Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67129 από argyka

γιαννης-δραμα έγραψε:

erimitis έγραψε: Παιδια να ρωτησω κατι.
Κατα το σταδιο υποβολης του φακελου στο ΕΤΕΑΝ αν το πιστοποιητικο γραφει δυο παρεμβασεις ειναι υποχρεωτικο να γινουν και οι δυο ή μπορεις να υλοποιησης μονοπ την μια?
Ρωταω γιατι εχω βαλει μονωση και λεβητα αλλα σκεφτομαι να κανω ενα απο τα δυο.

Νομιζω πως ναι(να γινουν και τα δυο),ειδικα αν εχει υπογραφει η δανειακη συμβαση δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα!


Πέρα από αυτό σημαντικό είναι αν μπορεί να αναβαθμιστεί η κλάση του σπιτιού , μόνο με την μία παρέμβαση. Αν όχι σίγουρα θα έχεις πρόβλημα μετά!!! Καλό είναι να ρωτήσεις και τον ενεργειακό επιθεωρητή σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67132 από mastoras

erimitis έγραψε: Παιδια να ρωτησω κατι.
Κατα το σταδιο υποβολης του φακελου στο ΕΤΕΑΝ αν το πιστοποιητικο γραφει δυο παρεμβασεις ειναι υποχρεωτικο να γινουν και οι δυο ή μπορεις να υλοποιησης μονοπ την μια?
Ρωταω γιατι εχω βαλει μονωση και λεβητα αλλα σκεφτομαι να κανω ενα απο τα δυο.


Ο στόχος του εξοικονομώ για να είναι μία αίτηση επιλέξιμη, είναι είτε το κτίριο να ανεβαίνει ενεργειακά κατά τουλάχιστον μία κατηγορία, ή εξοικονόμηση > 30% της ενέργειας που καταναλώνει το κτίριο αναφοράς.
Αν επιτυγχάνεις το στόχο με μία από τις δύο παρεμβάσεις, μπορεί να γίνει.
Αυτό όμως, το γνωρίζει ο επιθεωρητής που σου έδωσε το πρώτο πιστοποιητικό, και πρότεινε τις παρεμβάσεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69925 από gounoman
λημέρα, μεγάλο πρόβλημα .Ο ενεργειακός επιθεωρητης δεν μου αλλάζει το πιστοποιητικό ενεργειακής επιθεώρησης απο Γ σε δ και πρέπει να βρώ άλλον.Γίνεται αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70260 από gs1593
:( Βασικά για να μπορείς να βγάλεις νέο πιστοποιητικό και να ειναι 100% νόμιμη η διαδικασία πρέπει το παλιο να ανακληθεί. Αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει μόνο από τον επιθεωρητη που το έχει εκδόσει.
Για να ανακληθεί 1 πιστοποιητικό πρέπει να υπάρχουν σημαντικά σφάλματα & παραλείψεις που να δικαιολογούν την ανάκληση οπότε δεν είναι και ότι πιο ευκολο.Αν τουλάχιστον στο ακύρωνε εντελώς θα μπορούσες να βγάλεις σε άλλο επιθεωρητη ,με την επιβάρυνση βέβαια ξανά της αμοιβής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gounoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71609 από gounoman
τελικα θα μου ακυρώσει το παλιο πιστοποιητικό και πήγα σε άλλον ενεργειακό επιθεωρητή ο οποίος ξέρει τι θα κάνει και θα προσθέσουμε επιπλέον και κασσέτα ενεργειακού τζακιού που έιχε πρωτίστως απορρίψει η τράπεζα λόγω του ότι είχα 2 είδη θέρμανσης.Άμα οι παρεμβάσεις είναι διαφορετικές απο την π΄ρωτη φορά δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με την τράπεζα? Και εν τέλλει κατέληξα στην κασσέτα laudel 800 vision totale που μαζί με τα περαστικά μου την α΄φηνει 2000€. Πιστευω να μου ζεστάνει το σπίτι μου που είναι 106 τμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71724 από kakos

gounoman έγραψε: τελικα θα μου ακυρώσει το παλιο πιστοποιητικό και πήγα σε άλλον ενεργειακό επιθεωρητή ο οποίος ξέρει τι θα κάνει και θα προσθέσουμε επιπλέον και κασσέτα ενεργειακού τζακιού που έιχε πρωτίστως απορρίψει η τράπεζα λόγω του ότι είχα 2 είδη θέρμανσης.Άμα οι παρεμβάσεις είναι διαφορετικές απο την π΄ρωτη φορά δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με την τράπεζα? Και εν τέλλει κατέληξα στην κασσέτα laudel 800 vision totale που μαζί με τα περαστικά μου την α΄φηνει 2000€. Πιστευω να μου ζεστάνει το σπίτι μου που είναι 106 τμ.


Το ΠΕΑ δεν ακυρώνετε για τους λόγους που ανέφερε ο gs1593. Ακόμη και για να ανακληθεί πρέπει να υπάρχει πολύ σημαντικός λόγος που ο επιθεωρητής θα πρέπει να επικαλεστεί. Αν θέλεις να κάνεις επιπλέον παρεμβάσεις θα πρέπει να βάλεις προσάρτημα στο ήδη υπάρχον ΠΕΑ. Ξέρει ο ενεργειακός.
Επίσης η Τράπεζα δεν αποφασίζει ποιες παρεμβάσεις είναι πληρωτέες και ποιες όχι άλλα το ΥΠΕΚΑ.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.154 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ