Λειτουργία θερμοστάτη (δημιουργία αυτοματισμού)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41344 από gatos20vt
Καλημέρα!
Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ψηφιακός θερμοστάτης – υδροστάτης με μεγάλο διαφορικό ρύθμισης??
Τι είναι αυτό που θέλω να κάνω:
θέλω ο συγκεκριμένος θερμοστάτης ο οποίος θα είναι τοποθετημένος σε δοχείο αδράνειας διαβαθμισμένο tank in tank με υποβοήθηση ηλιακών συλλεκτών να εκκινεί τον λέβητα πέλλετ. Θα ήθελα όμως ο λέβητας να δουλεύει σε συγκεκριμένο φάσμα θερμοκρασιών. Δηλαδή θα ήθελα να ορίζω δύο θερμοκρασίες, η μια να είναι η ελάχιστη θερμοκρασία από τη οποία θα ανάβει ο λέβητας και η δεύτερη η υψηλότερη για την οποία θα σβήνει. Έστω ότι στο δοχείο αδράνειας πέφτει η θερμοκρασία στους 55C ο θερμοστάτης να ανοίγει το λέβητα μέχρι η θερμοκρασία να φτάσει την δεύτερη θερμοκρασία η οποία θα είναι 75C και αυτό να επαναλαμβάνεται… δηλαδή ο λέβητας να ξαναπάρει όταν στο δοχείο αδράνειας δούμε θερμοκρασία 55C
Εάν δεν υπάρχει τέτοιος θερμοστάτης θα μπορούσε να γίνει ένας αυτοματισμός με δύο υδροστάτες και ρελέ ώστε να μας δώσει αυτό το οποίο ζητάμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41496 από χρηστος8

gatos20vt έγραψε: Καλημέρα!
Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ψηφιακός θερμοστάτης – υδροστάτης με μεγάλο διαφορικό ρύθμισης??
Τι είναι αυτό που θέλω να κάνω:
θέλω ο συγκεκριμένος θερμοστάτης ο οποίος θα είναι τοποθετημένος σε δοχείο αδράνειας διαβαθμισμένο tank in tank με υποβοήθηση ηλιακών συλλεκτών να εκκινεί τον λέβητα πέλλετ. Θα ήθελα όμως ο λέβητας να δουλεύει σε συγκεκριμένο φάσμα θερμοκρασιών. Δηλαδή θα ήθελα να ορίζω δύο θερμοκρασίες, η μια να είναι η ελάχιστη θερμοκρασία από τη οποία θα ανάβει ο λέβητας και η δεύτερη η υψηλότερη για την οποία θα σβήνει. Έστω ότι στο δοχείο αδράνειας πέφτει η θερμοκρασία στους 55C ο θερμοστάτης να ανοίγει το λέβητα μέχρι η θερμοκρασία να φτάσει την δεύτερη θερμοκρασία η οποία θα είναι 75C και αυτό να επαναλαμβάνεται… δηλαδή ο λέβητας να ξαναπάρει όταν στο δοχείο αδράνειας δούμε θερμοκρασία 55C
Εάν δεν υπάρχει τέτοιος θερμοστάτης θα μπορούσε να γίνει ένας αυτοματισμός με δύο υδροστάτες και ρελέ ώστε να μας δώσει αυτό το οποίο ζητάμε?


octopart.com/tc4y-14r-autonics-20000078

Εγω στον δικο μου ferroli με δοχειο αδρανειας χρησιμοποιησα αυτον...το διαφορικο του ειναι μεχρι 30 βαθμους αν θυμαμαι.

Εγω εκανα αλλη συνδεση ομως...οριζω ανωτατη θερμοκρασια δοχειου μεσω του διαφορικου πχ 68 βαθμους...το αισθητηριο το εβαλα στο δοχειο αδρανειας φυσικα.

Βαζω το διαφορικο στους 10 βαθμους, και οταν το δοχειο παει 58 δεν αναβω τον λεβητα...ανοιγω τον κυκλοφορητη που στελνει τα νερα απο λεβητα σε δοχειο.Μετα απο λιγο και αφου κρυωσει απλα αναβει και ο λεβητας.

Με αυτον τον τροπο ο λεβητας ειναι ανεξαρτητος και απλα τον εχω stand by στην θερμοκρασια που θελω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41738 από gatos20vt
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την βοήθεια...
Ο λέβητάς πόση ώρα κρατάει τα νερά ζεστά αν εσύ δεν καταναλώσεις νερό από το δοχείο αδράνειας?
Συμφέρει να τράβας νερά χωρίς να ανάβει κατευθείαν ο λέβητας μιας και εγώ έχω ferolli (sfl5 sun p12) και αργεί λίγο να πάρει μπρος.. θέλω να πω οτι εφόσον η θερμοκρασία στο αδράνειας θα πέσει τόσο ώστε να χρειαστεί βοήθεια από τα νερά του λέβητα είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα χρειαστεί να πάρει και ο καυστήρας.
Εγώ έχω δοχείο αδράνειας 1000 λίτρα tank in tank με ηλιακή υποβοήθηση και ο λόγος που θέλω να μην έχω το λέβητα συνέχεια αναμένο είναι για καλύτερη αξιοποίηση των ηλιακών συλλεκτών αλλά και του ενεργειακού τζακιού.. Μια ηλιόλουστη αλλά κρύα μέρα ο λέβητας δεν θα χρειαστεί να ανάψει καθόλου μιας και τα νερά του δοχείου επαρκούν για το σπίτι και η θερμοκρασία αναπληρώνεται από τους συλλέκτες.
Στο ζητούμενο του θερμοστάτη δεν μπόρεσα να βρώ μέσα στο εγχειρίδιο που γράφει για διαφορικό 30 δευτερολέπτων. Από που τον αγόρασες??
Επίσης θα ήθελα κάποια συμβουλή για τη σωστή ρύθμιση του καυστήρα μιας και βγάζω μόνο καρβουνάκια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41746 από χρηστος8

gatos20vt έγραψε: Καταρχήν σε ευχαριστώ για την βοήθεια...
Ο λέβητάς πόση ώρα κρατάει τα νερά ζεστά αν εσύ δεν καταναλώσεις νερό από το δοχείο αδράνειας?
Συμφέρει να τράβας νερά χωρίς να ανάβει κατευθείαν ο λέβητας μιας και εγώ έχω ferolli (sfl5 sun p12) και αργεί λίγο να πάρει μπρος.. θέλω να πω οτι εφόσον η θερμοκρασία στο αδράνειας θα πέσει τόσο ώστε να χρειαστεί βοήθεια από τα νερά του λέβητα είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα χρειαστεί να πάρει και ο καυστήρας.
Εγώ έχω δοχείο αδράνειας 1000 λίτρα tank in tank με ηλιακή υποβοήθηση και ο λόγος που θέλω να μην έχω το λέβητα συνέχεια αναμένο είναι για καλύτερη αξιοποίηση των ηλιακών συλλεκτών αλλά και του ενεργειακού τζακιού.. Μια ηλιόλουστη αλλά κρύα μέρα ο λέβητας δεν θα χρειαστεί να ανάψει καθόλου μιας και τα νερά του δοχείου επαρκούν για το σπίτι και η θερμοκρασία αναπληρώνεται από τους συλλέκτες.
Στο ζητούμενο του θερμοστάτη δεν μπόρεσα να βρώ μέσα στο εγχειρίδιο που γράφει για διαφορικό 30 δευτερολέπτων. Από που τον αγόρασες??
Επίσης θα ήθελα κάποια συμβουλή για τη σωστή ρύθμιση του καυστήρα μιας και βγάζω μόνο καρβουνάκια..




Χρηστο να τα παρουμε ενα ενα.

Ο λεβητας αν δεν δινει νερα πουθενα και ειναι ζεστος, κραταει 3 ωρες περιπου την θερμοκρασια.

Για να επαναφερει την επιθυμητη θερμοκρασια χωρις να τραβαμε νερα θελει ενα 5 λεπτο λειτουργιας το πολυ.

Ρωτησες αν συμφερει να τραβας νερα χωρις να αναβει κατευθειαν ο λεβητας...σε μενα που εχω τον λεβητα μου παντα ζεστο δεν γινεται αλλιως...πως θα μπορουσα να αναψω τον λεβητα αφου εχω ηδη 80 βαθμους στον λεβητα.

Το φυσιολογικο ειναι να ανοιγει ο κυκλοφορητης και να παιρνει τα νερα του λεβητα ο οποιος στην πορεια αναβει κι αυτος και συνεχιζει να δινει νερα στο δοχειο.

Τωρα αν εσυ θελεις να εχεις τον λεβητα σου κρυο σκεψου...αφου ο διαφορικος θερμοστατης δωσει εντολη στον λεβητα να αναψει...καθοτι κρυος ο λεβητας, ο χρονος που θα χρειαστει για να δωσει νερα στο δοχειο θα ειναι πολυ περισσοτερος.

Σκεψου επισης οτι με αυτον τον τροπο εχεις ενα προβλημα ακομη...ο κυκλοφορητης δεν θελεις να παιρνει νερα αμεσως με το αναμμα του λεβητα και να τα στελνει στο δοχειο παρα μονο αφου αυτα φτασουν 45 βαθμους και μετα...αρα χωρια υδροστατη για τον κυκλοφορητη μονο.

Εγω με τον τροπο που τον δουλευω εχω πολυ απλες συνδεσεις και παιζω με οποια θερμοκρασια θελω ανα πασα στιγμη.

Τον διαφορικο θερμοστατη τον δουλευω εδω και 2 χρονια...μου τον εφερε ο ηλεκτρολογος μου και τον αγορασε απο μαγαζι στην δωδεκανησου με ηλεκτρονικα.

Επειδη τοποθετηθηκε σε αλλους δυο πελατες μου ο ιδιος, εχω αλλον εναν για μελλοντικη τοποθετηση.

Το διαφορικο του δεν θυμαμαι αλλα ειναι η μεχρι 30 βαθμους, η μεχρι 25, σιγουρο αυτο...οποτε σιγουρα κανει για την περιπτωση μας.

Για τα καρβουνακια ενα κλαπε ελκυσμου που θα σταθεροποιησει την καυση σου ειναι σωτηριο...μην το λυπασαι το κοστος του...100 ευρω εχει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41754 από aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41802 από gatos20vt
Συνονόματε καλημέρα.
Ακόμη δεν έχω καταλήξει ποιος είναι ο καλύτερος – συμφέρον τρόπος λειτουργίας του λέβητα και του δοχείου για αυτό και ψάχνομαι.. Ο κυκλοφορητής που γυρνάει τα νερά στο δοχείο σου είναι απλός ή είναι μέρος του laddomat ??
Εγώ έχω laddomat άρα δεν χρειάζομαι υδροστάτη για να μην στέλνω κρύα νερά στο δοχείο. Αν λόγω του τζακιού και του ήλιου δεν χρειάζομαι συχνά ζεστά νερά από το λέβητα με συμφέρει η δική σου συνδεσμολογία?? (κάθε 3 ώρες άναμα 5λεπτο για συντήρηση?)
Εγώ είχα στο μυαλό μου ο διαφορικός θερμοστάτης (παίρνοντας εντολή από το δοχείο) να ανοιγοκλείνει το λέβητα και το laddomat που θα στέλνει τα νερά στο δοχείο να παίρνει εντολή από θερμοστάτη καυσαερίων.. Αυτό πως σου φαίνεται σαν λειτουργία?
Κλαπέ ελκυσμού εσύ χρησιμοποιείς? Είναι απαραίτητο? (θα βοηθήσει στην εξάλειψη του φαινόμενου καρβουνάκια?)
Για τον θερμοστάτη αν δεν τον χρειάζεσαι θα με ενδιέφερε μιας και δεν έχω κάτι άλλο στα υπόψη πλην του αυτοματισμού με ρελέ.
Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ