Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116635 από vag1234

tzistsam έγραψε:

avato-pantou έγραψε:

tzistsam έγραψε: Εγώ πάντως τον Ιούλιο κατέθεσα τα χαρτιά μου στην Εθνική και την πέμπτη υπέγραψα την σύμβαση. Απλα άλλαξε το πρόγραμμα και δεν δίνουν προκαταβολή απλά εκταμιεύουν το τελικό ποσό μετά από κανα 2 μηνο μου είπαν στην τράπεζα. Αν θέλω προκαταβολή πρέπει να κάνω άλλη αίτηση, να μου εγκριθεί σε κανα 3 μηνο και μετά ακόμα κανά 6 μηνο για την τελική εκκαθάριση. Τουλάχιστον με αυτά τα δεδομένα τελειώνεις πολύ πιο γρήγορα.

Αυτο που λες δεν πιστευω να ισχύει.Και εγω στην Εθνικη ειμαι και 7-11 μπηκε η προκαταβολη.Κοιτα το 2μηνο μην ειναι 12μηνο


Για εσένα που πήρες προκαταβολή μπορεί και να ισχύει το 12μηνο. Εγω δεν θα αιτηθώ για να τελειώνω μια ώρα αρχίτερα. Σε κανά 2μηνο πιστεύω να έχω καθαρίσει. Μέχρι και ο μηχανικός μου που ασχολείται αβέρτα με το εξοικονωμώ μου είπε ότι είχε περίπτωση που σε 1 μήνα εκταμιεύθηκε το δάνειο.


Ανάλογα τα βίσματα που έχει ο καθένας B)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116639 από vag1234

Jole έγραψε: Για τους λεβητες βιομαζας μεχρι περυσι τετοιο καιρο δεν χρειαζοταν πιστοποιηση CE!

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...110&Itemid=384#32648

Για σιγουρια παντως θα εκανα ενα τηλ στην ΕΤΕΑΝ αν εχει αλλαξει κατι απο περυσι

Υγ: οι πιστοποιημενοι μηχανικοι που εχουν επιμορφωθει για την διαδικασια αυτη, εχουν υποχρεωση να το γνωριζουν αυτο, αλλα τί ψαχνω τωρα........
Τον μηχανικο μου περυσι τον εκραξα που δεν το γνωριζε


Νομοθεσία CE

exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fil...d=690&language=el-GR

Απάντηση ΥΠΕΚΑ σε ερώτημα που είχα θέσει:

'Αξιότιμε κύριε,

Είναι, κατ’ αρχήν, επιλέξιμη παρέμβαση (εντάσσεται στην κατηγορία 1.Δ: Εξωτερικά συστήματα σκίασης και εξώφυλλα, μέγιστο ποσό έως 2500 ευρώ ανά ιδιοκτησία).
Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζετετε ότι:

Η πρόταση (συνδυασμός παρεμβάσεων) για ενεργειακή αναβάθμιση, που υποβάλλεται με την αίτηση, θα πρέπει να καλύπτει την ακόλουθη απαίτηση που αποτελεί τον ελάχιστο ενεργειακό στόχο του Προγράμματος:
αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία ή εναλλακτικά η ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας να είναι μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2). Για τον έλεγχο της ικανοποίησης της ανωτέρω απαίτησης θα πρέπει τα υλικά και τα συστήματα που θα χρησιμοποιηθούν για
τις παρεμβάσεις να φέρουν ενεργειακή πιστοποίηση. Επιπλέον τα δομικά υλικά και τα ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα, για τα οποία υφίσταται σχετική υποχρέωση από την κείμενη νομοθεσία, θα πρέπει να φέρουν σήμανση CE.

Για το αν πρέπει να φέρουν (οι τέντες) την ένδειξη CE ή όχι, παρακαλούμε ανατρέξτε στην ιστοσελίδα του Προγράμματος exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?TabID=690, στο πεδίο ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ και ειδικότερα:

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΕΡΙ CE'

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116640 από avato-pantou

tzistsam έγραψε:

avato-pantou έγραψε:

tzistsam έγραψε: Εγώ πάντως τον Ιούλιο κατέθεσα τα χαρτιά μου στην Εθνική και την πέμπτη υπέγραψα την σύμβαση. Απλα άλλαξε το πρόγραμμα και δεν δίνουν προκαταβολή απλά εκταμιεύουν το τελικό ποσό μετά από κανα 2 μηνο μου είπαν στην τράπεζα. Αν θέλω προκαταβολή πρέπει να κάνω άλλη αίτηση, να μου εγκριθεί σε κανα 3 μηνο και μετά ακόμα κανά 6 μηνο για την τελική εκκαθάριση. Τουλάχιστον με αυτά τα δεδομένα τελειώνεις πολύ πιο γρήγορα.

Αυτο που λες δεν πιστευω να ισχύει.Και εγω στην Εθνικη ειμαι και 7-11 μπηκε η προκαταβολη.Κοιτα το 2μηνο μην ειναι 12μηνο


Για εσένα που πήρες προκαταβολή μπορεί και να ισχύει το 12μηνο. Εγω δεν θα αιτηθώ για να τελειώνω μια ώρα αρχίτερα. Σε κανά 2μηνο πιστεύω να έχω καθαρίσει. Μέχρι και ο μηχανικός μου που ασχολείται αβέρτα με το εξοικονωμώ μου είπε ότι είχε περίπτωση που σε 1 μήνα εκταμιεύθηκε το δάνειο.

Δεν ειπα αυτο.Ειπα αν παρεις το τελικο ποσο σε ενα 2μηνο θα κερναω καθε μερα καφε(μεχρι καπουτσινο) :whistle: Εγω λεω οτι δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμύριο.Εσυ μπορεις να ελπιζεις ξερεις τη λενε για την ελπιδα...

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116649 από LEONAS

ILIASPOT έγραψε: Απο όσα ξέρω δεν μπαίνει χωρίς ce τίποτα στο προγραμμα και ίδιως τα τζακια-λέβητες και οι λέβητες pellets και βιομάζας




Κριμα παντως που ζηταν μονο CE θα επρεπε να ζηταν και αλλες
πιστοποιησεις για να βαζει ο κοσμος καλυτερα μηχανηματα αλλα
ειπαμε οτι αυτοι που ειναι στα προγραμματα ειναι ασχετοι με την
θερμανση.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116680 από jimopoulos

vag1234 έγραψε:

tzistsam έγραψε:

avato-pantou έγραψε:

tzistsam έγραψε: Εγώ πάντως τον Ιούλιο κατέθεσα τα χαρτιά μου στην Εθνική και την πέμπτη υπέγραψα την σύμβαση. Απλα άλλαξε το πρόγραμμα και δεν δίνουν προκαταβολή απλά εκταμιεύουν το τελικό ποσό μετά από κανα 2 μηνο μου είπαν στην τράπεζα. Αν θέλω προκαταβολή πρέπει να κάνω άλλη αίτηση, να μου εγκριθεί σε κανα 3 μηνο και μετά ακόμα κανά 6 μηνο για την τελική εκκαθάριση. Τουλάχιστον με αυτά τα δεδομένα τελειώνεις πολύ πιο γρήγορα.

Αυτο που λες δεν πιστευω να ισχύει.Και εγω στην Εθνικη ειμαι και 7-11 μπηκε η προκαταβολη.Κοιτα το 2μηνο μην ειναι 12μηνο


Για εσένα που πήρες προκαταβολή μπορεί και να ισχύει το 12μηνο. Εγω δεν θα αιτηθώ για να τελειώνω μια ώρα αρχίτερα. Σε κανά 2μηνο πιστεύω να έχω καθαρίσει. Μέχρι και ο μηχανικός μου που ασχολείται αβέρτα με το εξοικονωμώ μου είπε ότι είχε περίπτωση που σε 1 μήνα εκταμιεύθηκε το δάνειο.


Ανάλογα τα βίσματα που έχει ο καθένας B)

κατα προσωπικης μου εμπειριας χωρις να ζητησω προκαταβολη η εθνικη εκανε 6 μηνες να μου εκταμιευσει το ποσο..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116967 από vaggelis.alex1968
Είσαι από τους τυχερούς ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.316 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ