Θερμομόνωση

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147327 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
βρε στεργιο τοχεις ξαναπει αλλα (χωρις να διαφωνω απολυτα) η σκεπη θελει αδειες κλπκλπ ... :)

φιλαρακι κατ αρχην μονος σου μιλησες για εξωτερικη μονωση και δεν υπαρχει εξωτερικη θερμομονωση ταρατσας χωρις υγρομονωση (το αντιθετο γινεται)
σαφως και μπορεις να κανεις εσωτερικη οπως περιγραφεις και φυσικα ειναι πολυ φθηνοτερη αλλα ενδεομενως να σου παρουσιαστουν προβληματα μουχλας και υγροποιησεων στα δοκαρια κλπ λογω της διοφορας θερμοκρασιας και φυσικα δεν συγκρινεται σαν αποτελεσμα η μια μονωση με την αλλη ...σ αυτη την περιπτωση παντως και αν δεν εχεις προβληματα με υγρασιες δεν υποαρχει λογος να κανεις επαλειψη με ελαστομερες(και προσωπικα θα σου προτεινα να το αποφυγεις κιολας) το οποιο θα πρεπει σχολαστικα να επαναλαμβανεις το πολυ καθε 5 χρονια η οποτε εμφανιζει φθορα και το κοστος μονο αμελητεο δεν ειναι ακομα κι αν το κανεις μονος σου (εννοειτε οτι δεν θα βαλεις και το πιο φτηνο υλικο που θα βρεις ουτε κανα μονωτικο χρωμα ,,,προσοχη εδω )
ψαξτο παντως γινονται αρκετοι συμβιβασμοι στην τελεια μονωση και κατεβαινει το κοστος ακομα και μειωνοντας λιγο το παχος του μονωτικου ειδικα αν δεν σ ενδιαφερει αν ειναι βατο το δωμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147328 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση
Kαμμια μα καμμια μονωση ταρατσας δεν εχει την μακροζωια μιας σκεπης.Προστατευει πολυ καλυτερα το σπιτι.Με τη λογικη της πολεοδομιας ακομα και το κλιματιστικο θελει αδεια.Το 90% των σπιτιων δεν εχει αδεια για την σκεπη.Μιλαω βεβαια για μια απλη σκεπη με το πολυ 1.60-1.70 υψος και οχι κατι που ξεφευγει απο αυτο το υψος.
Πετας και μια απλη πολυστερινη στο μπετο τουλαχιστον 5 εκατ. και ξενοιαζεις για δεκαετιες.Ουτε αγχος για την υγρομονωση ουτε εξοδα για τυχον μικροεπισκευες ουτε τιποτα.Ασε που με την σκεπη κερδιζεις και καποιο μικρο αποθηκευτικο χωρο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147330 από hyugio
Απαντήθηκε από hyugio στο θέμα Θερμομόνωση
Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Η πρόσβαση στην ταράτσα γίνεται απο πόρτα οπου βγαίνοντας, πρέπει να κατέβεις σκαλιά 1 μέτρου για να πατήσεις σ'αυτή. Γι αυτό θεωρώ ασύμφορο το θέμα σκεπής. Θα πρέπει να φτάσει 3 μ. ύψος για να μπορώ να πατήσω ταράτσα.
By the way, έχουμε κάποιο συνεργείο που θα μπορούσα να απευθυνθώ, προκειμένου να μου κάνει κανονική μόνωση (ασφαλτόπανα, εξιλάσμένες και ότι άλλο χρειαστεί), χωρίς όμως να ζητάει τον ουρανό με τ'άστρα?
Παρεπιπτόντως, περιμένω σήμερα τον συνεργάτη του Γιάννη Βεργή (AVN). Γνωρίζεται κάτι για το συνεργείο του?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147331 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε: Η σωστη μονωση γινεται απο πανω.Αν εχεις τη οικονομικη δυνατοτητα κανε μια απλη σκεπη και απο κατω,στο μπετο της ταρατσας ριξε χυμα πλακες πολυστερινης,καλα σφηνωμενες μεταξυ τους.

Καλησπερα σε ολους!
Φιλε Στεργιο με αφορμη αυτο το ποστ σου θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.Στο σπιτι μου εχω σκεπη με κεραμιδια και απο κατω εχω πλακα μπετο ετσι οπως το λες.Θα θελα να σε ρωτησω,επειδη σκεφτομαι να κανω αυτο που λες αλλα οχι με πλακες πολυστερινης,μαλλον λεω να βαλω ορυκτοβαμβακα,μπορω να αφαιρεσω καποια κεραμιδια απο τη στεγη για να αποκτησω προσβαση στην πλακα και να κανω τη δουλεια μου ετσι απλα?Τα κεραμιδια που θα βγαλω θα ειναι αχρηστα μετα η ξαναμπαινουν?ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147332 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση
Οχι βεβαια!Μια χαρα ξαναμπαινουν στη θεση τους.Ορυκτοβαμβακα ομως....
Τον φοβαμαι λογω υγρασιας εκει πανω οχι για καποιο αλλο λογο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147335 από hyugio
Απαντήθηκε από hyugio στο θέμα Θερμομόνωση
Ο τεχνικός που ήρθε σήμερα, μου πρότεινε θερμοπρόσοψη στους τοίχους (κέλυφος) και υγρομόνωση στην ταράτσα. Αυτό γιατί, οι τοίχοι είναι απο τσιμεντόπλακες και δεν έχουν καθόλου μόνωση (παράνομο του '74)και υδρομόνωση στην ταράτσα μιάς και απο κάτω υπάρχει φελιζόλ (2-3 πόντους) και κρατάει κάποια θέρμανση. Θεωρεί πως το πρόβλημα της απώλειας θέρμανσης είναι απο τους τοίχους.
Σύντομα θα μου στείλει προσφορά και θα σας ενημερώσω.
Θεωρείται πως είναι λογική μια τέτοια κίνηση, εφόσον δεν μπορώ οικονομικκά, να κάνω και τα δύο ταυτόχρονα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ