Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20949 από asfet
Μετά την προέγκριση από την τράπεζα, πρέπει να εγκριθεί και από το υπουργείο.
Για να γίνει αυτό πρέπει να σταλεί αίτηση στο υπουργείο, το οποίο τελικά ελέγχει αν η αίτηση είναι επιλέξιμη ή όχι.
Αν είναι επιλέξιμη, τότε θα ανακοινωθεί το όνομά σου με το αντίστοιχο ποσό δαπάνης στους ειδικούς καταλόγους που εκδίδει το υπουργείο κατά διαστήματα. Ταυτόχρονα ενημερώνει και την τράπεζα, η οποία με τη σειρά της ενημερώνει τον πελάτη της ώστε να υπογραφεί η δανειακή σύμβαση, η οποία πρέπει να υπογραφεί το πολύ μέσα σε 4 μήνες από τη γνωστοποίηση υπαγωγής σου στο πρόγραμμα.

Στην συνέχεια πρέπει να υλοποιήσεις τις εργασίες. Η εκταμίευση της προκαταβολής που ανέρχεται στο 40% της επιλέξιμης δαπάνης μπορεί να γίνει αμέσως μετά την υπογραφή της δανειακής σύμβασης και εντός 3 εβδομάδων από την εντολή που θα δώσεις στην τράπεζα για πληρωμή του προμηθευτή/εργολάβου που ανέλαβε τη δουλειά, απευθείας σε τραπεζικό λογαριασμό του. Δηλαδή δεν θα περάσουν χρήματα από τα χέρια σου.

Όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες, κάνεις τη 2η ενεργειακή επιθεώρηση, στην οποία διαπιστώνεται η ενεργειακή αναβάθμιση.
Τη 2η επιθεώρηση μαζί με τις αποδείξεις/τιμολόγια που έχεις συγκεντρώσει, μαζί με τις υπεύθυνες δηλώσεις των προμηθευτών/εργολάβων για την ορθή εγκατάσταση/τοποθέτηση των επεμβάσεων βάσει προδιαγραφών, τα καταθέτεις στην τράπεζα.
Έπειτα γίνεται έλεγχος των παραπάνω δικαιολογητικών, και βάσει των παραστατικών που έχεις καταθέσει διαμορφώνεται η τελική επιλέξιμη δαπάνη.

Μετά η τράπεζα εκταμιεύει το υπόλοιπο ποσό (ή όλο αν δεν έχεις πάρει την προκαταβολή), και πληρώνει τον προμηθευτή (μέσω τραπεζικού του λογαριασμού). Σε εσένα θα καταβάλει το κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων και τα ένσημα του ΙΚΑ που έχεις πληρώσει (αν έχεις).

Άννα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20951 από jnet

γιαννης-δραμα έγραψε: Πριν λιγο με πηραν απο την τραπεζα και μου ειπαν οτι πηραμε την προεγκριση για το προγραμα και να περασω απο εκει για να μου πουν τι κανουμε απο δω και περα.Αληθεια τι κανουμε απο δω και περα?


Έχεις κάνει ενεργειακή επιθεώρηση? Αν όχι αυτό είναι το επόμενο νομίζω.

Επειδη και εγώ είμαι στο στάδιο της προεγκρισης από την τράπεζα και πρίν κάνω ενεργειακή επιθεώρηση. Βασικά η τράπεζα θα εγκρίνει η οχι να μου χορηγήσει δάνειο για το υπόλοιπο του ποσού που δεν επιδοτείται. Αυτό κάνει η δική μου προέγκριση.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20963 από γιαννης-δραμα

jnet έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Πριν λιγο με πηραν απο την τραπεζα και μου ειπαν οτι πηραμε την προεγκριση για το προγραμα και να περασω απο εκει για να μου πουν τι κανουμε απο δω και περα.Αληθεια τι κανουμε απο δω και περα?


Έχεις κάνει ενεργειακή επιθεώρηση? Αν όχι αυτό είναι το επόμενο νομίζω.

Επειδη και εγώ είμαι στο στάδιο της προεγκρισης από την τράπεζα και πρίν κάνω ενεργειακή επιθεώρηση. Βασικά η τράπεζα θα εγκρίνει η οχι να μου χορηγήσει δάνειο για το υπόλοιπο του ποσού που δεν επιδοτείται. Αυτό κάνει η δική μου προέγκριση.

Δεν εχω κανει τιποτα ακομα γιατι περιμενα την προεγκριση,αυριο θα παω στην τραπεζα να μου πουν τι κανουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20979 από Τάκης

γιαννης-δραμα έγραψε:
Δεν εχω κανει τιποτα ακομα γιατι περιμενα την προεγκριση,αυριο θα παω στην τραπεζα να μου πουν τι κανουμε.


Ξεκινάς από την ενεργειακή επιθεώρηση. Ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή των προμηθευτών και υλικών, αυτά που θα συμπεριλάβεις να είναι αυτά που θα χρησιμοποιήσεις. Οιαδήποτε αλλαγή τους στην πορεία θα σε επιβαρύνει με σημαντικές καθυστερήσεις στην εκταμίευση του συνολικού ποσού.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20993 από asfet
Sorry. Είχα την εντύπωση ότι είχε γίνει η 1 επιθεώρηση, γιατί διάβασα παραπάνω ότι Γιάννης μίλησε με τον ενεργειακό επιθεωρητή.
Η έγκριση από το υπουργείο καθυστερεί δυο - τρεις μήνες.... τουλάχιστον.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21094 από skyrian1

asfet έγραψε: Η έγκριση από το υπουργείο καθυστερεί δυο - τρεις μήνες.... τουλάχιστον.

Στη δική μου περίπτωση η έγκριση από το υπουργείο έκανε περίπου 10 μήνες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ