Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1984 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

theo64 έγραψε:

Asteris έγραψε:

theo64 έγραψε: Το καλοκαίρι που ενδιαφέρθηκα για ηλιακή υποβοήθηση στην θέρμανση το κόστος ήταν απαγορευτικό. Γιαυτό σκέφτηκα την εξής πατέντα: Απο την ημέρα που άρχισα να ανάβω το λέβητα για θέρμανση συνέδεσα τα ζεστά νερά του ηλιακού στην είσοδο του κρύου νερού του μπόιλερ και έτσι το μπόιλερ αντί να πέρνει κρύο νερό απο το δίκτυο ύδρευσης πέρνει το ζεστό νερό απο τον ηλιακό με αυτό τον τρόπο τις ημέρες που έχει ηλιοφάνεια το μπόιλερ πέρνει ζεστό νερό απο τον ηλιακό και δεν χρειάζεται να θερμάνω το νερό. Απο τη στιγμή που θα σταματίσει η θέρμανση του σπιτιού την άνοιξη με μία απλή βάνα θα απομονώσω το μπόιλερ και θα πέρνω απευθείας το ζεστό νερό για χρήση απο τον ηλιακό. Το κόστος της παραπάνω πατέντας λιγότερο απο 100€ γιατί προυπήρχαν και το μπόιλερ και ο ηλιακός.


Πόση ώρα θα κάνει το νερό του ηλιακού να περάσει μέσα από το boiler και να φτάσει στην βρύση που το ζητάει και πόσα λίτρα πάνε έτσι χαμένα? Ή το boiler είναι πάντα ζεστό από τον λέβητα και εννοείς ότι δεν παίρνει κρύο νερό από βρύση, αλλά χλιαρό-ζεστό από τον ηλιακό, οπότε κάνει οικονομία?


Νερό δεν πάει χαμένο, απλά ο λέβητας αντί να έχει να θερμάνει νερό 15 βαθμών θερμαίνει νερό 40 βαθμών και πάνω που έρχεται απο τον ηλιακό. Σίγουρα το κέρδος είναι μικρό. Το έκανα για δύο λόγους. 1. Για να έχω έστω και αυτή τη μικρή οικονομία και 2. για χρησιμοποιήται ο ηλιακός και να μη μένει σε αδράνεια εξι μήνες το χρόνο.


Μια χαρά μου φαίνεται η ιδέα του theo64 μάλλον και εγώ αυτό θα κάνω ...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1993 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)
Για να πω και εγώ το στραβό μου για αυτή την ιδέα:
α) Ξέρουμε την θερμοκρασία του νερού από την επιστροφή; Εάν είναι της τάξεως των 20 βαθμών δεν υπάρχει καμία οικονομία.
β) Άρα ουσιαστικά παίρνουμε από αυτή τη διάταξη ένα μείγμα νερού, το οποίο σε κάποιες περιπτώσει και ιδιαίτερα το βράδυ θα έχει αρκετά πιο χαμηλή θερμοκρασία από το νερό της επιστροφής.
γ) Εάν το νερό του θερμοσίφωνα καταλήγει στο σύστημα του καλοριφέρ, το πλεονάζον νερό του συστήματος που πάει;
δ) Πόσο μεγάλος είναι ο θερμοσίφωνας, ώστε να δίνει το απαραίτητο φορτίο στο σύστημα θέρμανσης; Και 300lt να είναι, δεν νομίζω ότι θα μπορεί να ζεστάνει ένα σπίτι...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1994 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

OANNHSEA έγραψε: Για να πω και εγώ το στραβό μου για αυτή την ιδέα:
α) Ξέρουμε την θερμοκρασία του νερού από την επιστροφή; Εάν είναι της τάξεως των 20 βαθμών δεν υπάρχει καμία οικονομία.
β) Άρα ουσιαστικά παίρνουμε από αυτή τη διάταξη ένα μείγμα νερού, το οποίο σε κάποιες περιπτώσει και ιδιαίτερα το βράδυ θα έχει αρκετά πιο χαμηλή θερμοκρασία από το νερό της επιστροφής. Θα πρεπει να συγκρίνουμε το νερό που εχει κάτσει μεσα στον ηλιακό boiler μια μερα χωρίς ηλιο με το νερο που ερχεται από την παροχή δηλαδη τον Δημο. Δεν βλεπω να καταφερνει να είναι πιο κρυο το πρωτο.
γ) Εάν το νερό του θερμοσίφωνα καταλήγει στο σύστημα του καλοριφέρ, το πλεονάζον νερό του συστήματος που πάει; Δεν είπε κατι τετοιο μέσα στο Μποιλερ θα μπαίνει αντι για το νερο της υδρευσης
δ) Πόσο μεγάλος είναι ο θερμοσίφωνας, ώστε να δίνει το απαραίτητο φορτίο στο σύστημα θέρμανσης; Και 300lt να είναι, δεν νομίζω ότι θα μπορεί να ζεστάνει ένα σπίτι...


Εγω γενικά αυτό που κατάλαβα είναι για προθέρμανση νερών που πανε μεσα στο boiler και τα οποία θα γίνουν ζεστα νερα χρησης. Εσυ μαλλον κατι αλλο καταλαβες. Αλλά καλυτερα να μας τα εξηγησει αυτός που το έκανε για το τι εννοούσε.

Εκτος αν δεν αναφερεσαι στο ποσταρισμα του theo64 και μιλάς γενικά.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1998 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

Εκτος αν δεν αναφερεσαι στο ποσταρισμα του theo64 και μιλάς γενικά.

Μα δεν μιλάω γενικά...
Εάν μπει με το νερό πλήρωσης, δεν έχει καμία αξία, γιατί πολύ απλά, το νερό πλήρωσης χρησιμοποιείται μόνο όταν έχει απώλειες νερού το σύστημα. Άρα δεν έχει καμία αξία να μπει από εκεί το νερό του θερμοσίφωνα...
Εάν μπει από την επιστροφή του συστήματος, και πάλι εξήγησα το γιατί είναι λανθασμένο...
Βέβαια ο theo64 δεν μας εξήγησε το εάν έχει κυκλοφορητή συνδεδεμένο με το θερμοσίφωνα ή όχι.
Εάν όχι, τότε το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται, καθώς ο κυκλοφορητής του συστήματος θα δίνει πίεση στο σύστημα και άρα θα έχουμε επιστροφή στο θερμοσίφωνα!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2009 από theo64
Απαντήθηκε από theo64 στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

OANNHSEA έγραψε:

Εκτος αν δεν αναφερεσαι στο ποσταρισμα του theo64 και μιλάς γενικά.

Μα δεν μιλάω γενικά...
Εάν μπει με το νερό πλήρωσης, δεν έχει καμία αξία, γιατί πολύ απλά, το νερό πλήρωσης χρησιμοποιείται μόνο όταν έχει απώλειες νερού το σύστημα. Άρα δεν έχει καμία αξία να μπει από εκεί το νερό του θερμοσίφωνα...
Εάν μπει από την επιστροφή του συστήματος, και πάλι εξήγησα το γιατί είναι λανθασμένο...
Βέβαια ο theo64 δεν μας εξήγησε το εάν έχει κυκλοφορητή συνδεδεμένο με το θερμοσίφωνα ή όχι.
Εάν όχι, τότε το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται, καθώς ο κυκλοφορητής του συστήματος θα δίνει πίεση στο σύστημα και άρα θα έχουμε επιστροφή στο θερμοσίφωνα!!!


Μάλλον έχει γίνει κάποια παρανόηση. Το νερό απο τον ηλιακό χρησιμοποιήται αποκλειστικά για την τροφοδοσία του μπόιλερ με "κρύο" νερό, απλά αντί απο το δίκτυο ύδρευσης πέρνει το "ζεστό" νερό απο τον ηλιακό. Περίπτωση επιστροφής ζεστού νερού στον ηλιακό δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει επιστροφή ζεστού νερού στο δίκτυο ύδρευσης. Με αυτό τον τρόπο χρησιμοποιήται το νερό του ηλιακού "έμμεσα" για να μην μένει αδρανής, αλλά και για να βοηθάει έστω και λίγο στην θέρμανση του νερού χρήσης. Τώρα στο ερώτημα που τέθηκε αν το νερό του ηλιακού είναι πιο κρύο απο το νερό του δικτύου, νομίζω ότι ακόμα και με συνεφιά επειδή έχει επιλεκτικούς συλέκτες θα δίνει νερό με μεγαλύτερη θερμοκρασία απο ότι το δίκτυο, ενώ τις μέρες με ήλιο (που δεν είναι και λίγες) το νερό που θα μπαίνει στο μπόιλερ απο τον ηλιακό θα είναι σχεδόν έτοιμο για χρήση και με μια μικρή υποβοήθηση απο τον λέβητα θα αποκτά κατάλληλη θερμοκρασία για χρήση. Στο σύστημα δεν υπάρχουν κυκλοφορητές, είναι πάρα πολύ απλό. Αποσυνδέσαμε το νερό του δικτύου που πηγαίνει στο μπόιλερ, τραβήξαμε μία γραμμή απο την έξοδο ζεστού νερού απο τον ηλιακό και την συνδέσαμε στην είσοδο του κρύου νερού στο μπόιλερ. Στην έξοδο του ζεστού νερού του ηλιακού υπάρχει διακλάδωση με δύο βανάκια, η μία γραμμή πηγαίνει απευθείας για χρήση (αυτή τη στιγμή είναι κλειστή η βάνα της) και η άλλη πηγαίνει στο μπόιλερ (αυτή τη στιγμή η βάνα της ειναι ανοικτή) την άνοιξη όταν θα σταματήσει η θέρμανση του σπιτιού θα κλείσω τη μία βάνα και θα ανοίξω την άλλη (είναι η μία δίπλα στην άλλη) και θα απομονώσω το μπόιλερ και το ζεστό νερό χρήση θα έρχεται απευθείας απο τον ηλιακό. Επλίζω να μπόρεσα να σας εξηγήσω την όλη διάταξη και να λύθηκαν οι απορίες σας.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theo64.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2011 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

Το νερό απο τον ηλιακό χρησιμοποιήται αποκλειστικά για την τροφοδοσία του μπόιλερ με "κρύο" νερό, απλά αντί απο το δίκτυο ύδρευσης πέρνει το "ζεστό" νερό απο τον ηλιακό.

Τώρα κατάλαβα τη διάταξη.
Όμως: με αυτή τη διάταξη το boiler παίρνει νερό από το θερμοσίφωνα μόνο όταν το χρειάζεται το σύστημα. Όταν δηλαδή για κάποιο λόγο χρειαστεί νερό.
Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν που είναι η οικονομία... :unsure:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ