Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62648 από gounoman
είσαι σίγουρος? ούτε που το έχω ψάξει. Ο μηχανικός που έφτιαξε τα χαρτιά ούτε που μου ανέφερε τίποτε. Κατά τα άλλα η Τράπεζα μου τα γύρισε πίσω διότι είχα βάλει 2 είδη θέρμανσης (ενεργειακό τζάκι - λέβητα βιομάζας ) και εν ΄τελει προτίμησα να προτείνω τον λέβητα βιομάζας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62710 από gs1593
Ποιες κατοικίες μπορούν να χρηματοδοτηθούν;
Επιλέξιμες κατοικίες είναι το σύνολο των μονοκατοικιών, πολυκατοικιών και μεμονωμένων διαμερισμάτων (χωρίς επιπλέον
προϋπόθεση) που ικανοποιούν αποκλειστικά τα ακόλουθα κριτήρια:
Βρίσκονται σε περιοχές με τιμή ζώνης χαμηλότερη ή ίση των 2.100 €/τ.μ.
Έχουν καταταχθεί βάσει του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α.) σε κατηγορία χαμηλότερη ή ίση της Δ.

Το παραπάνω απόσπασμα είναι από το πιο προφατο δελτίο τύπου για το εξοικονομώ από την επισημη ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ. Καλύτερα να μιλήσετε με το μηχανικό μήπως μπορεί να κάνει κάτι πριν τα χαρτιά φύγουν από την τράπεζα (αν δεν έχουν φύγει ήδη) για το ΤΕΜΠΜΕ γιατί κατά 99% η αίτηση σας θα απορριφθεί.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gounoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62740 από skyrian1
Η πρωτη ενεργειακη επιθεωρηση κατεταξε το σπιτι στην Ζ κατηγορια
Μετα απο την παρεμβαση (εξωτερικη θερμομονωση ολοκληρου του σπιτιου και αλλαγη κουφοματων θερμομονωτικων και τζαμιων ενεργειακων) η δευτερη ενεργ. επιθεωρηση μου λεει οτι δεν αναβηκα κατηγορια.
Ειναι σωστο η εχω πεσει σε ασχετο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62757 από gs1593
Πιθανον να καταταχθηκε στο πρώτο ΠΕΑ οριακά λιγο πανω από την Η και στο 2ο οριακά λίγο κάτω από την Ε.Πρακτικά δηλαδή να έχει αναβαθμιστεί κατά μια κατηγορία αλλα θεωρητικά να μην "φαινεται". Εαν το ποσοστό των τοιχων που θερμομονωθηκαν ειναι μικρό σε σχέση με το υπόλοιπο κτιριακό κέλυφος τότε η αναβαθμιση δεν θα είναι μεγάλη.Επίσης τα κουφώματα από μόνα τους δεν αναβαθμίζουν αρκετά το σπίτι γιατί όσο καλα και να είναι οι συντελεστές θερμοπερατότας τους είναι αρκετά υψηλοί σε σχέση με τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία.Υπάρχουν πολλές παράμετροι που καθορίζουν την τελική κατάξη πέρα από το κέλυφος (θερμανση,ψυξη,ΖΝΧ κλπ) οπότε το πιο πιθανό είναι το 2ο ΠΕΑ να είναι σωστό.Αν επιτυγχάνετε το 2 στόχο του προγράμματος δηλαθή αναβάθμιση μεγαλύτερη του 30% του κτιρίου αναφοράς θεωρώ οτι δεν χρειάζεται να το ψάξετε περαιτέρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62848 από γιαννης-δραμα
Σημερα πηγα και υπεγραψα την δανειακη συμβαση στην τραπεζα και μου ειπαν οτι η προκαταβολη θα μπει σε περιπου 3 βδομαδες και οτι ειναι 30% για την κατηγορια Α1(70% επιδοτηση)και 40% στις αλλες δυο κατηγοριες (Α2,Β).Η εξοφληση θα γινει σε 1 μηνα εφοσον υλοποιηθουν οι εργασιες και παραδοθουν τα τιμολογια και το δευτερο ΠΕΑ.Επισης πλεον δεν μπορω να αλλαξω τους προμηθευτες!
Επομενο βημα να αρχισουν οι εργασιες μολις μπει η προκαταβολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62869 από klaz
σε ανεργο δεν δινουν.το δοκιμασα.με διαφορετικες τραπεζες.μου ζητουνε εγγυητες και μαλιστα αν ειναι δυνατον εγγυητες πρωτου βαθμου οχι ηλικιωμενους.εε δεν εχω.ειμαι ορφανος.

κωλοκρατος.δηλαδη πρεπει να αποδειξω οτι εχω φραγκα για να παρω ενα δανειακι να ζεσταθω.μα αν ειχα φραγκα σιγα μην ειχα την αναγκη τους....να το παρουν το ''εξοικονομω'' τους και να το βαλουν εκει που μονο αυτοι μπορουνε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ