Θερμομόνωση

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147314 από hyugio
Απαντήθηκε από hyugio στο θέμα Θερμομόνωση
Γειά σας κι από μένα. Σας ανακάλυψα στην έρευνά μου για μόνωση κατοικίας. Έχοντας διαβάσει κ τις 102 σελίδες του τοπικ, έμαθα πολλά που δεν γνώριζα, αλλά μου δημιουργήθηκαν κ περισσότερες απορίες.
Ξεκίνησα την έρευνα θέλοντας να κάνω εξωτερική θερμομόνωση σε 93 τ.μ.(καθαρά) του αμόνωτου σπιτιού μου, σε προάστιο της Αττικής, λόγω απώλειας θερμοκρασίας.
Μία απο τις απορίες που μου δημιουργήθηκαν είναι αν πρέπει να μονωθεί πρώτα η ταράτσα και αργότερα οι τοίχοι ή το αντίθετο . Δυστυχώς δεν υπάρχει η οικονομική άνεση κ για τα 2 μαζί.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν συμβουλές σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147317 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση
Πρωτα η ταρατσα και οταν μπορεσεις τους τοιχους.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147319 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
ακριβως ετσι :)
μιλωντας για θερμομονωση ταρατσας εννοουμε ταυτοχρονα και υγρομονωση ...λιγο προσοχη αν εισαι σε βορειο προαστιο και πιανει παγετος να μην ειναι η τελικη στρωση σκετο ασφαλτοπανο ...και μην τσιγκουνευτεις στο παχος του μονωτικου ...μια φορα την κανεις ...μετα απο κανα χειμωνα βλεπεις αν χρειαζεται και μονωση σε τοιχους η σε καποιο βορεινο τοιχο μονο ... η ενδεχομενως ειναι προτιμοτερη καποια αλλαγη κουφωματων ...διαβασε και ρωτα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα της μονωσης και το βασικοτερο...παρε αρκετες προσφορες αναλυτικες ομως για να μπορεις να συγκρινεις τι προσφερει ο καθενας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147322 από hyugio
Απαντήθηκε από hyugio στο θέμα Θερμομόνωση
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Κάποιος μου πρότεινε να κάνω εσωτερική μόνωση με πετροβάμβακα και γυψοσανίδα στο ταβάνι και στην πλάκα να βάλω κάποιο ελλαστομερές (isoflex, πετροκολ). Κάπου στο τόπικ είδα οτι γίνεται αυτό. Ή δεν κατάλαβα σωστά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147323 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση
Η σωστη μονωση γινεται απο πανω.Αν εχεις τη οικονομικη δυνατοτητα κανε μια απλη σκεπη και απο κατω,στο μπετο της ταρατσας ριξε χυμα πλακες πολυστερινης,καλα σφηνωμενες μεταξυ τους.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147325 από hyugio
Απαντήθηκε από hyugio στο θέμα Θερμομόνωση
Αν είχα την οικονομική άνεση, θα έκανα κανονικη θερμο-υδρομόνωση. Γιαυτό ψάχνω οικονομικότερες λύσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.190 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ