Θερμομόνωση

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147456 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Φιλε καλο και οικονομικο για 150 τμ δεν παιζει.Ριξε απο πανω οπως ειπες τσιμεντοκονια να μην μπαινει μεσα νερο για μονωση του χρονου φιλε μου

Στάλθηκε από το JY-F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimospsy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147459 από NIKOLAOS66
Απαντήθηκε από NIKOLAOS66 στο θέμα Re:Θερμομόνωση
erimiti τι προτείνεις για μόνωση πλάκας με κεραμοσκεπή, η οποία δεν έχει πέτσωμα και πισσόχαρτο ?
80 τ.μ . Σκέφτομαι για πλάκες XPS ραμποτέ με μία μικρή μαλαδιά κόλλα στο κέντρο για να μη τις μετακινεί ο αέρας που σίγουρα περνάει ανάμεσα στα κεραμίδια-πλάκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147460 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Niko γιατι ραμβωτε βαλε τισ απλες τις πλακες.Εγω στην σκεπη μου δηλαδη στην πλακα εβαλα 5 αρες πλακες του τικτα με απλη αποθεση αλλα εχει πετσωμα και δεν περναει τιποτα.Δεν θυμαμαι πως τα λενε εχει κατι σωληναρια κολας για ευκολια και ποιο γρηγορα

Στάλθηκε από το JY-F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147477 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση

dimospsy έγραψε: Καλημέρα...
Φέτος σκέφτομαι να κάνω στεγανοποίηση την ταράτσα μου.
Μιλάμε για 150 τμ.
Παλιότερα έριχνα πίσσα και από πάνω την έκανα άσπρη με τσιμεντοχρωμμα .
Μεγάλο λάθος αποδείχτηκε τελικά ...

Τώρα τα οικονομικά μου είναι πολύ χαλιά αλλά πρέπει κάτι να γίνει.
Στην ταράτσα υπάρχουν σε κάθε βροχή λιμνάζοντα νερά.
Ο εργολάβος που ανέλαβε το σπίτι μου έχει αφήσει ένα ξύλο μέσα με αποτέλεσμα να μπαίνει υγρασία (για να μην πω νερό ) μέσα στο σπίτι.
Σε εκείνο το σημείο είχα βάλει πλακάκια.
Επίσης λάθος κίνηση.

Φετος λέω να βγάλω τα πάντα πλακάκια κτλ ...
Και να ρίξω τσιμετοκονια για να κάνω κλίσης ...
Από πάνω μονωτικο υλικό δεν ξέρω τι αν θέλει προτείνεται κάτι...
Μιλάω για κάτι οικονομικό ...

Κάθε βοήθεια θα μου κάνει καλό...
Ευχαριστώ...


τσιμεντοκονια και φτηνο δεν πανε μαζι :)
και δεν ξερω αν θα βρεις μαστορα να ξερει αν στην κανει
αν καταληξεις εκει παντως ριξε και στεγανωτικο μεσα αν και δεν θεωρειτε στεγανωση
αν σε παιρνει βαλε ενα φτηνο πλακακι απο πανω με αρμους κατα διαστηματα ...πιο φτηνα βγαινει γαρμπιλομπετο η ακομα καλυτερα μωσαικο ...τιποτα απο αυτα δεν θεωρειται υγρομονωση αλλα στην πραξη δεν θα πρεπει ναχεις προβληματα ...προσοχη παντα στο βαρος που προσθετουμε στην πλακα
λιγο καλυτερα αν χρησιμοποιησεις περλιτομπετο ..εχεις και μια υποτυπωδη θερμομονωση
θα σου προτεινα να πας σ ενα μονωτζη να κουβεντισεις μαζι του αναλυτικα να πρεις ιδεες τεχνικες αλλα και κοστολογια ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147753 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Θερμομόνωση

pannarab έγραψε: Καλημέρα,

έχω ένα δωμάτιο (μένω σε μονοκατοικία) το οποίο ακριβώς από κάτω του έχει μια κλειστή αποθήκη. Το χειμώνα, τα πλακάκια σε αυτό το δωμάτιο είναι παγωμένα. Μεγάλη διαφορά με τη θερμοκρασία του πατώματος στο υπόλοιπο σπίτι. Έχω δοκιμάσει να βάλω και δύο χαλιά το ένα πάνω στο άλλο, αλλά μόλις κρυώσουν και αυτά, είναι πάγος. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιο θερμομονωτικό υλικό που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν υπόστρωμα κάτω από το χαλί για να περιορίσω αυτό το πρόβλημα;


Καλημέρα παιδιά,

επαναφέρω αυτό το ερώτημα που είχα θέσει πριν 1 χρόνο περίπου. Μέχρι στιγμής δεν είχα κάνει κάτι. Κάποια παιδιά εδώ στο forum μου είχαν προτείνει τότε να περάσω διογκωμένη λευκή πολυστερίνη στο ταβάνι της αποθήκης. Τώρα όμως, εκτός από τα να μονώσω το πάτωμα αυτού του δωματίου, θα μονώσω και τους τοίχους του. Είμαι μεταξύ γραφιτούχας διογκωμένης πολυστερίνης 7cm και εξηλασμένης 5cm. Η διαφορά στην τιμή είναι αμελητέα (0,50€ ακριβότερη η γραφιτούχα). Εγώ κλίνω προς την γραφιτούχα, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Στο ταβάνι της αποθήκης να βάλω απλή λευκή διογκωμένη ή να βάλω και εκεί το μονωτικό που θα διαλέξω για τους τοίχους; 5cm λευκή διογκωμένη την βρήκα 2,40€ / m2. Θα μου βγει περίπου 50€ φθηνότερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147756 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Απλή και μικρής πυκνότητας για το ταβάνι αν δεν υπάρχει λόγος για κάτι πιο ειδικό . γραφιτουχα ή και απλή για τον τοίχο αν και καλά θαταν να μας ελεγες και πως θα τους μονώσεις

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ