Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116515 από aristidis76
Απαντήθηκε από aristidis76 στο θέμα Θερμομόνωση
τι το κακο εχει ο γραφιτης??
δηλαδη δινουμε στο μικρο παιδι μας να γραφει με μολυβι και μπορει να το βαζει και στο στομα του.
και μετα το σκεφτομαστε να το βαλουμε στον τοιχο μεσα στο φελιζολ, κατω απο τον σοβα και σε ελαχιστη ποσοτητα.
εγω παντος αυτο εβαλα γιατι ειδα οτι πανω απο 90% βαζουν αυτο στην ευρωπη,τωρα ο ελληνας παντα ξερει καλυτερα και βαζει xps στον τοιχο.
και οταν ρωτησα εναν μαστορα μου ειπε <αυτο το μπλε ειναι και ποιο σκληρο>
εαν ειναι βαλε και πλακες απο σιδερο ακομη πιο σκληρες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116517 από vag1234

sotosmotos έγραψε: Το γκρι που είναι γραφιτούχο δεν είναι καρκινογόνο?..


H διογκωμένη η εξηλασμενη πολυστερινη ξέρεις απο τι παράγεται ;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116550 από dimlyk
ο γροφιτης ειναι καρκινογονος και στην αφη και στην εισπνοη
ομως ολα τα υλικα μπορει να τους δινουμε μια γενικη ον0ομασια αλλα δεν ειναι το ιδιο,,,εχουν υποστει κατεργασιες οποτε παρουσιαζουν και διαφορες τοξικοτητας εως και ατοξικοτητα (??? τα ερωτηματικα δικα μου)

το οτι το χρφησιμοποιουν στην ευρωπη μια και η διαφορα του απο το απλο φελιζολ ειναι οτι αντανακλα την θερμοτητα με το δυσαναλογα αυξημενο κοστος δεν μου λεει κατι (εκει χρησιοποιουσαν και τον αμιαντο για 10ετιες πριν γκρεμισουν το ανακτορο των βρυξελλων) ...το φαινομενο των αρωστων σπιτιων δεν το ειχαμε εμεις αλλα οι ευρωαμερικανοι και που οφειλετε ?
μα σε ολα τα χημικα που χρησιμοποιουμε στις κατασκευες ,,,προηγειται ομως η αναπτυξη της βιομηχανιας .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116567 από aristidis76
Απαντήθηκε από aristidis76 στο θέμα Θερμομόνωση
το 90+% το εγραψα για το eps γενικα και οχι μονο για το eps με γραφιτη,
απο εκει και περα αναλογα με το τι θελουμε να κανουμε επιλεγουμε το καταληλο υλικο.
Εγω τοποθετησα μια σειρα xps στο κατω μερος(για ενδεχομενη υγρασια) και μετα συνεχισα με το eps.
οπως το εβαλα και στην σκεπη κατω απο τα κεραμυδια που εκανα.
το αλλο αρνητικο του xps ειναι η γηρανση του υλικου λογω των αεριων,κατι που δεν συμβαινει στο eps,υπαρχουν μελετες στο διαδικτυο για πληροφοριες.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aristidis76.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116591 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
Την εξιλασμένη πολυστερίνη (xps) είτε μπλέ, είτε μαύρη (γραφιτούχα) τη χρησιμοποιούμε σε μονώσεις δωμάτων επειδή έχει αυξημένες μηχανικές αντοχές, δεν προσβάλεται απο τρωκτικά και έχει αντοχή στην υγρασία (σε εμβάπτιση).

Η διογκωμένη πολυστερίνη (eps) είναι σημαντικά φθηνότερη και με παραπλήσιες μονωτικές ιδιότητες.
Στις περιπτώσεις εξωτερικής θερμομόνωσης τοιχοποιίας είναι προτιμότερη (εκτός απο ειδικές περιπτώσεις λόγω εξαιρετικών συνθηκών) η χρήση διογκωμένης (eps) λόγω κόστους αλλά και διότι επειδή είναι πιο "μαλακή" και ελαστική παίρνει καλύτερα τις συστολοδιαστολές και δεν δημιουργούνται ρωγμώσεις στις προσόψεις, τις ακμές και τις συναρμογές.

Επειδή η εξωτερική θερμομόνωση είναι αρκετά "φρέσκο" φρούτο σε εμάς, και επειδή ο Έλληνας έχει μάθει ότι η σωστή μόνωση "είναι το μπλε, που το λέει ο μάστορας και είναι και πιο ακριβό" σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να εμφανίζονται και τα προβλήματα με τις ρηγματώσεις σε αρκετές εφαρμογές. Κατα μέσο όρο κάνουν την εμφάνισή τους στα 2-3 πρώτα χρόνια της εφαρμογής καθώς επίσης και σε σεισμό.

Υ.Γ. Για το θέμα των γραφιτούχων υλικών, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επικυνδυνότητας. Δεν θα το φάει κανείς, στον τοίχο μπαίνει η μόνωση. Δεν γνωρίζω κάποια μελέτη που να αναφέρει για αυξημένες αέριες εκπομπές στην ατμόσφαιρα του σπιτιού λόγω γραφιτούχας θερμομόνωσης.
Πάντως μη φανταστείτε ότι κάνει και θαύματα η προσθήκη του γραφίτη. Είναι αρκετά μικρή η συνεισφορά του στις μονωτικές ιδιότητες των eps και xps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116679 από nikikostas123
Απαντήθηκε από nikikostas123 στο θέμα Θερμομόνωση
να ρωτησω καποια πραγματα και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας...
στο πατρικο μου σπιτι μεσω εξοικονομω προγραμματος δηλωσα εξωτερικη θερμομονωση των 3 πλευρων

το σπιτι ειναι του 1985 με ταρατσα χωρις μονωση,3 πλευρες τοιχους και 1 πλευρα κολλημενη με αλλη κατοικια

1.αξιζει να κανω μονωση των 3 πλευρων και η ταρατσα να μεινει χωρις μονωση;θα δω αποτελεσμα;(μαλλον θα ριξω σπιτι απο πανω και δεν θελω να παει χαμενη η μονωση ταρατσας)
2.απο οτι καταλαβα δεν παιζει ρολο μονο το παχος της διογκωμενης πολυστερινης αλλα και η πυκνοτητα.Τι ειναι δηλαδη προτιμοτερο; eps 100 10 εκατοστων ή eps 200 7 εκατοστων;(αν καταλαβα το 100 και 200 ειναι πυκνοτητα)
3.αν υπολογισουμε με εναν σχετικα καλο τεχνιτη(θελει τυχη εδω) το συστημα της μονωσης θελει στο μελλον συντηρηση;σπανια,συχνα;τι;
4.αν παει κατι στραβα,οπως λεμε σε καποιο σημειο εχουμε εισροη νερου επεκτεινεται το προβλημα και σε διπλανη πλακα φιλεζολ;η μενει εκει που δημιουργηθηκε;και αν ναι στην συντηρηση πως επισκευαζεται;μονο το προβληματικο κομματι;
5.εγω απο ερευνα λιγο στην περιοχη μου οι τιμες κυμαινονται στα 40-50 ευρω/τμ για 8 cm φιλεζολ
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nikikostas123.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.163 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ