Μούχλα και υγρασία σε κάποια μέρη του σπιτιού

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2667 από mastoras
Περίεργος είμαι να μάθω εάν ο Αστέριος είναι επαγγελματίας η ερασιτέχνης ψαγμένος μάστορας :)

Σημαντική η πληροφορία για το φθηνό υγρασιόμετρο, όσο για το υπέρυθρο θερμόμετρο αξίζει να προμηθευτούν όλοι ένα τέτοιο....κορυφαίο εργαλείο. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2669 από Asteris
Θα μετρήσω με το IR thermometer (το πιστόλι που μετράει θερμοκρασία από τα 1-2 μέτρα) την θερμοκρασία σε διάφορα σημεία του ταβανιού, του πλαϊνού εξωτερικού τοίχου χαμηλά-ψηλά, στο δοκάρι, στο Ytong, στο πάτωμα και θα συγκρίνω νούμερα. Όπου βλέπεις χαμηλότερα από τα υπόλοιπα, έχεις απώλειες. Χοντροειδής προσέγγιση, αλλά εκεί βασίζεται και η μελέτη των επαγελματιών με τις θερμοκάμερες.

Βασικά την σοφίτα ήδη την έντυσα όλη με πετροβάμακα και πολυστερίνη, αλλά για το πείραμα θα αφαιρέσω 2-3 τετραγωνικά μόνωσης και θα μετρήσω θερμοκρασίες σε μονωμένο και αμόνωτο σημείο στο ταβάνι. Επίσης θα δω τι διαφορές έχω εκεί που έβαλα πετροβάμβακα, από εκεί που έβαλα πολυστερίνη, θα βάλω σε κάποια σημεία διπλό στρώμα να δω τι κέρδος θα έχω (έβαλα 5cm πετροβάμβακα και η Fibran μου είπε να έβαζα 10cm) και διάφορα τέτοια πειράματα. Ήδη βλέπω τρομερή διαφορά στις θερμοκρασίες το πρωί (+2 βαθμούς από πριν), τα 300€ που έδωσα για 75τμ μονωτικά έπιασαν τόπο και θέλω να δω αν αξίζει να δώσω άλλα τόσα και να το κάνω όπως προτείνει η Fibran για ενεργειακή απόδοση κατηγορίας Α.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2671 από Asteris

mastoras έγραψε: Περίεργος είμαι να μάθω εάν ο Αστέριος είναι επαγγελματίας η ερασιτέχνης ψαγμένος μάστορας :)

Σημαντική η πληροφορία για το φθηνό υγρασιόμετρο, όσο για το υπέρυθρο θερμόμετρο αξίζει να προμηθευτούν όλοι ένα τέτοιο....κορυφαίο εργαλείο. ;)


Το δεύτερο. Έχω και σχετικό πτυχίο που βοηθάει πολύ. Τουλάχιστον ξέρω να διακρίνω αν κάποιος "επαγγελματίας" θέλει να πουλήσει μπαλαμούτι...

Το IR έχει λιγότερο από 30€, από Ebay.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2672 από pantelis1973

Asteris έγραψε:

mastoras έγραψε: Περίεργος είμαι να μάθω εάν ο Αστέριος είναι επαγγελματίας η ερασιτέχνης ψαγμένος μάστορας :)

Σημαντική η πληροφορία για το φθηνό υγρασιόμετρο, όσο για το υπέρυθρο θερμόμετρο αξίζει να προμηθευτούν όλοι ένα τέτοιο....κορυφαίο εργαλείο. ;)


Το δεύτερο. Έχω και σχετικό πτυχίο που βοηθάει πολύ. Τουλάχιστον ξέρω να διακρίνω αν κάποιος "επαγγελματίας" θέλει να πουλήσει μπαλαμούτι...

Το IR έχει λιγότερο από 30€, από Ebay.


θα μεταφερω τον προβληματισμο μου στο τοπικ της θερμομονωσης..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2679 από Castell
Μεγάλο πρόβλημα δημιουργούν τα κουφώματα απο πλαστικό !!! Λοιπόν είμαι πολ. μηχανικός και στις οικοδομές συστήνω πλαστικό για έναν αριθμό λόγων. Το μεγάλο τους μειονέκτημα είναι ότι κλείνουν ερμητικά τα κενά αέρος οπότε το σπίτι δεν αερίζετε ΚΑΘΟΛΟΥ !!! ακόμη και απο τα χνότα σε υπνοδωμάτιο είδα υγρασίες. Λύση καθιμερινά αερισμός 10~15 λεπτά ώστε να ανακυκλώνετε ο αέρας του σπιτιού αλλά να μην προλαβαίνουν να κρυώσουν τα δομικά υλικά (τοίχοι, κολώνες κτλ) ακόμη και λίγο ανάκληση βοηθάει.

* Η χλωρίνη κάνει δουλειά αλλά έχω δει και τα ιδικά για την μούχλα που πραγματικά κάνουν δουλειά PRAKTIKER >.. Βισον νομίζω λεγόταν σχετικά φτηνό <10,00€.

* Χρώμα αντιμουχλικά κτλ κτλ ναι τα συστήνουμε προκειμένου να απαλλαγούμε αλλά δεν ξέρεις τι ακριβώς χημικά έχουν βάλει για να είναι αντιμουχλικά και εσύ εκεί ζεις ξανασκέψου το.

* Στεγνωτήρια .---> απίστευτα πράγματα και καλά φίλτρα και συλλέγει τους υδρατμούς κτλ κτλ και μαύροι οι τοίχοι.

Τέλος βρες πηγές υγρασία κουζίνες, μπάνια...κτλ αν όμως έρχεται η υγρασία απο το δάπεδο (ανιούσα) τότε έχει σοβαρό θέμα.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Castell.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2681 από Castell
Εγώ πάλι ζήτησα απο το φιλαράκι μου που έχει θερμική κάμερα να μου βγάλει τις όψεις του σπιτιού μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ