Θερμική άνεση και υγρασία αέρα στο θερμαινόμενο χώρο

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33487 από giabritsos
παιδια αυτο το θεμα με απασχολουσε και μενα και ειμαι εδω και καιρο σε αναζητηση υγρομετρων θερμομετρων(θελω να παρω 3 να βαλω ενα σε καθε χωρο),ωστε να βλεπω συνεχεια τι γινεται μιας και το σπιτι το νοικιασα φετος και ακομα περισσοτερο γιατι πρωτη φορα ασχολουμαι με σομπα και γενικα με το ξυλο.
αναρωτιεμαι ομως τα υγρομετρα αυτα τα ψηφιακα ειναι ακριβειας,η ας πω καλυτερα σχετικα σωστα?
εχετε υποψην σας κατι?να παρω οτι βρω απο το ιντερνετ θα κανει δουλεια?να προσεξω κατι?
αν εχετε υποψην καμια καλη αγορα γραψτε το μου...

κατι τετοιο?

www.marinastores.gr/index.php?dispatch=p...view&product_id=9438
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giabritsos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33571 από aithio
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, sta1, stergiosbik, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33581 από dmtr
Λοιπόν,

Η περιοχή που μένω έχει πολύ υγρασία. Το σπιτι είναι μονοκατοικία και από φέτος έχει κέλυφος. Ξύλινα κουφώματα που μπάζουν δεόντως και έχουν μπει λάστιχα που κάνουν δουλειά και μειώνουν δραστικά τις απώλειες. Το μόνο σημείο που δείχνει να πιάνει μούχλα είναι ένα κομάτι της κολώνας στον πάνω όροφο, στην κρεββατοκάμαρα, στην πίσω γωνία του σπιτιού Β/Α. Όσα χρόνια δούλευε η ενδοδαπέδια δεν υπήρχε τίποτα. Το 2002 πήρε μετάθεση η σύζυγος και δεν άναψε η θέρμανση για πρώτη φορά. Όταν γυρίσαμε για Χριστούγεννα η συγκεκριμένη κολώνα ήταν μαύρη από μούχλα. Πιο πολύ στον επάνω όροφο και πολύ λιγότερο, πιο χαμηλά στο σαλόνι. Μόλις άρχισε να θερμαίνεται και πάλι το σπίτι και μετά από ένα καλό άσπρισμα δεν είχε ξαναφανεί τίποτα, μέχρι πέρσι που δούλεψε πολύ λίγο η δαπεδοθέρμανση και πιο πολύ το τζάκι. Όχι σαν την προηγούμενη φορά, αλλά κάποια ίχνη υγρασίας. Γενικά το σπίτι δεν πιάνει ποτέ τρελλές θερμοκρασίες. Το 19 - 20 το θεωρούμε καλό. Δυσφορία στην ατμόσφαιρα δεν έχουμε νιώσει ποτέ. Το τζάκι λειτουργεί με αέρα εσωτερικό και έχω βάλει μεταλλάκτη στην καμινάδα που τραβάει εξωτερικό αέρα. Όλα φυσική ροή.
Τώρα από "σκευρώματα", λογικά πράγματα θα έλεγα, για την ηλικία μου.
Μάλλον πρέπει να αγοράσω υγρασιόμετρα για να δω τι παίζει σε κάθε χώρο και μετά να κάνω την οποιαδήποτε ενέργεια (αγορά αφυγραντήρα ή ότι άλλο).

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33582 από Grecu_
Aκριβως αυτο, πρωτα πρεπει να εντοπισεις το προβλημα και μετα βλεποντας και κανοντας.
Το ιδανικο βεβαια θα ηταν να βρεις απο που μπαινει η υγρασια, αλλα αυτο ειναι αλλα λογια ν'αγαπιομαστε.
Εφοσον σ'εσενα το προβλημα ειναι η πολλη υγρασια, η εξωτερικη παροχη στον εναλλακτη βοηθαει.
Ασχετο, η ενδοδαπεδια ειναι παντου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33593 από dmtr
Nαι και φέτος θα λειτουργήσει με Α/Θ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33632 από giabritsos

giabritsos έγραψε: παιδια αυτο το θεμα με απασχολουσε και μενα και ειμαι εδω και καιρο σε αναζητηση υγρομετρων θερμομετρων(θελω να παρω 3 να βαλω ενα σε καθε χωρο),ωστε να βλεπω συνεχεια τι γινεται μιας και το σπιτι το νοικιασα φετος και ακομα περισσοτερο γιατι πρωτη φορα ασχολουμαι με σομπα και γενικα με το ξυλο.
αναρωτιεμαι ομως τα υγρομετρα αυτα τα ψηφιακα ειναι ακριβειας,η ας πω καλυτερα σχετικα σωστα?
εχετε υποψην σας κατι?να παρω οτι βρω απο το ιντερνετ θα κανει δουλεια?να προσεξω κατι?
αν εχετε υποψην καμια καλη αγορα γραψτε το μου...

κατι τετοιο?

www.marinastores.gr/index.php?dispatch=p...view&product_id=9438



καμια αποψη πανω σε αυτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ