Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35101 από chrys tzo
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΣΩ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35105 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Απ: ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

chrys tzo έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΣΩ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ?


Γράφε με μικρά, σε παρακαλώ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35141 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ
Καταρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ και καλά ποσταρίσματα!
Διέδωσε την ύπαρξή του σε φίλους και γνωστούς που τους ενδιαφέρει η πλούσια θεματολογία του και πείσε τους να εγγραφούν ως μέλη, όχι μόνο να διαβάζουν ως επισκέπτες. Αν ισχυροποιηθούμε ως κοινότητα, αποκτούμε δύναμη ως (ενημερωμένοι) καταναλωτές, ξεσκαρτάρουμε τον περίεργο χώρο των εμπόρων συναφών προϊοντων και βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι!

Στο θέμα μας τώρα, μετά το λογίδριο: :P

1. Βρίσκεις μάρκα - μοντέλο, μετράς ύψος - μήκος - στήλες.

2. Τα βρίσκεις στο internet και μελετάς το pdf όπου αναγράφει για το καθένα, με βάση τις διαστάσεις, ακριβώς πόσες θερμίδες είναι, ανάλογα με θερμοκρασίες προσαγωγής - επιστροφής.

Έτσι βρήκα εγώ τα δικά μου, εκτός από τις "πετσετοκρεμάστρες" στα μπάνια, που δε μπόρεσα να βρω τι μάρκα είναι, οπότε τα υπολόγισα στο τελείως περίπου και εντελώς μπακαλίστικα, με βάση τον αριθμό των σωλήνων, το πλάτος και το ύψος, σαν μέσο όρο ας πούμε από διάφορες εταιρίες.

Μάλλον τυπώνουν στα μέταλλα επωνυμία και ανάλογα που θα κόψει η πρέσσα, περιλαμβάνουν ή όχι εντύπωμα.
Στα δικά μου τουλάχιστο, έτυχε να γράφει μοντέλο σε ένα μόνο απ' όλα τα σώματα, σε πλαϊνό καπάκι.

Αναφέρομαι σε σώματα τύπου πάνελ, αν είναι τα παλιά με τις φέτες, μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κανένα θερμοϋδραυλικό.

Αν δε βρεις στοιχεία, ψάξε σε site κατασκευαστών, μήπως και τα ταιριάξεις με το μάτι.
Δύσκολο μεν, αλλά αν τα παρατηρήσεις καλά καλά, ίσως και να βγάλεις άκρη.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chrys tzo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35232 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Αυτό το ερώτημα πρέπει να το έχω απαντήσει καμιά 20αρια φορές. :)
Υπάρχει πρόγραμμα στο ιντερνετ αλλά τρέχει μόνο με internet explorer που κάνει αυτή την δουλειά και για πάνελ και για ακαν (φέτες)

www.gvarv.gr/edu/calcsPanels.htm
www.gvarv.gr/edu/calcsAkan.htm

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, chrys tzo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35360 από chrys tzo
Απαντήθηκε από chrys tzo στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
σε ευχαριστω για τις σελιδες αλλα πες μου τι σημαινουν οι τυποι 11/900 22/900 33/900 11/600... κτλ για να καταλαβω τι να επιλεξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35375 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμιδομέτρηση καλοριφέρ
Το 11 σημαίνει. 1 πλακα 1 μαίανδρο.
Το 22 σημαινει. 2 πλάκες 2 μαίανδροι.
Το 33 3πλάκες 3 μαιναδρι.
Ουσιαστικά είναι το παχος του σωματος.

Το 900, 600, 500......
Είναι το ύψος.

Στις θερμοκρασίες αν θέλεις να δεις τις αποδόσεις που δίνουν οι κατασκευαστές θα πρέπει να βάλεις θερμοκρασία προσαγωγής 90 επιστροφής 70 και χώρου 20.

Άλλα στην πραγματικότητα μιας και έχουμε εγκαταλείψει πολλά χρόνια να λειτουργούμε τα σώματα σε τόσο υψηλή θερμοκρασία προσαγωγής εγώ θα έβαζα θερμοκρασία προσαγωγής 75 επιστροφής 60 και χώρου 20.

Το πρόγραμμα θα σου βγάλει την απόδοση του σώματος αλλά και την απαραίτητη παροχή νερού που πρέπει να δώσει ο κυκλοφορητής.

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chrys tzo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ