Ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίου: ξυλολέβητας, ηλιακή ή άλλο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35577 από niknik
Χαιρετώ όλους, νέος σε αυτό το υψηλού επιπέδου forum.

Το πατρικό της γυναίκας μου, διόροφο 90 τ.μ. χτισμένο το 1930, το έχουμε ως δευτερεύουσα κατοικία. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση με φέρουσα τοιχοποιία και κεραμοσκεπή. Πάτωμα με σανίδες σε ξύλινα δοκάρια, ταβάνι τσατμάς, κεραμοσκεπή και ξύλινα κουφώματα συμπληρώνουν τις απώλειες, εεε... το σκηνικό ήθελα να πω. Από θέρμανση υπάρχει καλοριφέρ με λέβητα πετρελαίου και πάνελ. Επίσης, στην αποθηκούλα έξω από το WC υπάρχει μικρό boiler με αντίσταση και σερπαντίνα συνδεμένη όπως ένα σώμα.

Είπαμε να πάμε να μείνουμε μόνιμα στο χωριό. Έκανα αίτηση για το εξοικονομώ κατ οίκον και πήρα την πρώτη έγκριση. Είμαι, λοιπόν, στη φάση που ψάχνομαι να δω τι παρεμβάσεις θα κάνω. Αφού μελέτησα πολύ προσεκτικά στο διαδίκτυο, κατάλαβα ότι δεν τα βγάζω πέρα μόνος μου και είπα να ζητήσω βοήθεια από εσάς τους ειδικούς.

Έχω δύο ερωτήματα. Το πρώτο είναι το εξής. Μετά τις μονώσεις και τα κουφώματα θα περισσέψουν κάποια χρήματα. Πού με συμφέρει να επενδύσω;
1) Δίπλα στο λέβητα πετρελαίου να βάλω παράλληλα και έναν ξυλολέβητα πυρόλυσης με δοχείο αδρανείας, laddomat και ανοικτό δοχείο διαστολής κάτω από τα κεραμίδια. Χώρος υπάρχει άφθονος στο ισόγειο.
2) Ηλιακή υποβοήθηση για θέρμανση με ένα fan-coil ανεξάρτητο από την Κ.Θ. Με τη διαρρύθμιση που έχει το σπίτι, ένα fan-coil καλύπτει όλο το σπίτι. Μου ακούγεται καλή λύση ιδίως αν από τα ίδια πάνελ μπορώ να δώσω και για τα ΖΝΧ.

Δεύτερη ερώτηση. Υπάρχει γεώτρηση που μπορεί να δίνει 2 κ.μ./h νερό σταθερής θερμοκρασίας 18 oC το καλοκαίρι και υπάρχει τρόπος να αποχετεύεται το νερό αυτό. Το καλοκαίρι με εξωτερική θερμοκρασία 37 oC αν δώσω στο fan-coil το νερό αυτό, θα δροσίζομαι καθόλου; Είναι εύκολο να εκτιμηθεί η πτώση της θερμοκρασίας που θα πετύχω στο χώρο;

Ευχαριστώ.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35581 από Grecu_
Πρωτα ο ξυλολεβητας, κι αν το δοχειο αδρανειας εχει στοιχειο (σερπαντινα), μπορεις να κανεις την ηλιακη υποβοηθηση αργοτερα. Το fcu μπαινει οποτεδηποτε.
Για να εχεις και ζνχ, θελει την υπερβαση, δοχειο αδρανειας tank in tank με στοιχειο.

Ο "γεωκλιματισμος" :p που λες ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα θελει καθαρο νερο για να μην καταστρεψεις εν καιρο αντλιες, στοιχεια, κτλ.
Επισης, η αποχετευση που λες μου φαινεται οτι ειναι αρκετα δυσκολη

Εκτιμησεις απο αυριο, απο τη δουλεια
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35584 από niknik
Το νερό είναι πόσιμο, αν αυτό εννοείς με το "καθαρό".

Η αποχέτευση είναι πράγματι πάρα πολύ εύκολη και δε με απασχολεί καθόλου. Η δυναμικότητά της είναι κατά πολύ μεγαλύτερη.

Ευχαριστώ και περιμένω με αγωνία τη συνέχεια.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35590 από Grecu_
Καθαρο εννοω και αλατα που με τον καιρο θα κανουν τη ζημια τους.
Αν το νερο παει σε κανονικη αποχετευση, οχι πισω στο εδαφος, σκεφτομαι σε ποσο καιρο θα διαταραχθει η γεωτρηση (2 κυβικα την ωρα δεν ειναι λιγο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35597 από niknik
Η σκληρότητα του νερού είναι 15 oD και τα ολικά διαλυμ.στερεά 320 mg/l.
Η αποχέτευση που λέω είναι μία δεύτερη γεώτρηση 20 μέτρα απόσταση αλλά πολύ μικρότερο βάθος.

Αυτό με τη δυναμικότητα της γεώτρησης δεν το είχα σκεφτεί. Και το καλοκαίρι που θα χρειάζομαι το νερό η στάθμη του είναι χαμηλότερα.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by niknik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35598 από aithio

2) Ηλιακή υποβοήθηση για θέρμανση με ένα fan-coil ανεξάρτητο από την Κ.Θ. Με τη διαρρύθμιση που έχει το σπίτι, ένα fan-coil καλύπτει όλο το σπίτι. Μου ακούγεται καλή λύση ιδίως αν από τα ίδια πάνελ μπορώ να δώσω και για τα ΖΝΧ.

Δεύτερη ερώτηση. Υπάρχει γεώτρηση που μπορεί να δίνει 2 κ.μ./h νερό σταθερής θερμοκρασίας 18 oC το καλοκαίρι και υπάρχει τρόπος να αποχετεύεται το νερό αυτό. Το καλοκαίρι με εξωτερική θερμοκρασία 37 oC αν δώσω στο fan-coil το νερό αυτό, θα δροσίζομαι καθόλου; Είναι εύκολο να εκτιμηθεί η πτώση της θερμοκρασίας που θα πετύχω στο χώρο;


Τα ερωτήματα αυτά θα πρέπει να τα κάνεις σε έναν εξειδικευμένο ενεργειακό μηχανολόγο (δεν είναι εύκολο να βρεις).
Μπακαλίστικα θα σου πω μερικά πράγματα.
Ηλιακή υποβοήθηση για να κάνεις θα πρέπει να διαθέσεις ένα πολύ μεγάλο ποσό για υποβοήθηση και μόνο και όταν έχει ήλιο.
Τα Fan-coil λειτουργούν με θερμοκρασία προσαγωγής 8 βαθμούς στην ψύξη. Με 18 βαθμούς και ένα φαν ούτε δροσισμό δεν θα κάνεις.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ