Δοχείο αδράνειας ή Tank in Tank με 2 εναλλάκτες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32876 από jnet
Μέσα στο πρόγραμμα εξοικονομώ σκέφτηκα να χωρέσω και ένα σύστημα έτσι ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ να ζεστά νερά που παράγουν τα 4 μ2 Ηλιακών Πανελ που εχω συνδεδεμένα στο ηλιακό μποιλέρ και να φέρνω το νερό σε μια θερμοκρασία ικανοποιητική οπότε μετα να συμπληρωνει βαθμούς ο λεβητας pellet. Η λύση από το λίγο που έχω καταλάβει είναι είτε δοχείο Αδράνειας είτε Tank in Tank. Από ότι καταλαβαίνω το Tank in Tank περιέχει και ενα δοχείο για ΖΝΧ μέσα του. Εγώ εχω ήδη 2 μποιλερ τα οποία το ενα είναι συνδεδεμένο απευθειας με τον λέβητα pellet και εξυπηρετεί το ενα διαμέρισμα και το αλλο είναι συνδεδεμένο μετα την ηλεκτροβανα τους αλλου διαμερίσματος οπότε το συγκεκριμενο εχει ζεστο νερό οταν ανοιγει τον θερμοστάτη. Υπάρχει επεισης και το ηλιακό Θερμοσίφωνο στην ταρατσα.

Τι λυση λέτε να επιλέξω.











Εμένα μου κάθεται πιο καλά ενα δοχείο Αδρανειας με 2 εναλλάκτες αλλά δεν ξέρω σίγουρα. Ακούω γνώμες.

Α να και μια λύση από τον κατασκευαστή του λεβητά μου
www.varmebaronen.com/html/aqualux_750_teknik.html

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33845 από jnet
Βλέπω εδώ δεν έχει απαντήσει κανένας. Μήπως σας διέφυγε?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33876 από Asteris
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω εγώ, είναι δοχείο με δύο σπιράλ μέσα και tank in tank. Το ένα σπιράλ στον πελλετολέβητα, το δεύτερο στα ηλιακά πάνελ (θα πάρεις κάνα 3-4 ακόμη τετραγωνικά) και το tank in tank να δίνει στα ΖΝΧ. Στα ηλιακά βάζεις και έναν διαφορικό κυκλοφορητή και δεν ξανασχολείσαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33879 από Grecu_
Aυτο που λεει ο Αστερης, εφοσον δεν βολευεσαι με τον θερμοσιφωνα στην ταρατσα. Τα tank in tank ειναι κομματι ακριβουτσικα. Αν βολευεσαι, βολευει κι ενα απλο δοχειο διπλης ενεργειας.
Τα 4μ2 ειναι παντως λιγα για να κανεις ηλιοθερμια φθινοπωρο/ανοιξη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33881 από Asteris
Sorry, τώρα είδα τι έγραψα, μάλλον δεν θες δύο σερπατίνες για λέβητα και ηλιακά, μία σερπατίνα θες, ο λέβητας δίνει χύμα μέσα στο δοχειο αδρανείας. Άρα μία σερπατίνα και tank in tank.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33887 από Asteris
Για οικονομία, για να μην αγοράζεις δοχείο με tank in tank που όπως λέει ο Grecu είναι πιό ακριβά και για να χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχοντα boiler, συνδέεις το boiler πάνω στο δοχείο αδρανείας μέσω κυκλοφορητή που θα ενεργοποιείται από τον θερμοστάτη χώρου (που εννοείται θα έχει και κουμπί για ΖΝΧ). Οπότε έτσι αγοράζεις απλό δοχείο αδρανείας με μία σερπατίνα.

Τον ηλιακό τον καταργείς. Βγάζεις το boiler του και κρατάς τους συλλέκτες του, τους οποίους παρέα με άλλα 3-4-5 τετραγωνικά (θα σου πει ο μηχανικός πόσα θες σύνολο για να έχεις μιά αξιοπρεπή απόδοση στην θέρμανση, χωρίς να βράζει το δοχείο αδρανείας το καλοκαίρι), τα συνδέεις μέσω του διαφορικού στην σερπατίνα του αδρανείας να το ζεσταίνουν. Έτσι ακόμη και το καλοκαίρι, ΖΝΧ θα έχεις μέσω του αδρανείας.

Υποθέτω αν το boiler των ζεστών νερών μπει πιό ψηλά από το αδρανείας, τότε δεν θα χρειάζεται κυκλοφορητή, θα ζεσταίνει με φυσική ροή, όπως δουλεύει ένας ηλιακός. Έτσι θα έχεις και ΖΝΧ όλη μέρα, χωρίς να χρειάζεται κυκλοφορητές ή ξεχωριστό χειριστήριο στους θερμοστάτες. Θα έχεις όμως μιά μικρή επιβάρυνση θερμότητας, γιατί το boiler των ZNX θα θερμαίνεται όλη μέρα και αν δεν χρειάζεται πχ ζεστό νερό πριν το απόγευμα, θα έχεις λίγες απώλειες. Εξαρτάται από την χρήση που θα κάνεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ