Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35377 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

chrys tzo έγραψε: σε ευχαριστω για τις σελιδες αλλα πες μου τι σημαινουν οι τυποι 11/900 22/900 33/900 11/600... κτλ για να καταλαβω τι να επιλεξω.


Τα πρώτα ψηφία πρέπει να είναι ο αριθμός στηλών, 11 τα μονόστηλα, 22 δίστηλα, 33 3στηλα.
Το δεύτερο υποθέτω είναι το ύψος.

Ως ροή νερού όμως τι βάζουμε εμείς οι αδαείς φίλτατε aithio?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35378 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Ταυτόχρονα γράφαμε. :blush:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35383 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Φίλε GT.
Η ροή είναι η παροχή.
Ενα σώμα για να αποδώσει την ισχύς του παίρνει μια ποσότητα νερού μιας θερμοκρασίας που μπαίνει απο την πάνω μεριά του σώματος που κινείτε προς τα κάτω κρυώνοντας όπου αναχωρεί για τον λέβητα για να ξαναζεσταθεί.
Αυτό είναι το γνωστό DT ή διαφορά θερμοκρασία.

Με το πρόγραμμα μπορείς λοιπόν καιν να παίξει κανείς με διαφορετικές ροές.
Αφου δώσεις τις διαστάσεις του σώματος και μόνο την θερμοκρασία προσαγωγής μπορεί να δώσει μια ροή στα τυφλά. Ετσι θα δείς τι διαφορά θερμοκρασία προκύπτει και την απόδοση του σώματος σε αυτές τις συνθήκες.

Ως ροή νερού όμως τι βάζουμε εμείς οι αδαείς φίλτατε aithio?

Αν δώσεις και θερμοκρασία προσαγωγής και επιστροφής την ροή θα στην δώσει το πρόγραμμα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44449 από Vassilis
Απαντήθηκε από Vassilis στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Καλησπέρα σε όλους,

Σαν νέος ένοικος και άπειρος σε αντίστοιχα θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κλείσω ελάχιστα τη βάνα πριν τον ογκομετρητή, θεωρείτε ότι θα πετύχω εξοικονόμηση ή το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο; Κι επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι είναι πιο αποδοτικό να έχω το θερμοστάτη σε μία συγκεκριμένη θερμοκρασία όταν είμαι σπίτι και να ανοιγοκλείνουν μόνα τους τα καλοριφέρ, παρά να τα ανοίγω εγώ για μία ώρα και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξανά για μία ώρα κ.ο.κ..

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Βασίλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44480 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Vassilis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους,

Σαν νέος ένοικος και άπειρος σε αντίστοιχα θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κλείσω ελάχιστα τη βάνα πριν τον ογκομετρητή, θεωρείτε ότι θα πετύχω εξοικονόμηση ή το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο;
Το ίδιο αποτέλεσμα...

Κι επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι είναι πιο αποδοτικό να έχω το θερμοστάτη σε μία συγκεκριμένη θερμοκρασία όταν είμαι σπίτι και να ανοιγοκλείνουν μόνα τους τα καλοριφέρ, παρά να τα ανοίγω εγώ για μία ώρα και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξανά για μία ώρα κ.ο.κ..
Να παίζεις με πολύ μικρές διαφορές θερμοκρασίας.
Για παράδειγμα.... Όταν είσαι σπίτι 21 και όταν δεν είσαι 20


Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44483 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Vassilis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους,

Σαν νέος ένοικος και άπειρος σε αντίστοιχα θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κλείσω ελάχιστα τη βάνα πριν τον ογκομετρητή, θεωρείτε ότι θα πετύχω εξοικονόμηση ή το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο; Κι επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι είναι πιο αποδοτικό να έχω το θερμοστάτη σε μία συγκεκριμένη θερμοκρασία όταν είμαι σπίτι και να ανοιγοκλείνουν μόνα τους τα καλοριφέρ, παρά να τα ανοίγω εγώ για μία ώρα και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξανά για μία ώρα κ.ο.κ..

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Βασίλης


Vassilis καλωσήρθες στην παρέα μας, καλά ποσταρίσματα!

Καταρχήν να σου διευκρινίσω ότι δεν είμαι ειδικός, απλά μια γνώμη θα πω να ξεκινήσει η συζήτηση.

Ως προς τη βάνα που λες, δεν έχω ιδέα.

Ως προς την μεταβολή της θερμοκρασίας, αυτό που ξέρω είναι ότι οι μεγάλες διακυμάνσεις επιφέρουν αύξηση κατανάλωσης, οπότε είναι προτιμητέα η διατήρηση μιας σταθερής θερμοκρασίας.

Από την άλλη τώρα, έχω διαβάσει ότι αύξηση της θερμοκρασίας κατά 1-2 οC, αυξάνει την κατανάλωση κατά 8% περίπου.

Οπότε, αν δε σου χρειάζεται συνεχής θέρμανση, πχ λόγω πολύωρης απουσίας, ίσως θα ήταν προτιμότερο να αυξομειώνεις κατά 2-3 βαθμούς και όχι παραπάνω.

Με έχει απασχολήσει πολύ το θέμα και τη θεωρώ δυσεπίλυτη εξίσωση με πολλές παραμέτρους. Μόνο με δοκιμή μπορείς να βγάλεις άκρη, αλλά για μας τους απλούς άσχετους χρήστες, είναι κάπως δύσκολο να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα. Αλλάζουν και οι συνθήκες υπό τις οποίες κάνεις και τις δοκιμές σου, σπίτι είναι, όχι εργαστήριο! :P

Προσωπικά έχω επιλέξει να μην αφήνω ποτέ το σπίτι να κρυώσει. Αυξομειώνω κατά 2οC max.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα! :S

EDIT: με πρόλαβε ο Γρηγόρης μέχρι να γράψω το σεντόνι μου. :P

Βασίλη κάνε αυτό που σου είπε, είναι μέγας γνώστης. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ