Εξοικονόμηση από το κλείσιμο των πατζουριών

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5803 από GT
Και γω τα κλείνω τελείως, ακόμα και τις χαραμάδες, όταν πέσει ο ήλιος και δε μπορώ να εκμεταλλευτώ τον εξωτερικό φωτισμό. B)

Πιστεύω ότι ακόμα και να μη κλείσουν τελείως, θα υπάρχει διαφορά.Σημαντική ή όχι, δεν ξέρω. :huh:

Άλλο να χτυπάει ο αέρας άμεσα όλη την επιφάνεια του τζαμιού, οπότε θα παγώνει και άλλο να περνάει αέρας από χαραμάδες κλπ. :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8292 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Νομίζω πως σε συνθήκες άπνοιας, ενα σωστό παράθυρο δεν επηρεάζεται και πολύ από το κλέισιμο τον παντζουριών (μπορούμε βέβαια να μετρήσουμε με θερμόμετρο που να μας δίνει εξωτερική θερμοκρ, τη διαφορά αν το βάλουμε ανάμεσα και εκτός παντζουριών. Όμως μάλλον κανει δουλειά δε περίπτωση αέρα.
Ίσως περισσότερο επηρεάζει η τοποθέτηση χοντρών κουρτινών, ώστε να εγκλοβίζεται καλύτερα ο κρύος αέρας και να μη μπαίνει ιδιάιτερα στο ΄χωρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8341 από nikkal
Υπάρχει σημαντική διαφορά όταν κατεβάζουμε τα ρολα τη νύχτα (είτε κλείνουμε τα παντζούρια).
Αυτό μπορούν να το διαπιστώσουν όσοι έχουν αλουμίνια χωρίς θερμοδιακοπή πολύ εύκολα. ¨οταν υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέσα (+19 με 20) με έξω (κοντα στο 0), τα αλουμίνια αρχζίζουν να 'δακρύζουν". Κατεβάζοντας τα ρολά, δημιουργείται ένα επιπλέον μονωτικο / προστατευτικό και το φαινόμενο της υγροποίησης δεν παρουσιάζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20159 από ELECTRICALCHIEF
Και ο αερας που υπαρχει αναμεσα στο πατζουρι και το παραθυρο ειναι απο μονο του ενα πολύ καλο μονωτικο. Φυσικα δεν αντεχει πολύ στη μεταδοση της θερμοκρασιας μιας και δεν ειναι στατικος αλλα δημιουργειται ενα μικρορευμα οπου μεταφερει τη θερμοτητα. Αλλα εγω εχω αλλο πρόβλημα με τα πατζουρια, αν ειναι εντελως κλειστα πως ξυπνατε το πρωι αν δεν υπαρχει ιχνος φωτεινοτητας απο εξω? το ξυπνητηρι κανει δουλεια, αλλα και λιγη αισθηση εξωτερικου φωτος δεν βλάπτει.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20277 από tom007
οταν αγορασα το σπιτι ο μηχανικος μου ειπε οτι σε 2 παραθυρα του σαλονιου δε θα βαλει παντζουρια γιατι θα χασω την θεα (εβλεπα ταψι την πολη μου)θα ειναι σαν κορνιζα μου ειπε χαρακτηριστικα.τον πρωτο χρονο καθως καθόμουν στον καναπε κατω απο το παραθυρο μου ερχοταν κυματα παγωμενου αερα.η κουρτινα κουνιοτανε οχι επειδη εμπαζαν τα αλουμινια αλλα λογω διαφορας θερμοκρασιας στην επιφανεια του τζαμιου.την δευτερη χρονια εβαλα ρολα η θερμοκρασια στο σαλονι επιανε ανετα τους 21C.Φετος με τις παγωνιες ξαναενιωθα ενα κρυο στη πλατη μου και εκανα την κουφη κινηση να βαλω φελιζολ στις διαστασεις του κουφωματος αναμεσα σε ρολο και τζαμι.μεγαλη διαφορα στη θερμοκρασια του σαλονιου.ειχα τραβηγμενη την κουρτινα και κανεις δεν το καταλαβαινε.στο σαλονι εχω δυο μεγαλες μπαλκονοπορτες οποτε δεν εχω προβλημα φωτεινοτητας.απο οκτωβρη θα τα ξαναβαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ