Κυκλοφορητές Inverter

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47396 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter
κατ αρχην δεν συνισταται σε καταναλωσεις με σταθερη προχη ..δηλ χωρις αυτονομια (λογω κοστους)
αυτο το λεω για να μην παρουμε φορα :)

ασ πουμε οτι εχουμε 4 διαμερισματα και καταναλωνουν ταυτοχρονα ...οταν ενα σταματησει αμεσως αυξανεται η πιεση στην κεντρικη στηλη αυτο το καταλαβαινει ο κυκλοφορητης και κατεβαζει την παροχη του
αν σταματησει κι αλλος να ζηταει το ιδιο ....αν π[αλι καποιος ξεκινησει ζητηση τοτε γινεται το αναποδο
το ιδιο θα συμβει αν καποιος λειτουργει σωματα με θερμοστατικες κεφαλες

βασικη προυποθεση γι αυτο ειναι ο σωστος υπολογισμος του μανομετρικου απο την μελετη θερμανσης
η wilo αναφερει για 70-90% εξοικονομηση ρευματος ...σε ιδανικες συνθηκες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47402 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

jps έγραψε: Ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο Grundfos alpha 2 με τη λειτουργία autoadapt που είχε βραβευτεί ως ο πιο αποδοτικός ενεργειακά κυκλοφορητής,κατά το παρελθόν.
Για τον 25-40 που είχα ρωτήσει,κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ.

σωστος αυτον εχω κ εγω,μαλιστα στο αυτοματο τα νερα τα στελνει λαου λαου στοδικτυο αυξομειωνει στροφες μονος του τωρα πως το καταλαβαινει αυτο δεν ξερω ασ μας το πουνε οι ειδικοι μαλιστα κατω απο τους 60β κοβει να δινει νερο στο δικτυο.στις αλλες 2 σκαλες που εχει αργο γρηγορο τα νερα τα ρουφαει γρηγορα κ τ κρυωνει οποτε κ ο λεβητας παει στο φουλ :evil:Α΄εχει κ 2 ακομη ρυθμισεις νυχτερινο-ημερισιο αλλα δεν ξερω πως λειτουργουνε :(
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΑΛΕΚΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47407 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

kakos έγραψε:

SakiSystem έγραψε:

dimlyk έγραψε: μετραει την διαφορα πιεσης ...η λειτουργια του στηριζεται στο σταθερο μανομετρικο
και θελει και προσοχη στην εγκατασταση.(στις ρυθμισεις)


Γεια σας, για εξηγάτε βρε παιδιά πως συμπεριφέρεται αυτός και πως καταλαβαίνει τα διάφορα για να αυτορυθμιστεί;


Άλλη πίεση έχουν 100 λίτρα νερού και άλλη 50 κατά την κυκλοφορία. Είναι σαν να σπρώχνεις ένα αυτοκίνητο 100 κιλά και ένα 200 διαφορετική πίεση για το ένα και διαφορετική για το άλλο.



Σ΄ευχαριστώ το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά νομίζω πως κάτι λείπει.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47413 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter
Και αν όλες οι θερμοστατικές κεφάλες κλείσουν και δεν θέλουμε άλλο ζεστή στο σπίτι τότε σταματάει τελείως? Η πάει στο ελάχιστο της ταχύτητας του και όταν μια θερμοστατική κεφαλή ανοίξει ανεβάζει στροφές.

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47414 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

dimlyk έγραψε: αρα εκανα λαθος στην αποσβεση ...δεν γινεται σε 2-3 χρονια αλλα σε 7-8 δηλ μολις τον πεταμε :)

αλλα κι εσυ χρηστο κανεις το λαθος και συγκρινεις ανομοια πραγματα

και σαφως κανεις δεν λεει οτι ειναι χειροτεροι απλα ακριβοτεροι




Δημητρη αυτο που συγκρινω ειναι τι παιρνω απο τον εναν, και τι απο τον αλλον.

Κατι που ξεχασα πριν ειναι οτι ηδη στην ανεπτυγμενη Ευρωπη οι απλοι εχουν σχεδον καταργηθει...οποτε αυτη η οδηγια θα εφαρμοστει και στην Ελλαδα συντομα.

Η συγκριση που εκανα αφορουσε απλο η inverter;;; οι μαρκες που ανεφερα ηταν για να μαθουν καποιοι οτι δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ακριβοτερος ο inverter.

Τωρα αν καποιον τον περισσευουν τα λεφτα για wilo οκ...εξαιρετικος κυκλοφορητης, αλλα οχι ευχαριστω εγω δεν θα παρω...κανω την δουλεια μου αψογα και οικονομικοτατα με dab.

Ανομοια πραγματα ειναι μονο στην μαρκα και την τιμη...μας δινουν ομως την ιδια οικονομικη (σε καταναλωση ρευματος) θερμανση και οι δυο...γιατι να μην εχω και οικονομικοτερη αγορα;;;

Καποτε κι εγω wilo ειχα...οταν ομως χαλασε, εν καιρω κρισης που δεν φταναν τα φραγκα μου σκεφτηκα καλυτερα και σοφοτερα :whistle: τρομαρα μου.

Το ζητουμενο του κυκλοφορητη ειναι να μας δινει τα σωστα κυβικα με την χαμηλοτερη δυνατη καταναλωση.

Δεν βρισκω τον λογο να συγκρινω wilo - dab... και οι δυο ειναι εταιριες καταξιωμενες στην αγορα με περγαμηνες διεθνως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47416 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

SakiSystem έγραψε:

kakos έγραψε:

SakiSystem έγραψε:

dimlyk έγραψε: μετραει την διαφορα πιεσης ...η λειτουργια του στηριζεται στο σταθερο μανομετρικο
και θελει και προσοχη στην εγκατασταση.(στις ρυθμισεις)


Γεια σας, για εξηγάτε βρε παιδιά πως συμπεριφέρεται αυτός και πως καταλαβαίνει τα διάφορα για να αυτορυθμιστεί;


Άλλη πίεση έχουν 100 λίτρα νερού και άλλη 50 κατά την κυκλοφορία. Είναι σαν να σπρώχνεις ένα αυτοκίνητο 100 κιλά και ένα 200 διαφορετική πίεση για το ένα και διαφορετική για το άλλο.



Σ΄ευχαριστώ το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά νομίζω πως κάτι λείπει.



Ετσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ ποιο τεχνικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ.
www.wilo.gr/fileadmin/gr/Downloads/Produ...l_stratos-d-z-zd.pdf

androutso έγραψε: Και αν όλες οι θερμοστατικές κεφάλες κλείσουν και δεν θέλουμε άλλο ζεστή στο σπίτι τότε σταματάει τελείως? Η πάει στο ελάχιστο της ταχύτητας του και όταν μια θερμοστατική κεφαλή ανοίξει ανεβάζει στροφές.


Αν καί πάντα θα έχεις μια μικρή κυκλοφορία στα καλοριφέρ, ακόμη και αν οι θερμοστατικές κεφαλές κλείσουν το υπόλοιπο δίκτυο κυκλοφορεί κανονικά. Συνεπώς σωστά επισήμανες ότι δουλεύει στο ελάχιστο που διαβάζει απο την πίεση του δικτύου.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ