Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59222 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

GT έγραψε: Yannos αυτό που σου είπε ο dimlyk το "έπιασες"?

Μήπως έχεις συνεχώς την πόρτα ανοιχτή και κρύβεις το σώμα?

Αν ναι, λογικό είναι να μη ζεσταίνει.


Το σχόλιο του dimlyk δεν το είδα και γι' αυτό δεν το σχολίασα. Η αλήθεια είναι ότι βρίσκεται ακριβώς πίσω απ' την πόρτα αλλά προσπαθώ να την έχω συνεχώς κλειστεί. Όταν πάντως είναι κλειστεί ανεβαίνει κάπως το θερμόμετρο αλλά θα περίμενα περισσότερο όντας κλειστό το δωμάτιο και όχι οριακά τους 21-21,5. Τώρα θα μου πείτε τι τους θέλω περισσότερους;
Ε αν έχεις νεογέννητο και μια γυναίκα με εμμονές για την θερμοκρασία δεν θες και πολύ να πάρεις τα βουνά. Εδώ να πω ότι στο δωμάτιο μέσα έχω ένα δωμάτιο ντουλάπα το οποίο έχει γίνει σε πρώην μπαλκόνι το οποίο το έκλεισα τότε δυστυχώς χωρίς να το σκεφτώ με τσιμεντοσανίδα και το μόνωσα φυσικά καλά αλλά παρόλα αυτά έχει διαφορετική θερμοκρασία από το δωμάτιο. Αυτή η ντουλάπα χωρίζεται με το δωμάτιο με μια πόρτα ξύλινη που είναι κρυφή στο τοίχο. Σίγουρα από εκεί επηρεάζεται το δωμάτιο αλλά πόσο δεν ξέρω. Θα μετρήσω την θερμοκρασία εκεί για να δω την διαφορά με το δωμάτιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59231 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
οι ψηλες θερμοκρασιες εκτος απο αντιοικονομικες ειναι και λιγο αρωστεια
αλλα κυριως οι διαφορες θερμοκρασιας δημιουργουν μικρορευματα τα οποια γινονται αντιληπτα απο τον οργανισμο μας και ενοχλητικα χωρις να τα καταλαβαινουμε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59250 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

dimlyk έγραψε: οι ψηλες θερμοκρασιες εκτος απο αντιοικονομικες ειναι και λιγο αρωστεια
αλλα κυριως οι διαφορες θερμοκρασιας δημιουργουν μικρορευματα τα οποια γινονται αντιληπτα απο τον οργανισμο μας και ενοχλητικα χωρις να τα καταλαβαινουμε


Εγώ τα ξέρω άλλος δεν το καταλαβαίνει. Για να καταλάβεις φέτος βάλαμε ενεργειακό τζάκι με σύνδεση στα σώματα. Κάτω έχω κλείσει τα σώματα για να μπορώ να έχω σχεδόν την ίδια θερμοκρασία με πάνω. Κάτω έχω 22,5-23 και πάνω 21-21,5 και έτσι το σπίτι έχει ομοιόμορφη και σωστή θερμοκρασία. Ε παρόλα αυτά συνεχίζει η γυναίκα να γκρινιάζει ότι έχει διαφορά με πάνω. Μα είναι δυνατόν να έχει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία; Τι να πω. Μάλλον φταίω εγώ που έβαλα θερμομετρητή σε όλα τα δωμάτια ενώ πριν με το πετρέλαιο δεν ήξερε τίποτα και απλά καταλάβαινε μια διαφορά στους ορόφους αλλά τίποτα άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59258 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
ε βγαλτα να μη βλεπει :)
με τις τοπικες θερμνασεις σομπες τζακια κλπ συνβαινει το εξης
αν κατσει κανεις κοντα "αναβει" και 25 βαθμους ναχει παραδιπλα μολις
απομακρυνθει ..."κρυωνει"


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ