Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118082 από vag1234
Όταν λες ρώτησες σε Αθήνα εννοείς στο ΥΠΕΚΑ, διότι είναι το μόνο αρμόδιο να σου απαντήσει και μάλιστα καλό θα ήταν να έχεις την απάντηση εγγράφως (έστω και σε e-mail).

Τεσπα, προσωπικά επειδή έχω μεγάλη εμπειρία από τέτοιου είδους συναναστροφές με το δημόσιο δεν θα ρίσκαρα την ένταξη στο πρόγραμμα σε μια παρόμοια περίπτωση. Όσο έχω μιλήσει με συναδέλφους δεν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία και γενικά είμαστε πολύ προσεκτικοί στην σύνταξη του αρχικού έντυπου παρεμβάσεων και των προσφορών ωστε να μην αποκλίνουμε κατά την δεύτερη φάση και να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα με το ΥΠΕΚΑ και την Τράπεζα. Προσωπικά πάντως δεν θα το ρίσκαρα έτσι! Όταν με το καλό προχωρήσεις και υλοποιηθεί η δεύτερη φάση του προγράμματος ενημέρωσε μας τι έγινε.
Παρακάτω θα βρεις τον οδηγό προγράμματος από το ΥΠΕΚΑ:
exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fil...d=690&language=el-GR

Ερωταπαντήσεις από το ΥΠΕΚΑ:

exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=698

Πρόσεξε λίγο την ερώτηση 25

9. Ερ.: Εάν κατά τη 2η ενεργειακή επιθεώρηση διαπιστωθεί ότι δεν έχει επιτευχθεί ο ενεργειακός στόχος του προγράμματος θα δικαιούται επιχορήγησης από το πρόγραμμα;

Απ.: Στην περίπτωση που κατά τη δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση διαπιστωθεί ότι δεν επιτεύχθηκε ο ενεργειακός στόχος του Προγράμματος, αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία ή εναλλακτικά ετησία εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2), τότε το έργο απεντάσσεται και ακολουθεί ανάκληση κινήτρων σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Κεφάλαιο 8 του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118093 από sotis123
ετσι μου φαινεται και μενα.θα μπλεξω τσαμπα...

θα σιγουρεψω παλι αν με αλουμινια και ηλιακο εξοικονομω 30% ενεργεια να μαι με στοχο οκ και θα δωσω σε τραπεζα μονο 2 προμηθευτες.
σε ευχαριστω...

καλα φταιω και εγω που αλλαξα γνωμη αλλα συστημα τραπεζα-μηχανικο-πολιτης-τεχνιτης δεν βγαζεις ακρη στην ελλαδα...
εγω αν ημουν μηχανικος και εκανα με πελατη μου αιτηση για εργα το πρωτο που θα λεγα ηταν οτι δεν αλλαζουν μετα!δεν ηξερα οτι επρεπε να διαβασω ολο το κατεβατο βηματων απο πριν...

και στο τελος ολοι οι παραπανω εχουν παραπονα δικαιολογημενα ή μη απο αυτο το προγραμμα...
τι να πω...δεν ειμαστε ικανοι σε αυτην την χωρα να δουλεψουμε σωστα δικαια ενα προγραμμα!

επρεπε εγω να ρωτησω μηχανικο αν αλλαζουν εργα αργοτερα
επρεπε να ψαξω ποια τραπεζα αρεσει σε προμηθευτη...

τιποτα αλλο για 5000 επιδοτηση;τελος παντων....τα βγαλα στο διαβασμα,στο τρεξιμο,στο αγχος,στο νταραβερι με 10 φορεις,ποιος δεχεται ορους ποιος οχι,ποιος υπερτιμολογει προμηθειες,ποια ειναι η δουλεια του καθενα και να κοιταζω αν την κανει καλα! κλπ κλπ
ο μηχανικος θα κλαψει για λιγα χρηματα
η τραπεζα θα κλαψει για αλλο λογο
ο τεχνιτης θα κλαψει για καθυστερηση πληρωμων

Ε στο τελος ολοι αδικημενοι...καλυτερα να μην γινεται 1 δουλεια παρα να γινεται με λαθος απο ολους...

κακως ασχοληθηκα με το θεμα ...καλα να παθω...
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sotis123.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118100 από vag1234
Προσωπικά δεν κλαίγομαι ότι είναι λίγα τα χρήματα που πληρώνομαι. Όταν για μία μονοκατοικία 100τ.μ πληρωθώ 150X2=300 τα 2 ενεργειακά πιστοποιητικά + 250€ Αμοιβή συμβουλου έργου = 550€ είμαι πληρωμένος σε λογικά πλαίσια (χωρίς να επιβαρύνεται τελικά ο πελάτης διότι είναι 100% επιδοτούμενες οι παραπάνω αμοιβές). Από εκεί και πέρα είναι πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την αμοιβή του και την ποιότητα υπηρεσιών που παρέχει.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118348 από ILIASPOT
Στο πρόγραμμα θέλω να βάλω σαν 3.Δ εναν λέβητα βιομάζας(2800 ευρο) και υλικά: καμινάδα-ταυ-καπέλο,2 κυκλοφορητές,δοχείο αδρανείας 500 λίτρων,βαλβίδες ασφαλείας,τρίοδη και δοχείο διαστολής (2200 ευρο) σύνολο δαπάνης 5000 ευρο.Μπορώ να τα βάλω σαν επιλέξιμες δαπάνες?Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118349 από vag1234
Αυτά που ανέφερες μπορείς . Πρόσεξε μόνο το θέμα με τους κύκλοφορητές . Στην προσφορά και στο τιμολόγιο θα γράψετε έναν κυκλοφορητη . Δηλαδή να συμπεριληφθεί και ο δεύτερος σε μια τιμη .

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ILIASPOT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118352 από ILIASPOT
Ο ένας κυκλοφορητής θα μπεί στο δοχείο αδρανείας και ο άλλος προς τα σώματα.Θα πω στον προμηθευτή να τους κόψει μαζί.Δεν θα φανεί όμως υπερκοστολογημένος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ