Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117991 από vag1234
Ο ενεργειακός σου επιθεωρητής δεν ξέρει τι του γίνεται.. :angry: Βγάλανε εκεί στο ΥΠΕΚΑ όλους τους αρπαχτάκηδες και ανίδεους, ενεργειακούς επιθεωρητές (τέσπα κλείνει η παρένθεση με τα πουστριλίκια για το ΥΠΕΚΑ).Δεν φταις εσύ άλλωστε..

Πάμε στο θέμα σου:

1. Η αίτηση σου για υπαγωγή στο πρόγραμμα έγινε δεκτή για μόνωση και κουφώματα. Ο προυπολογιμός που έχει εγκριθεί αντίστοιχα είναι για τις κατηγορίες μόνωσης και αντικατάστασης κουφωμάτων, με την προυπόθεση ότι ανεβαίνεις μία ενεργειακή κατηγορία ή γίνεται εξοικονόμηση 30% της καταναλισκόμενης ενέργείας μετά την υλοποίηση των παραπάνω παρεμβάσεων ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ. Οπότε αν θέλεις να αντικαταστήσεις την πηγή θέρμανσης θα πρέπει να ζητήσεις ακύρωση της πρώτης υπαγωγής, να εκδοθεί νέο έντυπο παρεμβάσεων που να συμπεριλαμβάνει την αντικατάσταση πηγής θέρμανσης και να γίνει νέος υπολογισμός ώστε να διαπιστωθεί αν το κτίσμα σου ανεβαίνει μία ενεργειακή κατηγορία ή να επιτυγχάνεται εξοικονόμηση 30% της καταναλισκόμενης ενέργείας μετά την υλοποίηση των παρεμβάσεων. Και φυσικά να γίνει νέα έγκριση από το ΥΠΕΚΑ.

2. Οι παρεμβάσεις για την θέρμανση περιλαμβάνουν μόνο εξοπλισμό λεβητοστασίου, όχι σωληνώσεις και θερμαντικά σώματα άλλα υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία για αυτονομίες και αντιστάθμιση.

Υ.Γ. Μην ξεχάσετε να πληρώσετε την αμοιβή συμβούλου στον συνάδελφο... :P

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117995 από sotis123
τωρα τι να σας πω;γραψτε το πραγματικο σας ονομα γιατι αξιζετε σαν ανθρωπος και σαν επαγγελματιας αν και δεν ξερω την ιδιοτητα σας ακριβως...

ευχαριστω πολυ....

να σας πω λιγο οτι αιτηθηκα:ηλιακο κουφωματα και μονωση...και σκεφτηκα να αλλαξω τωρα μονωση με λεβητα...
με ηλιακο και κουφωματα ανεβαινω 30%

μην μου πειτε οτι δεν μπορω να αφαιρεσω και μονωση γιατι αλλα μου ειπαν!!!
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sotis123.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118001 από vag1234
¨Αλλη κατηγορία η μόνωση, άλλη κατηγορία τα κουφώματα, άλλη ο ηλιακός, άλλη η θέρμανση.

Δείτε το πάρακάτω επισυναπτόμενο αρχείο που είναι ένα έντυπο παρεμβάσεων ενός πελάτη μου. Η κάθε παρέμβαση έχει δικιά της υποκατηγορία και για αυτήν γίνεται η έγκριση...

Ας υποθέσουμε ότι έχετε εγκριθεί για 1000€ για ηλιακό, πώς θα μεταπηδήσετε στην θέρμανση με τα 5000€ επιλέξιμο προυπολογισμό ? και αν μετά δεν επιτυγχάνεται η ενεργειακή αναβάθμιση? τι γίνεται?

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: VII.pdf
Μέγεθος αρχείου:475 KB

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118002 από sotis123
μου εχουν εγκριθει τα παρακατω:
1) 1.Α=συρομενα=350
2) 1.Β=ανοιγομενα=5000
3) 1.Δ=σκιαση=2500
4) 2.Α=μονωση δωμα=5000
5) 3.Ε=ηλιακος=1300

συνολο=14150 ευρω

δεν θελω να βαλω μονωση λογω ποιοτητας εργου...μου ειπαν μπορω!ανεβαινω 30% με τα υπολοιπα αρα δεν εχω προβλημα με προγραμμα!
και ρωτησα εσας αν μπορω τα 5000 ευρω της μονωσης να τα επαιρνα και να αλλαζα λεβητα!να αντικαταστησω το εργο..

υπεθεσα οτι αφου με ηλιακο και κουφωματα πιανω στοχο δεν θα ειχαν προβλημα το αφαιρουμενο εργο μονωση να αντικατασταθει με λεβητα...απλα στο τελος θα αλλαζε η κλαση η τελικη του σπιτιου!

μου ειπαν απο οτι καταλαβα μηχανικος και τραπεζα γινεται!απλα δεν τους εκοψα και πολυ σιγουρους!!!
γινεται μαλλον με 2 πινακες 1 με τις πρωτες παρεμβασεις και 1 με τις νεες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sotis123.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118008 από vag1234
Θα πρέπει να αλλάξει τότε το έντυπο παρεμβάσεων και να επανεγκριθεί από το ΥΠΕΚΑ. Για να μην έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία στείλε mail στο υπεκα.

exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?TabID=688

Ότι σου απαντήσουν, αλλά δεν νομίζω ότι έτσι απλά θα μεταφέρετε το ποσό σε άλλη κατηγορία.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118075 από sotis123
vag1234 ρωτησα σε αθηνα και μου ειπαν γινεται.
θα προχωρησω σε υπογραφη της δανειακης συμβασης σε αυτη την φαση και θα δωσω σε τραπεζα αντι λογαριασμους 3 εργων μονο των 2!
θα αφαιρεθει η μονωση και ο προμηθευτης της απο κατασταση...
δεν θα αντικατασταθει το ποσο μονωσης με λεβητα-αλλο εργο...

η τραπεζα θα δοσει προκαταβολες με τα ισχυον ποσα σε 2 προμηθευτες μονο!

στο τελος μετα των περα εργασιων θα προσκομισω παραστατικα απο υλοποιηση και νεου εργου-λεβητα και θα καταγραφει απο εντυπο παρεμβασεων απο επιθεωρητη...και το ποσο του προμηθευτη λεβητα θα πιστωθει ολοκληρο στον λογαριασμο του που θα δωσω τοτε
!απλα αυτος δεν θα παρει χρηματα προκαταβολη οπως οι αλλοι 2 που εχουν δηλωθει απο αρχη...

τι λετε;αξιζει να το κανω;η θα μπλεξω γιατι το φοβαμαι λιγο ολο αυτο τωρα...
φοβαμαι μην γυρισουν τοτε και μου πουν δεν εγκρινεται το νεο εργο...λογω χρηματων κλπ
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sotis123.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ