Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59772 από Asterix
Απαντήθηκε από Asterix στο θέμα Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε:

Asterix έγραψε: τον Αυγουστο εκανα μονωση την σοφιτα απο μεσα χρησιμοποιησα ορυκτοβαμβακα 15cm
μετα το εντυσα απο κατω με ραμποτε
εντυσα και τους τοιχους 10cm
το αποτελεσμα εντυπωσιακο
με 6 βαθμους εξω και μονη θερμανση το τζακι απο κατω και λιγο το καλοριφερ στους 18 μετα τις 12,00 το βραδυ
εχει 19-21 βαθμους
πιστευω ειναι καλ ;)


Mε αφορμη τις φωτο του ASTERIX εχω να πω το εξης.
Σε εργασιες για πραγματα που θα "μεινουν" στο σπιτι κ δεν αλλαζουν ευκολα μη τσιγκουνευεστε τα χρηματα.
Καντε σωστη μελετη με εναν ειδικο γιατι μετεπειτα κ επιπλεον χρηματα θα πληρωσετε κ το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδανικο.
Ο ASTERIX "εσκασε" ενα σωρο λεφτα για εμφανη ξυλεια για την σοφιτα κ μετα αναγκαστηκε κ χρηματα να ξαναξοδεψει για το ραμποτε κ πηγαν χαμενα τα χρηματα για την εμφανη ξυλεια αφου το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε κ με την απλη ξυλεια.
Ας προνοουμε για να μην μετανοουμε! :lol:



Στεργιο την στεγη την ειχε φτιαξει το 1993 ενας θειος της γυναικας μου στεγας (λεει)
μετα το πετσωμα δεν ηθελε να βαλει πισοχαρτο με το ζορι το εβαλε
εβαλε 5cm υαλοβαμβακα του ελεγα να βαλουμε και κατι αλλο αν δεν κανω λαθος τοτε ηταν ο ηρακλητης
δεν ητανε λογο χρηματων αλλα ξερο κεφαλιας του <<μαστορα>>
αλλα ολο ελεγε δεν χρειαζετε και δεν ξερω εγω
οταν τελειωσε απο τον 1ο χρονο η σοφιτα ητανε το καλοκαιρι σαουνα και το χειμωνα ψυγειο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59834 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση

Asterix έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Asterix έγραψε: τον Αυγουστο εκανα μονωση την σοφιτα απο μεσα χρησιμοποιησα ορυκτοβαμβακα 15cm
μετα το εντυσα απο κατω με ραμποτε
εντυσα και τους τοιχους 10cm
το αποτελεσμα εντυπωσιακο
με 6 βαθμους εξω και μονη θερμανση το τζακι απο κατω και λιγο το καλοριφερ στους 18 μετα τις 12,00 το βραδυ
εχει 19-21 βαθμους
πιστευω ειναι καλ ;)


Mε αφορμη τις φωτο του ASTERIX εχω να πω το εξης.
Σε εργασιες για πραγματα που θα "μεινουν" στο σπιτι κ δεν αλλαζουν ευκολα μη τσιγκουνευεστε τα χρηματα.
Καντε σωστη μελετη με εναν ειδικο γιατι μετεπειτα κ επιπλεον χρηματα θα πληρωσετε κ το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδανικο.
Ο ASTERIX "εσκασε" ενα σωρο λεφτα για εμφανη ξυλεια για την σοφιτα κ μετα αναγκαστηκε κ χρηματα να ξαναξοδεψει για το ραμποτε κ πηγαν χαμενα τα χρηματα για την εμφανη ξυλεια αφου το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε κ με την απλη ξυλεια.
Ας προνοουμε για να μην μετανοουμε! :lol:



Στεργιο την στεγη την ειχε φτιαξει το 1993 ενας θειος της γυναικας μου στεγας (λεει)
μετα το πετσωμα δεν ηθελε να βαλει πισοχαρτο με το ζορι το εβαλε
εβαλε 5cm υαλοβαμβακα του ελεγα να βαλουμε και κατι αλλο αν δεν κανω λαθος τοτε ηταν ο ηρακλητης
δεν ητανε λογο χρηματων αλλα ξερο κεφαλιας του <<μαστορα>>
αλλα ολο ελεγε δεν χρειαζετε και δεν ξερω εγω
οταν τελειωσε απο τον 1ο χρονο η σοφιτα ητανε το καλοκαιρι σαουνα και το χειμωνα ψυγειο


Εμ αυτο δεν λεω κι εγω?
Δεν ειναι κριμα που εδωσες ενα σωρο λεφτα για την εμφανη ξυλεια για το αισθητικο αποτελεσμα κ τωρα παει "χαμενη"?
Εσυ εδωσες τα λεφτα αλλα η δουλεια σου δεν εγινε.
Χαιρετισματα του Θειου! :evil:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60265 από tsimentoulis
Απαντήθηκε από tsimentoulis στο θέμα Θερμομόνωση
Μία γρήγορη βοήθεια..

Να βάλω μόνωση ή όχι κάτω απο την πλάκα του ισογείου?
Το υπόγειο το μισό θα είναι αποθήκη με καυστήρα κλπ και το άλλο μισό playroom πολύ αργότερα.

Και αν βάλω μόνωση (ξυλοτύπου) eps ή xps και πόσο πάχος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60268 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
πολυ γρηγορα θα σου ελεγα να μην βαλεις ..ειδικα στο λεβητοστασιο (αν θες αργοτερα βαζεις πετροβαμβακα και για πυροπροστασια η καποιο συνδυασμο και για ηχομονωση)
αν επιμενεις ομως βαλε exp 3 εκ στο υπολοιπο μονο αν ο χωρος ειναι μη θερμαινομενος
αν ομως εχει σκοπο να το χρησιμοποιεις θα ελεγα να βαλεις κι εκει καποια θερμανση μια και τα υπογεια ειναι ευαισθητα σε υγρασιες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tsimentoulis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60949 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Θερμομόνωση
γενικά βλέπω το σπίτι να κρυώνει όταν έξω πέφτει στους 0 και παρακάτω και είπα να το δω λίγο το θέμα.

το σπίτι είχε ξεκινήσει να χτίζεται το 96, μετά το σεισμό της Κοζάνης και ο τότε ιδιοκτήτης σταμάτησε το έργο μετά την τοιχοποιία και τη στέγη. η μελέτη έχει μόνωση στο διπλό τούβλο 5χιλ και νομίζω ότι τελικά έχει μπει διπλό φύλλο dow το πράσινο 3χιλ δηλαδή σύνολο 6. και ευτυχώς έχουν μόνωση στον οπλισμό και στο κάτω μέρος από τα μπαλκόνια. στην επάνω πλάκα της στέγης έχει υαλοβάμβακα στρωμένο.

αυτή τη στιγμή, το υπόγειο είναι αδιαμόρφωτο και δεν έχει κουφώματα, οπότε μπάζει. ο οπλισμός εσωτερικά δεν έχει φυσικά μόνωση, οπότε και από εκεί χάνουμε το κατι τις. βέβαια η πλάκα του υπογείου είναι μονωμένη από κάτω αλλά λόγω της υποδαπέδιας έχει μόνωση και από πάνω, εσωτερικά της οικίας.

γενικά με τη μόνωση ενός φύλλου dow στον οπλισμό και 6χιλ στο διπλό τούβλο, ξέρω ότι θεωρείται καλή μόνωση. αλλά βλέπω να πέφτει η θερμοκρασία εντός, ακόμα και αν καίει η υποδαπέδια σχεδόν όλη μέρα. δηλαδή άμα βαρέσουμε τα -15 εδώ τι θα γίνει..

να κοιτάω σοβαρά για κέλυφος; δύσκολα....

το γμτ είναι ότι έχω τα στατικά της μελέτης, αλλά δεν έχω κάτι σε ενεργειακή μελέτη.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60951 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
δες πρωτα τα ευκολα ...απωλειες απο χαραμαδες δηλ κλπ
και στο υπογειο που λες οτι εχει ανοιγματα ... κι ενα ναιλον να καρφωσεις κανει δουλεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ