Ζεστό νερό χρήσης... αλλά με τι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20546 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Ζεστό νερό χρήσης... αλλά με τι;
Ήθελα να ρωτήσω ποιος ειναι ο οικονομικότερος τρόπος να έχω ζεστό νερό στην περίπτωση που η θερμανση του σπιτιού μου είναι τζάκι και σόμπα.

Οι διαθέσιμοι τρόποι ειναι

1. Ηλεκτρικός θερμοσίφωνας
2. Λέβητας πετρελαίου που ζεσταίνει το νερό
3. Ηλιακός 170λιτρα με ηλεκτρική σύνδεση

Όλα αυτα σε περίπτωση συνεχόμενης συννεφιας το χειμώνα. (Σε περίπτωση ηλιοφάνειας δε το συζητώ..)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20548 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ζεστό νερό χρήσης... αλλά με τι;
Για να ζεστάνεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 80 λίτρων από τους 20 στους 50 βαθμούς = 80000ml x 30 oC = 2.400.000 calories = 2.8kWh x 0.16€ = 0.448€. Υποθέτουμε ότι ο θερμοσίφωνας έχει πολλές μέρες να δουλέψει, οπότε το νερό μέσα έχει θερμοκρασία παταριού/δωματίου.

Για να ζεστάνεις 80 λίτρα νερού μέσω πετρελαίου, από 10 βαθμούς στους 50 = 80000ml x 40 oC = 3.200.000 calories = 3.72 Kw / 11.8kW θερμιδική απόδοση πετρελαίου / 0.9 απόδοση = 0.35 λίτρα πετρέλαιο x 1.4€ = 0.49€. Υποθέτουμε ότι ο καυστήρας δεν δούλεψε για αρκετό καιρό, οπότε το νερό μέσα είναι σε θερμοκρασία λεβητοστασίου.

Για να ζεστάνεις 80 λίτρα νερού στον ηλιακό θερμοσίφωνα, από 30 βαθμούς στους 50 μέσω ηλεκτρικής ενέργειας = 80000ml x 20 oC = 1.600.000 calories = 1.73kWh x 0.16€ = 0.278€. Υποθέτουμε ότι ο ηλιακός έχει διατηρήσει νερό από την προηγούμενη μέρα, ή από ελάχιστη θέρμανση έστω και μέσω νέφωσης, νερού 30 βαθμών.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20565 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Ζεστό νερό χρήσης... αλλά με τι;
αυτο με το θερμοσ. ξυλου το σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο....τωρα χειμωνα καλοκαιρι ζεσταινω το νερο με Ηλ. Θερμοσ. ο οποιος δε καιει και τα τρελλλα χρηματα οπως λετε ολοι σας. Εγω πληρωνω 40€/το μηνα σε Ρευμα.!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20800 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Ζεστό νερό χρήσης... αλλά με τι;
μιλησα πριν με κατι γερμανικες εταιρειες και μου ειπαν το εξης:

Εχω Μποιλερ κατω στο λεβητοστασιο που ζεσταινει το νερο με ρευμα και με πετρελαιο.
το μπαλκονι μου ειναι αυτο που βλεπετε στις φωγραφιες. Μου ειπαν οτι εκει μπορω να βαλω Ηλιακα πανελ σαν και αυτα εδω.









ΠΑΝΕΛ

μπορουν να τοποθετηθουν πανω στα καγκελα χωρις να χρειαζεται να εχουν κληση. Επισης ζεσταινουν το νερο ακομη και στις μερες που δεν εχει ηλιο. Μου ειπαν αν το μποιλερ σου εχει εναλλακτη δε θα χρειαστεις να βαλε εξωτερικο εναλλακτη. Αν δεν εχω που ΔΕΝ ΕΧΕΙ θα βαλεις εναν εξωτερικο εναλλακτη.
Και δε θα χρειαστεις να τοποθετησεις το συστημα πανω στη σκεπη.

που στη γερμανια φαινεται ετσι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ