Λειτουργία θερμοστάτη (δημιουργία αυτοματισμού)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41803 από gatos20vt

aithio έγραψε: www.charmeg.gr/_docs/PMT_F2_gr_en_2.pdf
www.charmeg.gr/index.php?comp=products&cat=8


Γρηγόρη καλημέρα. Δυστυχώς το διαφορικό του συγκεκριμένου θερμοστάτη είναι μόνο 10 C σύμφωνα με το manual...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41805 από Τάκης

gatos20vt έγραψε:

aithio έγραψε: www.charmeg.gr/_docs/PMT_F2_gr_en_2.pdf
www.charmeg.gr/index.php?comp=products&cat=8


Γρηγόρη καλημέρα. Δυστυχώς το διαφορικό του συγκεκριμένου θερμοστάτη είναι μόνο 10 C σύμφωνα με το manual...


Καθώς κοίταζα κάτι στις καμινάδες είδα αυτόν τον θερμοστάτη που ρυθμίζει τη διαφορά από 8 έως 16 βαθμούς. Στη σελίδα 25 το Panntemperaturgivare RSK 621 05 58.
www.varmebaronen.se/trycksaker/Produktkatalog_weboptimized.pdf
Δεν ξέρω αν κάνει, το χρησιμοποιούν για σύνδεση των καυστήρων τους με λέβητες ή δοχεία αδρανείας.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": csa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42146 από χρηστος8

gatos20vt έγραψε: Συνονόματε καλημέρα.
Ακόμη δεν έχω καταλήξει ποιος είναι ο καλύτερος – συμφέρον τρόπος λειτουργίας του λέβητα και του δοχείου για αυτό και ψάχνομαι.. Ο κυκλοφορητής που γυρνάει τα νερά στο δοχείο σου είναι απλός ή είναι μέρος του laddomat ??
Εγώ έχω laddomat άρα δεν χρειάζομαι υδροστάτη για να μην στέλνω κρύα νερά στο δοχείο. Αν λόγω του τζακιού και του ήλιου δεν χρειάζομαι συχνά ζεστά νερά από το λέβητα με συμφέρει η δική σου συνδεσμολογία?? (κάθε 3 ώρες άναμα 5λεπτο για συντήρηση?)
Εγώ είχα στο μυαλό μου ο διαφορικός θερμοστάτης (παίρνοντας εντολή από το δοχείο) να ανοιγοκλείνει το λέβητα και το laddomat που θα στέλνει τα νερά στο δοχείο να παίρνει εντολή από θερμοστάτη καυσαερίων.. Αυτό πως σου φαίνεται σαν λειτουργία?
Κλαπέ ελκυσμού εσύ χρησιμοποιείς? Είναι απαραίτητο? (θα βοηθήσει στην εξάλειψη του φαινόμενου καρβουνάκια?)
Για τον θερμοστάτη αν δεν τον χρειάζεσαι θα με ενδιέφερε μιας και δεν έχω κάτι άλλο στα υπόψη πλην του αυτοματισμού με ρελέ.
Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!!



Χρηστο εγω δεν εβαλα laddomat, δεν χρειαζεται αλλωστε.

Εφοσον εχω το δοχειο μου μονιμα στους 68-58 βαθμους, και τον λεβητα παντα ζεστο να παιζει αναμεσα στους 58 με 80 με την αδρανεια, ποιος ο λογος να βαλω;;; ουτε εσυ χρειαζοσουν...με εναν μικρο dab κυκλοφορητη των 65 ευρω κανεις την δουλεια σου αψογα.

Αυτο που θελεις να κανεις με τον διαφορικο, δηλαδη να αναβεις τον λεβητα εγω δεν θα το εκανα...σου εξηγησα στο προηγουμενο ποστ το γιατι.

Οσο για το laddomat, ειναι λαθος η σκεψη σου...η θερμοκρασια καυσαεριων μπορει να παει 200 βαθμους και τα νερα να ειναι στους 45 βαθμους.

Τι θα κερδισεις αν ανοιξει;;;η θερμοκρασια νερων ειναι αυτη που ενδιαφερει το laddomat.

Φαντασου με τον λεβητα κρυο και νερα στους 25 βαθμους να αναβει και 10 λεπτα μετα να εχεις πληρη φλογα και ισχυ στον λεβητα...το πιθανοτερο ειναι να εχεις θερμοκρασια καυσαεριων γυρω στους 200, και θερμοκρασια νερων γυρω στους 35 με 40...δεν κανεις τιποτα ετσι.

Κλαπε ελκυσμου ναι χρησιμοποιω...το εχω βαλει με ταυ 1,5 μετρο μετα την εξοδο του λεβητα προς καπνοδοχο.

Σε καπνοδοχο που εχει μεγαλο ελκυσμο σαν την δικια μου (10 μετρα) ειναι απαραιτητο.

Με κλειστα τα ματια οποιος μπορει να βαλει κλαπε, να το κανει.

Μειωση θερμοκρασιας καυσαεριων κατα 50 βαθμους παντα, με 70 βαθμους μερικες φορες...το πρωτο που παρατηρησα, μια και εχω καρφωμενο θερμομετρο στην εξοδο των καυσαεριων του λεβητα μονιμα.

Σταθεροποιηση καυσης με ακομη καλυτερη σταχτη (πουδρα) και ελαχιστα καρβουνακια.

Ο διαφορικος θερμοστατης ειναι τελικα μεχρι τους 30 βαθμους max...το τσεκαρισα σημερα.

Αν θες λεπτομερειες για τον θερμοστατη γραψε το mail σου να επικοινωνησουμε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42207 από gatos20vt

Τάκης έγραψε:

gatos20vt έγραψε:

aithio έγραψε: www.charmeg.gr/_docs/PMT_F2_gr_en_2.pdf
www.charmeg.gr/index.php?comp=products&cat=8


Γρηγόρη καλημέρα. Δυστυχώς το διαφορικό του συγκεκριμένου θερμοστάτη είναι μόνο 10 C σύμφωνα με το manual...


Καθώς κοίταζα κάτι στις καμινάδες είδα αυτόν τον θερμοστάτη που ρυθμίζει τη διαφορά από 8 έως 16 βαθμούς. Στη σελίδα 25 το Panntemperaturgivare RSK 621 05 58.
www.varmebaronen.se/trycksaker/Produktkatalog_weboptimized.pdf
Δεν ξέρω αν κάνει, το χρησιμοποιούν για σύνδεση των καυστήρων τους με λέβητες ή δοχεία αδρανείας.



Σε ευχαριστώ Τάκη αλλά το 8-16 είναι μικρό διαφορικό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42217 από gatos20vt
Όντως έτσι όπως έχεις τη συνδεσμολογία του λέβητα, laddomat δεν σου χρειάζεται…
Τον διαφορικό θερμοστάτη σε ποιο ύψος του δοχείου τον έχεις εμβαπτισμένο ψηλά η χαμηλά? (λογικά χαμηλά αλλιώς θα είχες κρύα επιστρεφόμενα ε?)
Εγώ το laddomat το χρειάζομαι γιατί λόγω της διαστρωμάτωσης του αδράνειας (είναι χίλια λίτρα)μπορεί να έχω ψηλά υψηλές θερμοκρασίες αλλά το κάτω μέρος του δοχείου να είναι πολύ χαμηλά και τα επιστρεφόμενα να βλάψουν το λέβητα.. Άλλος ένας λόγος είναι και η υποβοήθηση του ήλιου η οποία μέχρι σήμερα βοήθησε να μην πάρει μπροστά ακόμη ο λέβητας. Αλλά για να βοηθάει είναι χρήσιμο να βρίσκει νερά σε χαμηλή θερμοκρασία για αυτό ο αισθητήρας του διαφ. θερμοστάτη θα τοποθετηθεί στη μέση του δοχείου η και λίγο πιο ψηλά ετσι ώστε να ξεκινάει ο λέβητας πιο αργά..
Ο θερμοστάτης καυσαερίων νομίζω ότι δεν πειράζει να ξεκινάει και λίγο νωρίτερα τον κυκλοφορητή του laddomat μιας και αυτός ουσιαστικά θα γυρνάει τα νερά από την προσαγωγή στην επιστροφή του λέβητα μέχρι να ζεσταθούν… αντίθετα ένας υδροστάτης θα δημιουργούσε πρόβλημα αφού θα εκκινούσε το laddomat σε μια ορισμένη θερμοκρασία πχ 60 C και ουσιαστικά θα αποφόρτιζε το δοχείο αδράνειας με τη συνεχή λειτουργία του μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία που τον ορίσαμε να ξεκινήσει…
Τι λες έχουν κάποια βάση αυτά που λέω ή ………. @@?
Το mail μου είναι το Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. στείλε μου το τηλ σου να μιλήσουμε για τον θερμοστάτη.. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gatos20vt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42831 από Vasilios Theodorou

gatos20vt έγραψε:

aithio έγραψε: www.charmeg.gr/_docs/PMT_F2_gr_en_2.pdf
www.charmeg.gr/index.php?comp=products&cat=8


Γρηγόρη καλημέρα. Δυστυχώς το διαφορικό του συγκεκριμένου θερμοστάτη είναι μόνο 10 C σύμφωνα με το manual...

Ελεύθερα προγραμματιζόμενος ελεγκτής θερμικών εφαρμογών.

www.controlexperts.gr/?page_id=437

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ