Θερμική άνεση και υγρασία αέρα στο θερμαινόμενο χώρο

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33444 από aithio
dmtr περιέγραψε μας λίγο το πρόβλημα σου αναλυτικά.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33445 από Grecu_

GeoTa έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Αν χρησιμοποιεις αερα καυσης απο εξω, δεν δημιουργεις υποπιεση στον χωρο οποτε δεν γινεται αναπληρωση απο χαραμαδες, κενα κτλ. Αν εχεις αερα καυσης απο μεσα, αυτος θα αναπληρωθει απο οπου μπορει.
Στη δικη σας περιπτωση δεν αυξανεται η απολυτη υγρασια, παραμενει σταθερη (χωρις να λαβουμε υπ΄οψην διαφορες πηγες υδρατμων - μαγειρεμα, αναπνοη, φυτα, σεξ, τα παιδακια που κυνηγιουνται στο σπιτι, κτλ)

Αν εχεις τον αερα καυσης απο μεσα, αναγκαστικα θα εχεις απο καπου νωπο. Ο νωπος της σχετικης υγρασιας των 70%, οταν ζεσταθει στους 23 θα εχει σχετικη υγρασια 20κατι%, λιγοτερο απο το επιθυμητο ποσοστο για ανεση.
Το ιδιο κι οταν ο εναλλακτης για παραδειγμα τραβαει αερα απο εξω.

Οταν ζεσταινεις τον εσωτερικο αερα απο τους 20 βαθμους και 50% θεωρητικης σχετικης υγρασιας στο τζακι, αυτος θα παει μεν στους 80 βαθμους με 5% σχετικη υγρασια, αλλα θα περιεχει την ιδια ποσοτητα υδρατμων που περιειχε και πριν. Αυτο θαρρω εννοει ο μηχανολογος υδραυλικος μας :silly: οταν λεει για καυτο υγρο αερα.


Οκ εισαι απόλυτα σαφής.

Οπότε εγω που σκεφτόμουν να αλλάξω σε 50-50 την τροφοδοσία του εναλλάκτη, να το αφήσω ως έχει (τωρα τραβαει αερα μόνο απο μέσα)


Κι ομως, εγω θεωρω τον νωπο αερα απαραιτητοτατο! :P
Οχι για συνθηκες υγρασιας, αλλα για τα υπολοιπα στοιχεια του εσωτερικου αερα που επηρεαζουν την ποιοτητα του (διοξειδιο, μικροσωματιδια, μυρωδιες κτλ). Αυτο βεβαια, εις βαρος της υγρασιας. Γενικευω αυτο που ειπε ο Γρηγορης για το παιχνιδι εξατμισης/συμπυκνωσης, σε ολο το φασμα της ποιοτητας αερα, βελτιωνεις τη μια παραμετρο και χαλας την αλλη.
Αυριο, μεθαυριο θα προσπαθησω να αναλυσω λιγο περισσοτερες παραμετρους, τωρα εχει 2 ωρες που κατεβηκα στο γραφειο για δουλεια κι ακομα δεν εχω κανει τιποτα απο αυτα που επρεπε να κανω... :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33446 από GeoTa

Grecu_ έγραψε: Κι ομως, εγω θεωρω τον νωπο αερα απαραιτητοτατο! :P
Με δουλεύεις μου φαινεται... :P :P
Οχι για συνθηκες υγρασιας, αλλα για τα υπολοιπα στοιχεια του εσωτερικου αερα που επηρεαζουν την ποιοτητα του (διοξειδιο, μικροσωματιδια, μυρωδιες κτλ). Αυτο βεβαια, εις βαρος της υγρασιας. Γενικευω αυτο που ειπε ο Γρηγορης για το παιχνιδι εξατμισης/συμπυκνωσης, σε ολο το φασμα της ποιοτητας αερα, βελτιωνεις τη μια παραμετρο και χαλας την αλλη.
Αυριο, μεθαυριο θα προσπαθησω να αναλυσω λιγο περισσοτερες παραμετρους, τωρα εχει 2 ωρες που κατεβηκα στο γραφειο για δουλεια κι ακομα δεν εχω κανει τιποτα απο αυτα που επρεπε να κανω... :silly:


Αν ανοίξεις κανα 5λεπτο τα παραθυρα δε γινεται δουλεια; Μην απαντας τωρα, κάνε πρωτα τη δουλεια σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33451 από Grecu_
Πως δε γινεται. Ετσι το κανει σχεδον ολος ο κοσμος (εκτος απο τους αμερικανους, αλλα εκει ειναι πολυ μπροστα στον αερα). Απλα γινεται με χαωδη τροπο και με δοκιμη/παρατηρηση για τις αναγκες του καθενος, κι εμενα δεν μ'αρεσει το χαος!
Πιστευω οτι με εναν οικιακο υγραντηρα και μηχανικη παροχη νωπου μπορεις να πετυχεις εναν καλο συμβιβασμο, καθως η ποιοτητα του αερα ειναι σημαντικοτατη (αν εχουμε και καπνιστες, τοσο περισσοτερο). Κι αυτο θελει παρατηρηση και δοκιμη, αλλα μετα μπορει να αυτοματοποιηθει λιγακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33452 από aithio

Κι ομως, εγω θεωρω τον νωπο αερα απαραιτητοτατο!


Φυσικά και είναι απαραίτητος...
Για αυτό είπα παραπάνω παν μέτρον άριστον.
Οταν έχουμε να κάνουμε με ένα καλά σφραγισμένο σπίτι θα πρέπει να ανοίγουμε πολλές φορές αλλά για μικρά διαστήματα το σπίτι.

Επειδή και ο αερισμός του σπιτιού είναι απαραίτητος, είναι καλύτερα να τον επιτυγχάνουμε με σύντομο αλλά έντονο αερισμό παρά με μεγάλης διάρκειας. Έτσι ανοίγουμε τα περισσότερα ή και όλα τα παράθυρα για λίγα λεπτά για να δημιουργήσουμε ρεύμα αέρα, και με αυτόν τον τρόπο κρυώνει μόνο ο αέρας αλλά όχι και ο εξοπλισμός του σπιτιού για την αναθέρμανση του οποίου θα χρειάζονταν πολύ περισσότερη ενεργεία.


Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33454 από aithio

Κι αυτο θελει παρατηρηση και δοκιμη, αλλα μετα μπορει να αυτοματοποιηθει λιγακι.


Σωστός!!!

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ