Θερμική άνεση και υγρασία αέρα στο θερμαινόμενο χώρο

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33436 από aithio

Aμα o καυτός αέρας σε κοπανάει στην μάπα τότε απλά στεγνώνουν τα ρουθούνια του ανθρώπου και νιώθει δυσφορία και ξηρασία. Ο καυτός αέρας που γράφεις τι σχ.υγρασία μπορεί να έχει δηλαδή; Θέλω να πω μπορεί να έχει 50-60% και να στεγνωνει το ρουθούνι;


Υπάρχει πίνακας που απεικονίζει της θερμική άνεση και λαμβάνει υπόψη τους πολλούς παράγοντες όπως η ταχύτητα που κινείτε ο αέρας στον χώρο η θερμοκρασία και η σχετική υγρασία θα ψάξω να το βρώ.
Αλλά πλέον πάμε σε εξειδικευμένα θέματα που δεν γνωρίζω να στα απαντήσω.
Η εξάτμιση έχει σχέση με την πίεση των ατμών και να σου πω την αλήθεια όσες φορές και να το έχω διαβάσει δεν το έχω κατανοήσει.
Ξέρω όμως ότι όταν βάζω το αερόθερμο και με κοπανάει στο πρόσωπο φτερνίζομαι και δυσφορώ.

Μα τα τζάκια του Αστερη κ δικό μου (ιδια έχουμε) δεν τραβουν αέρα για καυση απο μεσα...Έχουμε σωλήνα που φέρνει εξωτερικό αέρα...ο ΑΣΤΕΡΗΣ διαβάζει;;;; Κάνω λάθος;;
. Άρα με το παρακάτω παράδειγμα εξηγείς το λόγο που αν χρησιμοποιούμε αέρα καύσης απο έξω θα αυξηθεί η υγρασία; (όπως μου είχες γραψει σε προηγούμενο ποστ) ενώ χρησιμοποιώντας αέρα καυσης απο μεσα θα μειωθεί, σωστά;;


Δεν έχει σημασία αν είναι του Αστέρη η το δικό σου...
Εγώ θέλω να δείξω τι συμβαίνει με την διαρκή ανανέωση του αέρα με νωπό.
Πότε δηλαδή μπορεί να είναι ωφέλιμο και πότε όχι.
Ανέφερα τον Αστέρη γιατί νομίζω είχε γράψει ότι φέτος το τζάκι του τραβούσε από τον εσωτερικό χώρο και σκέφτεται να το κάνει να τραβάει 50-50.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33437 από Grecu_

GeoTa έγραψε:
Μα τα τζάκια του Αστερη κ δικό μου (ιδια έχουμε) δεν τραβουν αέρα για καυση απο μεσα...Έχουμε σωλήνα που φέρνει εξωτερικό αέρα...ο ΑΣΤΕΡΗΣ διαβάζει;;;; Κάνω λάθος;;
. Άρα με το παρακάτω παράδειγμα εξηγείς το λόγο που αν χρησιμοποιούμε αέρα καύσης απο έξω θα αυξηθεί η υγρασία; (όπως μου είχες γραψει σε προηγούμενο ποστ) ενώ χρησιμοποιώντας αέρα καυσης απο μεσα θα μειωθεί, σωστά;;


Αν χρησιμοποιεις αερα καυσης απο εξω, δεν δημιουργεις υποπιεση στον χωρο οποτε δεν γινεται αναπληρωση απο χαραμαδες, κενα κτλ. Αν εχεις αερα καυσης απο μεσα, αυτος θα αναπληρωθει απο οπου μπορει.
Στη δικη σας περιπτωση δεν αυξανεται η απολυτη υγρασια, παραμενει σταθερη (χωρις να λαβουμε υπ΄οψην διαφορες πηγες υδρατμων - μαγειρεμα, αναπνοη, φυτα, σεξ, τα παιδακια που κυνηγιουνται στο σπιτι, κτλ)

Αν εχεις τον αερα καυσης απο μεσα, αναγκαστικα θα εχεις απο καπου νωπο. Ο νωπος της σχετικης υγρασιας των 70%, οταν ζεσταθει στους 23 θα εχει σχετικη υγρασια 20κατι%, λιγοτερο απο το επιθυμητο ποσοστο για ανεση.
Το ιδιο κι οταν ο εναλλακτης για παραδειγμα τραβαει αερα απο εξω.

Οταν ζεσταινεις τον εσωτερικο αερα απο τους 20 βαθμους και 50% θεωρητικης σχετικης υγρασιας στο τζακι, αυτος θα παει μεν στους 80 βαθμους με 5% σχετικη υγρασια, αλλα θα περιεχει την ιδια ποσοτητα υδρατμων που περιειχε και πριν. Αυτο θαρρω εννοει ο μηχανολογος υδραυλικος μας :silly: οταν λεει για καυτο υγρο αερα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33438 από KERBEROS

dmtr έγραψε: KERBERE,

Πόσο σου στοίχισε. Τον σκέφτομαι κι εγώ.


Γύρω στα 300 ευρώ έχει, αλλά ας είναι καλά οι δόσεις...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33439 από aithio
Ακριβώς αυτά που λέει ο Grecu.
Grecu τα μαθηματικά μου είναι για κλωτσιές. Τι μηχανολόγος να γίνω. :)

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33442 από GeoTa

Grecu_ έγραψε: Αν χρησιμοποιεις αερα καυσης απο εξω, δεν δημιουργεις υποπιεση στον χωρο οποτε δεν γινεται αναπληρωση απο χαραμαδες, κενα κτλ. Αν εχεις αερα καυσης απο μεσα, αυτος θα αναπληρωθει απο οπου μπορει.
Στη δικη σας περιπτωση δεν αυξανεται η απολυτη υγρασια, παραμενει σταθερη (χωρις να λαβουμε υπ΄οψην διαφορες πηγες υδρατμων - μαγειρεμα, αναπνοη, φυτα, σεξ, τα παιδακια που κυνηγιουνται στο σπιτι, κτλ)

Αν εχεις τον αερα καυσης απο μεσα, αναγκαστικα θα εχεις απο καπου νωπο. Ο νωπος της σχετικης υγρασιας των 70%, οταν ζεσταθει στους 23 θα εχει σχετικη υγρασια 20κατι%, λιγοτερο απο το επιθυμητο ποσοστο για ανεση.
Το ιδιο κι οταν ο εναλλακτης για παραδειγμα τραβαει αερα απο εξω.

Οταν ζεσταινεις τον εσωτερικο αερα απο τους 20 βαθμους και 50% θεωρητικης σχετικης υγρασιας στο τζακι, αυτος θα παει μεν στους 80 βαθμους με 5% σχετικη υγρασια, αλλα θα περιεχει την ιδια ποσοτητα υδρατμων που περιειχε και πριν. Αυτο θαρρω εννοει ο μηχανολογος υδραυλικος μας :silly: οταν λεει για καυτο υγρο αερα.


Οκ εισαι απόλυτα σαφής.

Οπότε εγω που σκεφτόμουν να αλλάξω σε 50-50 την τροφοδοσία του εναλλάκτη, να το αφήσω ως έχει (τωρα τραβαει αερα μόνο απο μέσα) και να κοιτάξω άλλες λύσεις: μαγειρεμα, αναπνοη, φυτα, σεξ, τα παιδακια που κυνηγιουνται στο σπιτι, κτλ :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33443 από Grecu_
5 μαθηματικοι τυποι ειναι ολοι κι ολοι (αντε 5 χιλιαδες :silly:), το μονο που χρειαζεται ειναι να ξερεις που να ψαξεις.
Ουτως η αλλως, τους μισους μηχανολογους τους βαζεις κατω ανετα (present company included).

dmtr δες λιγο αυτο απο τον Καφφε. Στα 14 λιτρα το 24ωρο βγαινει τιμη καταλογου στα 210ευρω, που πιστευω οτι μπορει και να πεσει λιγο (δενκακη η τιμη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ