Θερμική άνεση και υγρασία αέρα στο θερμαινόμενο χώρο

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32911 από GeoTa
Διάβασα την πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη-αναφορά που ανέβασε ο συνφορουμίτης Grecu (www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...2210&Itemid=53#32370). Δεν τα κατάλαβα όλα, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον η σελίδα 46 που αναφέρει για την υγρασία του αέρα:

"Στους 20 έως 22οC, το ποσό της θερμότητας που απάγεται με εξάτμιση είναι πολύ μικρό.
Στις θερμοκρασίες αυτές τα όρια της σχετικής υγρασίας είναι:
- το κατώτερο 30% (κάτω από το οποίο σχηματίζεται σκόνη, δημιουργείται στατικός ηλεκτρισμός, ξηραίνονται οι βλεννογόνοι)
- το ανώτερο 70% (πάνω από το οποίο δημιουργείται συμπύκνωση υδρατμών, σχηματίζεται μούχλα, εμφανίζονται οσμές που ερεθίζουν τα οσφρητικά όργανα του ανθρώπου).
Όταν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη, η επίδραση της υγρασίας γίνεται σημαντική, επειδή αυξάνει έντονα η εξάτμιση από την επιδερμίδα.
Σημαντικό είναι να αποφεύγονται καταστάσεις που εμποδίζουν την εξάτμιση από το ανθρώπινο σώμα (υψηλή θερμοκρασία με αυξημένη υγρασία).
Στους 24 έως 26οC τα όρια της σχετικής υγρασίας κυμαίνονται από 40% έως 60%."

Πέρυσι όταν άναβα το απλό τζάκι μου είχα υγρασία χώρου 27-37% (μετρημένη με απλό θερμόμετρο/υγρασιομετρο). 'Οντως η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά ξηρή και προσπαθούσα να το πολεμήσω με υγραντήρα. Φέτος που έβαλα το σουπερ-ντουπερ ενεργειακό "φοβάμαι" πως η υγρασία θα πέσει κι άλλο και αυτό δεν ειναι και ό,τι καλύτερο για τα 3 πιτσιρίκια μου...(να μη μιλήσω και για τη σκόνη που υπήρχε συνεχώς...)

Εν κατακλείδι υπάρχει καμμιά λύση να ανεβάσουμε την υγρασία εκτός από υγραντήρες??
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32915 από rivol
Θέλω να πιστεύω ότι εφόσον το τζάκι τραβάει 50-50 φρέσκο αέρα, θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33074 από GeoTa

rivol έγραψε: Θέλω να πιστεύω ότι εφόσον το τζάκι τραβάει 50-50 φρέσκο αέρα, θα είναι καλύτερα τα πράγματα.


Μα το δικό μου δεν τραβα 50-50..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33108 από aithio
Απο που τραβάει αέρα για την καύση φίλε geota;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33110 από gousan
εμεις απλοναμε βρεγμενα ρουχα εξω απο τα δωματια και το πρωι ηταν κοκαλο αλλα πιστευω κανανε δουλεια :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33162 από gousan
μιλαμε για ενεργειακο απλωμα μπουγαδας...γλυτωνεις το στεγνωτηριο και εχεις και υγρασια στον χωρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ