Θερμοστατικές βαλβίδες ή θερμοστάτες χώρου;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42825 από chrys tzo
καλημερα συμφορουμιτες.εχω μια μεζονετα 3 οροφη 150 τμ αλλα εχει εναν θερμοστατη χωρου μονο στν μεσαιο οροφο.τι θα ηταν ποιο αποδοτικο να βαλω ηλεκτοβανες με θερμοστατη σε καθε οροφο η να βαλω θερμοστατικες βαλβιδες σε καθε σωμα?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42835 από kosmidis80
η καλυτερη περιπτωση ειναι οι ηλεκτροβανες, αλλα εξαρταται και απο το πως ειναι η διαρυθμιση και χρηση των οροφων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42840 από starcof13
Εχω ξυλολεβητα και την πρωτη σεζον που το λειτουργησα εβρασε το σπιτι 120m2 με της θερμοστατικες βαλβιδες σταθεροποιησα τη θερμοκρασια στο επιθυμητο και καθε δωματιο χωριστα εχω βεβαια αφησει καποια σωματα ελευθερα γιατι εχω κλειστο κυκλωμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42862 από asfet

καλημερα συμφορουμιτες.εχω μια μεζονετα 3 οροφη 150 τμ αλλα εχει εναν θερμοστατη χωρου μονο στν μεσαιο οροφο.τι θα ηταν ποιο αποδοτικο να βαλω ηλεκτοβανες με θερμοστατη σε καθε οροφο η να βαλω θερμοστατικες βαλβιδες σε καθε σωμα?


Διαφορετική δουλειά κάνει το κάθε ένα.
Με τις ηλεκτροβάνες και θερμοστάτη σε κάθε όροφο, μπορείς να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία που θα έχει ο κάθε όροφος, σε συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, ανάλογα με τη χρήση του. Άλλες ώρες και άλλες θερμοκρασίες χρειαζόμαστε θέρμανση στα υπνοδωμάτια (όροφος), και άλλες στο σαλόνι/κουζίνα (ισόγειο).

Με τις θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε δωμάτιο έχουμε μια επιπλέον ρύθμιση θερμοκρασίας ανά δωμάτιο πλέον, εξαρτώμενη από τον θερμοστάτη, ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε δωματίου και τον προσανολισμό του.

Οπότε, γενικά, το "αποδοτικότερο" όπως λες, είναι και τα δύο.
Αν θέλεις να επιλέξεις ένα από τα δύο, το πιο λογικό είναι πρώτα να διαχωρίσεις τους ορόφους, και αργότερα να βάλεις θερμοστατικές κεφαλές.
Αλλιώς θα πρέπει να "παίζεις" καθημερινά με τη ρύθμιση των θερμοστατικών κεφαλών σε όλα τα δωμάτια, για να εξυπηρετήσουν το σκοπό για τον οποίο σχεδιάστηκαν.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ