Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32464 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Βάζαν την μόνωση ακριβώς κάτω από τον σοβά, όπως συμβαίνει τώρα στις θερμοπροσόψεις? Μάλλον όχι. .....


Στο πέτσωμα της τελευταίας πλάκας ορόφου, ενίοτε και στις ενδιάμεσες, έστρωναν το μονωτικό, που μετά το ξεκαλούπωμα αυτό ήταν η οροφή. Το σοβάτιζαν όμορφα και ωραία και τέλειωνε δουλειά.
Σε παλιότερο ποστ είχα αναφέρει ότι στο σπίτι που μένω το 1990, ίσως 91, μόνωσα πλευρές της εξωτερικής τοιχοποιίας εκτεθειμένες στον καιρό με ψεκαστή πολυουρεθάνη και εκεί πάνω πέρασα το σοβάτισμα, χωρίς οπλισμούς. Μετά από 20 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32465 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Βάζαν την μόνωση ακριβώς κάτω από τον σοβά, όπως συμβαίνει τώρα στις θερμοπροσόψεις? Μάλλον όχι. Στρώναν πρώτα γκρό-μπετόν. Οπότε δεν είχε τέτοιες διαφορές σε συστολές-διαστολές ανά υλικό, όπως θα έχει τώρα ο τοίχος. Το να μην πιάνει το υαλόνημα ενιαία, σε όλα τα κομμάτια της μόνωσης, αλλά μόνο πάνω σε κάθε πλάκα, είναι συμβιβασμός, πως να το κάνουμε. Αλλιώς να μην βάλουμε και καθόλου υαλόνημα, λείπει που λείπει από τις ακμές, ε, ας μην έχει πουθενά, όπως στον παραδοσιακό σοβά...

Για κάνα ισόγειο κτίσμα, που αν σκάσει ο σοβάς τον ξαναπερνάς τοπικά, δεν λέω και εγώ μπορεί να το έκανα. Για να το βάλω όμως στον τοίχο μου που είναι 9 μέτρα ψηλός και να έχω το άγχος ότι θα θέλει ξανά σκαλωσιές για να ανέβω εκεί πάνω να επιδιορθώσω, ούτε για αστείο.


Αsteri ο Τακης λεει για τον σοβα που βαζανε κ βαζουν ακομη στο ταβανι(στο κατω μερος της πλακας δηλ.).
Εφαρμοζαν τον σοβα απ'ευθειας στο φελιζολ,ηρακλιτ κτλ.
Παρα πολυ σπανια υπηρχαν προβληματα.(συνηθως εφταιγαν αλλοι λογοι κ οχι η αυτου καθ'αυτου προσφυση του σοβα στα υλικα αυτα.Λαδια ξυλοτυπων κτλ)
Βεβαια αλλο η εξωτερικη μονωση κ αλλο η εσωτερικη.
Κ το ατιμο το νερο τρυπωνει απο την πιο μικρη τρυπα.Οποτε αυτοι οι αρμοι που μενουν(οσο μικροι κ αν ειναι)νομιζω οτι ειναι επικινδυνοι.Μαλλον με μια ακομη στρωση σοβα οπως λεει κ ο Τακης θα ειναι οκ.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32467 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ε μα τι δουλειά έχει το εσωτερικό ταβάνι με την εξωτερική θερμοπρόσοψη ρε παιδιά, ούτε ο ήλιος ούτε οι βροχές το βαράνε το μέσα, ούτε τις συστολές διαστολές του έξω έχει. Και άμα είναι να κάνω δεύτερη στρώση σοβά σε αυτό το υλικό, καλύτερα να βάλω κανονική πολυστερίνη, σωστά το υαλόπλεγμα και ΕΝΑ στρώμα σοβά. Αν είναι να βάλω το ακριβό και να ξανακάνω σοβά και πάλι να έχω το άγχος, ποιός ο λόγος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32480 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Ε μα τι δουλειά έχει το εσωτερικό ταβάνι με την εξωτερική θερμοπρόσοψη ρε παιδιά, ούτε ο ήλιος ούτε οι βροχές το βαράνε το μέσα, ούτε τις συστολές διαστολές του έξω έχει. Και άμα είναι να κάνω δεύτερη στρώση σοβά σε αυτό το υλικό, καλύτερα να βάλω κανονική πολυστερίνη, σωστά το υαλόπλεγμα και ΕΝΑ στρώμα σοβά. Αν είναι να βάλω το ακριβό και να ξανακάνω σοβά και πάλι να έχω το άγχος, ποιός ο λόγος?


E αυτο δε λεει ο Τακης κι εγω?
Οτι δεν τιθεται θεμα προσφυσης του σοβα με το φελιζολ.
Ιδιως αν μπει το φελιζολ που μπαινει στα καλουπωματα(σαγρε)ο σοβας φευγει παρα πολυ δυσκολα.
Γιατι δε βαζουν αυτο στις εξωτερικες μονωσεις κ βαζουν λειο ποτε μου δεν το καταλαβα!
Το προβλημα θα ειναι στους αρμους που για να αποκλεισεις την εισοδο νερου-υγρασιας πρεπει να πεσει επιπλεον σοβας.
Αρα οπως μονος σου λες κανεις εξ αρχης κανονικα την θερμομονωση κ ξεμπερδευεις! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32617 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εμενα μου μυριζει απατη το ολο θεμα.Η πλακα εχει υαλοπλεγμα και κονιαμα.Τωρα εβαλες τα καρφια για συγκρατησει και μετα απο πανω σοβα, ζησε μαι μου να φας καροτα αδερφε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32656 από tazakos
Απαντήθηκε από tazakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση




ένα μικρό δείγμα φωτό,θα βάλω κ άλλες.

Τώρα το πόσο απάτη είναι δεν το ξέρω, δεν το περίμενα να είναι πανάκεια.Εγώ απλά σε 2 μέρες το έβαλα μόνος μου κ το μόνο που μένει είναι ένα σοβατισματάκι :) έτσι θέλω να το βλέπω, μπορεί να χρυσώνω το χάπι!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ