Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56737 από Dimos78
Απαντήθηκε από Dimos78 στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Καλημερα φιλοι μου..Πολυ κατατοπιστικοι οι πινακες με τις θερμιδες,αλλα εχω ενα μικρο προβλημα.Τα δικα μου καλοριφερ (πανελ) προφανως ειναι παλια κ δεν ταιριαζουν με τους πινακες Δηλαδη.... ολα εχουν υψος ενα μετρο ενω στους πινακες εχει μεχρι 90 εκατοστα.Κ το μηκος ειναι 65 , 75 , 85 κ οχι 60 , 70 , 80 εκατοστα.
Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση???? Ευχαριστω προκαταβολικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58341 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Να ρωτήσω και γω κάτι. Τα δικά μου πάνελ δεν έχω ιδέα τι είναι. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι το ένα δωμάτιο δεν μου το ζεσταίνει σωστά. Επειδή όμως είναι πίσω από πόρτα και περιοριζόμαστε στο μέγεθος ειδικά στο πάχος αλλά και στο μήκος υπάρχει σώμα στο ίδιο μέγεθος αλλά να βγάζει περισσότερα watts δηλαδή περισσότερη ζέστη; Δηλαδή υπάρχουν καλοριφέρ πάνελ στο ίδιο μέγεθος με διαφορετικές δυνατότητες; Γιατί απ' τον πίνακα κάτι τέτοιο καταλαβαίνω. Και επειδή βλέπω διαφορές στις τιμές και στα watts και λόγω του ότι το αγόρασα το σπίτι άρα ο εργολάβος μάλλον έκανε οικονομίες θα μπορέσω να βρω ένα πολύ καλύτερο στις ίδιες διαστάσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58353 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Yannos έγραψε: Να ρωτήσω και γω κάτι. Τα δικά μου πάνελ δεν έχω ιδέα τι είναι. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι το ένα δωμάτιο δεν μου το ζεσταίνει σωστά. Επειδή όμως είναι πίσω από πόρτα και περιοριζόμαστε στο μέγεθος ειδικά στο πάχος αλλά και στο μήκος υπάρχει σώμα στο ίδιο μέγεθος αλλά να βγάζει περισσότερα watts δηλαδή περισσότερη ζέστη; Δηλαδή υπάρχουν καλοριφέρ πάνελ στο ίδιο μέγεθος με διαφορετικές δυνατότητες; Γιατί απ' τον πίνακα κάτι τέτοιο καταλαβαίνω. Και επειδή βλέπω διαφορές στις τιμές και στα watts και λόγω του ότι το αγόρασα το σπίτι άρα ο εργολάβος μάλλον έκανε οικονομίες θα μπορέσω να βρω ένα πολύ καλύτερο στις ίδιες διαστάσεις;


Δεν ξέρω αν επιλέγοντας μια πιο καλή μάρκα, πετύχεις περισσότερες θερμίδες. Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλες ώστε να κάνουν τη διαφορά.

Για να το ψάξεις όμως αυτό, καταλαβαίνεις ότι πρέπει υποχρεωτικά να βρεις πόσες θερμίδες δίνει το συγκεκριμένο σώμα πρώτα.

Τι διαστάσεις έχει?

Αν σε εμποδίζει στο πάχος, μήπως να έβαζες ένα με λίγο μεγαλύτερο μήκος και ψηλότερο (αν δεν είναι ήδη στο μεγαλύτερο δυνατό ύψος).

Αλλά και ως προς το πάχος, θα σε βόλευε μήπως να συμβιβαστείς με μικρότερο άνοιγμα πόρτας και να βάλεις ένα παχύτερο συνδυάζοντάς το με ένα stop πόρτας στο πάτωμα, για να μην υπάρχει επαφή πόρτας - πάνελ? Εφόσον βέβαια η πόρτα θα ανοίγει επαρκώς, μη μπαίνετε στο δωμάτιο σαν κάβουρες με το πλάι.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58381 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Dimos78 έγραψε: Καλημερα φιλοι μου..Πολυ κατατοπιστικοι οι πινακες με τις θερμιδες,αλλα εχω ενα μικρο προβλημα.Τα δικα μου καλοριφερ (πανελ) προφανως ειναι παλια κ δεν ταιριαζουν με τους πινακες Δηλαδη.... ολα εχουν υψος ενα μετρο ενω στους πινακες εχει μεχρι 90 εκατοστα.Κ το μηκος ειναι 65 , 75 , 85 κ οχι 60 , 70 , 80 εκατοστα.
Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση???? Ευχαριστω προκαταβολικα


προφανως δοκιμασε τα πλησιεστερα ετσι κι αλλιως ο υπολογισμος σου ειναι χοντρικος


φιλε Yannos δεν φανταζομαι να ειναι ακριβως πισω απ την πορτα κι αυτη ανοιχτη ? :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Grecu_

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58949 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

GT έγραψε:

Yannos έγραψε: Να ρωτήσω και γω κάτι. Τα δικά μου πάνελ δεν έχω ιδέα τι είναι. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι το ένα δωμάτιο δεν μου το ζεσταίνει σωστά. Επειδή όμως είναι πίσω από πόρτα και περιοριζόμαστε στο μέγεθος ειδικά στο πάχος αλλά και στο μήκος υπάρχει σώμα στο ίδιο μέγεθος αλλά να βγάζει περισσότερα watts δηλαδή περισσότερη ζέστη; Δηλαδή υπάρχουν καλοριφέρ πάνελ στο ίδιο μέγεθος με διαφορετικές δυνατότητες; Γιατί απ' τον πίνακα κάτι τέτοιο καταλαβαίνω. Και επειδή βλέπω διαφορές στις τιμές και στα watts και λόγω του ότι το αγόρασα το σπίτι άρα ο εργολάβος μάλλον έκανε οικονομίες θα μπορέσω να βρω ένα πολύ καλύτερο στις ίδιες διαστάσεις;


Δεν ξέρω αν επιλέγοντας μια πιο καλή μάρκα, πετύχεις περισσότερες θερμίδες. Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλες ώστε να κάνουν τη διαφορά.

Για να το ψάξεις όμως αυτό, καταλαβαίνεις ότι πρέπει υποχρεωτικά να βρεις πόσες θερμίδες δίνει το συγκεκριμένο σώμα πρώτα.

Τι διαστάσεις έχει?

Αν σε εμποδίζει στο πάχος, μήπως να έβαζες ένα με λίγο μεγαλύτερο μήκος και ψηλότερο (αν δεν είναι ήδη στο μεγαλύτερο δυνατό ύψος).

Αλλά και ως προς το πάχος, θα σε βόλευε μήπως να συμβιβαστείς με μικρότερο άνοιγμα πόρτας και να βάλεις ένα παχύτερο συνδυάζοντάς το με ένα stop πόρτας στο πάτωμα, για να μην υπάρχει επαφή πόρτας - πάνελ? Εφόσον βέβαια η πόρτα θα ανοίγει επαρκώς, μη μπαίνετε στο δωμάτιο σαν κάβουρες με το πλάι.


Μάλλον πρέπει να πάω σε κάτι πιο ψηλό. Εντάξει στο φάρδος έχω λίγο περιθώριο αλλά δεν νομίζω να μ' αρέσει ο περιορισμός στην πόρτα. Στο ύψος δεν έχω περιορισμό και μάλλον εκεί θα κάνω την αλλαγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59015 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Yannos αυτό που σου είπε ο dimlyk το "έπιασες"?

Μήπως έχεις συνεχώς την πόρτα ανοιχτή και κρύβεις το σώμα?

Αν ναι, λογικό είναι να μη ζεσταίνει.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ