Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30821 από jimmys81
Απαντήθηκε από jimmys81 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Πως μπορεις να δεις αν τα μαστορια εκαναν καλη δουλεια θελω να κανω και γω μονωση εναν βορεινο τοιχο που μαλλον απ οτι βλεπω θα τον κανω εγω ποια ειναι η σωστη διαδικασια ομως γνωριζει κανεις να μου πει.Εμενα με προβληματισζει πιο πολυ το θεμα του σοβα

Πρεπει να γινει το πρωτο χερι να μπει το πλεγμα και υστερα οταν στεγνωση περναμε το αλλο χερι σοβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30828 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Δεν ειμαι ο καταλληλος για να σου περιγραψω την διαδικασια μονωσης αλλα χωρις να παρεξηγηθω μπορω να σου συστησω τον μαστορα που εκανε σε μενα δουλεια γιατι ημουν και εγω στην θεση σου και εψαξα πολυ,ακουσα πολλα και ειδα οτι αν δεν ξερεις την πατας ασχημα.περιοχη μακεδονιας ομως
διαβασε εδω :http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=18&id=1731&limit=15&limitstart=375&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30830 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Φίλε Γιώργο,
Ασφαλώς ότι πληρώνεις παίρνεις και ούτε είχα απαίτηση να μου κάνουν αγγέλους. Από το σημείο αυτό όμως έως το σημείο να κλέβουν τα υλικά και να μην τα τοποθετούν στη δουλειά, έχει μεγάλη διαφορά. Δεν έχω παράπονα για καλλιτεχνίες αλλά για λειτουργικότητα. Αν δεν τους συνέφερε μπορούσαν να μην την πάρουν.

Φίλε Filosofos,
Το στάδιο της συγκόλησης έγινε κανονικά και κόλλα έβαζαν μπόλικη. Από τα 1600 κιλά κόλλα (800 σκούρη για συγκόληση και 800 λευκή για επικάλυψη) χρησιμοποίησαν στις 2 πλευρές του σπιτιού την σκούρη και για επικάληψη και συνέχισαν με τη λευκή με την οποία πέρασαν και δεύτερο χέρι όπου υπήρχε σκούρη. Αρκετά τσουβαλάκια λευκή κόλλα, βέβαια, έκαναν φτερά. Υπολογίζω να χρησιμοποιήθηκαν περί τα 1200 κιλά κόλλα, συνολικά για 190 τ.μ. (από το Durosol που τοποθετήθηκε). Επίσης ενώ είχαν έρθει 1000 βίσματα δεν χρησιμοποιήθηκαν πάνω από 400. Βέβαια η δομή του σπιτιού είναι τέτοια που δεν έχω πολλούς μονοκόματους τοίχους. Εκεί που έγινε η χοντρή τσαπατσοδουλεία ήταν στον χρωμοσουβά, όπου ενώ δεν έπρεπε να τον αραιώνουν αυτοί τον αραίωναν και κουβάδες ολόκληροι έκανα φτερά. Θυμάμαι ότι είχα παραγείλλει δυο κουβάδες με διαφορετικό χρώμα για τις κορνίζες οι οποίοι δεν ήρθαν ποτέ και αντ' αυτού τις έβαψαν στην αρχή με ακρυλικό χρώμα. Μετά από γκρίνια και δίνοντας η εταιρεία επιπλέον χρωμοσουβά, έβαλαν και στις κορνίζες. Εχτές που έβγαλα τις φωτογραφίες βρήκα 2 μικρά παραθυρα, στην πίσω μεριά, που ακόμα είναι με ακρυλικό χρώμα.

Σήμερα μου τηλεφώνησαν από την εταιρεία των υλικών για κάποιο πρόβλημα που δημιούργησε το ίδιο συνεργείο σε μια άλλη δουλειά. Πρόβλημα του ιδίου τύπου. Επι τη ευκαιρεία, τους είπα να δουν το νήμα στο φόρουμ εδώ, νομίζω ότι γράφτηκαν και σαν μέλος, και σε πρώτη φάση μου είπαν ότι θα στείλουν άνθρωπο την άλλη βδομάδα να βάλει μαστίχες σε όλα τα τελειώματα, δάπεδο και κεραμίδια, όπου χρειάζεται. Επίσης μου είπαν να μην ανησυχώ και με διαβεβαίωσαν ότι θα αποκαταστήσουν οποιαδήποτε κακοτεχνία έχει γίνει ώστε να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Νομίζω το είπα και σε προηγούμενο ποστ μου ότι η εταιρεία είναι πολύ καλή.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30852 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Φιλε dmtr οντως για να ασχολειται τοσο η εταιρεια ειναι καλη δεν αμφιβαλλω.την πατησες ασχημα ομως με το συνεργειο.πρωτον δες λιγο τα τιμολογια σου και δες αν στην τιμη διαχωριζεται η λευκη κολλα με την σκουρη που λες.αυτην την πληροφορια μου την εδωσε ο δικος μου μαστορας πρωτου κανουμε την δουλεια.Για να καταλαβεις τι κανουν οι ρεμπεσκεδες λοιπον:χρεωνουν την ακριβη (και πολυ καλη) λευκη κολλα το ιδιο με την σκουρα που ειναι αρκετα πιο φθηνη και φερνουν απο μιση ποσοτητα και τις δυο για ολη την επιφανεια.υστερα βαζουν κατω απο το φελιζολ την φθηνη κολλα και απο πανω την ακριβη με το υαλοπλεγμα γιατι απο εξω πρεπει να φαινεται ενταξει η δουλεια.εσενα λοιπον οπως λες σε δυο τοιχους βαλανε την σκουρα(μαπα) κολλα και μετα αφου ειδαν οτι δεν ηταν ενταξει την μπαζωσαν με την λευκη απο πανω.ετσι οικονομησαν 400 κιλα ακριβης κολλας που αναγεται σε 200 με 250 ευρω περιπου κερδος στην τσεπη τους καθως θα βρουν να την σπρωξουν πιο μετα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο,οικονομησαν και απο τον χρωμοσοβα που σου πηραν οποτε υπολογισε το κερδος τους γυρω στα 400 ευρω χοντρικα.δεν απορεις γιατι δεν περισσεψε η σκουρα κολλα?η γιατι ηρθαν 2 ειδων κολλες?σε ολα τα βιντεο στο youtube τονιζεται οτι μπαινει ακριβως η ιδια κολλα μεσα-εξω!Τελος επειδη η δομη του σπιτιου σου δεν περιλαμβανει μονοκοματους τοιχους αυτο ειναι χειροτερο για σενα γιατι ουτε καλη κολλα εχει απο κατω ουτε τα βισματα που απαιτουνται για την συγκρατηση των πλακων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30853 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

filosofos έγραψε: Φιλε dmtr οντως για να ασχολειται τοσο η εταιρεια ειναι καλη δεν αμφιβαλλω.την πατησες ασχημα ομως με το συνεργειο.πρωτον δες λιγο τα τιμολογια σου και δες αν στην τιμη διαχωριζεται η λευκη κολλα με την σκουρη που λες.αυτην την πληροφορια μου την εδωσε ο δικος μου μαστορας πρωτου κανουμε την δουλεια.Για να καταλαβεις τι κανουν οι ρεμπεσκεδες λοιπον:χρεωνουν την ακριβη (και πολυ καλη) λευκη κολλα το ιδιο με την σκουρα που ειναι αρκετα πιο φθηνη και φερνουν απο μιση ποσοτητα και τις δυο για ολη την επιφανεια.υστερα βαζουν κατω απο το φελιζολ την φθηνη κολλα και απο πανω την ακριβη με το υαλοπλεγμα γιατι απο εξω πρεπει να φαινεται ενταξει η δουλεια.εσενα λοιπον οπως λες σε δυο τοιχους βαλανε την σκουρα(μαπα) κολλα και μετα αφου ειδαν οτι δεν ηταν ενταξει την μπαζωσαν με την λευκη απο πανω.ετσι οικονομησαν 400 κιλα ακριβης κολλας που αναγεται σε 200 με 250 ευρω περιπου κερδος στην τσεπη τους καθως θα βρουν να την σπρωξουν πιο μετα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο,οικονομησαν και απο τον χρωμοσοβα που σου πηραν οποτε υπολογισε το κερδος τους γυρω στα 400 ευρω χοντρικα.δεν απορεις γιατι δεν περισσεψε η σκουρα κολλα?η γιατι ηρθαν 2 ειδων κολλες?σε ολα τα βιντεο στο youtube τονιζεται οτι μπαινει ακριβως η ιδια κολλα μεσα-εξω!Τελος επειδη η δομη του σπιτιου σου δεν περιλαμβανει μονοκοματους τοιχους αυτο ειναι
χειροτερο για σενα γιατι ουτε καλη κολλα εχει απο κατω ουτε τα βισματα που απαιτουνται για την
συγκρατηση των πλακων.



αστα ωρε φιλοσοφε μην μας παθει τπτ ο δημητρης και ειναι σε κρισιμη ηλικια, :P

δημητρη πλακα κανω :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30923 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
@ γιώργοσ Nα σου πω κάτι. Ότι έγινε έγινε. Δεν θα πεθάνω κιόλας ;)
Όσο αντέξει. Από πριν καλύτερο θα είναι πάντως.

@ Filosofos

Στο τιμολόγιο τις ξεχωρίζει, με μικρή διαφορά τιμής

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ