Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα με πλυντήριο

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #17540 από geronimo
Γεια και χαρά σε όλους.Επειδή αυτές τις μέρες θα τοποθετήσω ηλιακό θερμοσίφωνα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να συνδέσω το ζεστό νερό με το πλυντήριο ρούχων και πιάτων.Υπόψη οτι το πλυντήριο ρούχων δεν έχει είσοδο ζεστου νερού.Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #17543 από stergiosbik

geronimo έγραψε: Γεια και χαρά σε όλους.Επειδή αυτές τις μέρες θα τοποθετήσω ηλιακό θερμοσίφωνα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να συνδέσω το ζεστό νερό με το πλυντήριο ρούχων και πιάτων.Υπόψη οτι το πλυντήριο ρούχων δεν έχει είσοδο ζεστου νερού.Ευχαριστώ.


Yπαρχει τροπος να συνδεθει αλλα το καυτο νερο που θα ερχεται θα σου χαλασει το πλυντηριο.
Τα διπλης παροχης πλυντηρια εχουν ειδικη βαλβιδα αναμιξης που φερνει το νερο στην επιθυμητη θερμοκρασια.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #17546 από geronimo
Με το πλυντήριο πιάτων νομίζω δεν υπάρχει θέμα.Στο πλυντήριο ρούχων αν στην είσοδο τοποθετήσω θερμοστατική βαλβίδα και την ρυθμίσω 40 βαθμούς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #17548 από stergiosbik

geronimo έγραψε: Με το πλυντήριο πιάτων νομίζω δεν υπάρχει θέμα.Στο πλυντήριο ρούχων αν στην είσοδο τοποθετήσω θερμοστατική βαλβίδα και την ρυθμίσω 40 βαθμούς?


Για το πιατων γιατι να μην εχεις θεμα?Τι αλλαζει?
Δεν ειναι το θεμα αν θα παθουν τα πιατα κατι.Στο πλυντηριο ειναι το θεμα.
Σωστο αυτο που λες περι θερμοστατικης αλλα αν π.χ. θελει να πλυνει η γυναικα σου στους 30 τι γινεται?
Μπορεις να το δοκιμασεις αλλα με καποιο ρισκο.Το εχω σκεφτει κι εγω αλλα το αναβαλλω συνεχως.
Καινουργιο πλυντηριο(2 χρονων ειναι) ας μη κανω πειραματα.
Θα το δωσω στη μανα μου που το δικο της λογω παλαιοτητας θα κλαταρει οπου να ναι κ θα παρω κατευθειαν με διπλη παροχη.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geronimo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #17550 από ACIDBLACK
αγαπητε φιλε

ριξε μια ματια στο βιβλιο οδηγιων σου για να δεις ποσο ακριβως ζεστο νερο μπορει να δεχεθι το πλυντηριο σου εφοσον δεν ειναι φτιαγμενο να δεχεται απευθειας ζεστο νερο απο τον ηλιακο
η ιδεα σου για θερμοστατικη βαλβιδα ειναι πολυ καλη ,προσωπικα το εχω κανει σε πλυντηριο πιατων θερμομετρωντα το νερο στην υψηλοτερη του θερμοκρασια που ηταν και 70 βαθμοι και αφου τσεκαρα με τον κατασκευαστη οτι μπορω να το κανω .
Αν μπορεσεις να του δωσει απο 50 βαθμους και οχι παραπανω πανω η οικονομια που θα κανεις ειναι αρκετα μεγαλη υπολογιζωντα ποσο νερο πρεπει να θερμανει το πλυντηριο για να κανει μια πλυση 6 κιλων ρουχων.
Φυσικα οποιαδηποτε πατεντα κανει την κανεις μια δικια σου ευθυνη.
καλη επιτυχια .

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geronimo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #17554 από geronimo
Παιδιά όπως καταλαβαίνετε είναι ζήτημα οικονομίας ηλεκτρικού ρεύματος καθώς η είσοδος ζεστού νερού θα ελαχιστοποιήσει την λειτουργεία της αντίστασης.Για μένα ανάφερα δεν υπάρχει θέμα με το πλυντήριο πιάτων αφού είναι 20ετίας και βάλε.....και είναι ΄σχετικά εύκολη η σύνδεση του με το ζεστό νερό στην κουζίνα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ