Κλιματισμός - Δροσισμός

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12448 από KERBEROS
Κλιματισμός - Δροσισμός δημιουργήθηκε από KERBEROS
Επειδή οι εποχές διαδέχονται η μία την άλλη, σιγά σιγά θα μας απασχολεί περισσότερο η ζέστη παρά το κρύο.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με τον κλιματισμό και δροσισμό κτιρίων.

Προσωπική μου εμπειρία:
Επειδή το μισό περίπου πίσω μέρος του σπιτιού μου είναι κάτω από το έδαφος, λόγω κεκλιμένου εδάφους, γενικά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με τη ζέστη.
Έχω μόνο ένα μεγάλο 24άρι κλιματιστικό αγνώστου ταυτότητος για τους καύσωνες, ενά στα περισσότερα δωμάτια έχω κυριολεκτικά σωθεί από ανεμιστήρες οροφής, κι αυτοί των 30 ευρώ ο ένας. Τους θεωρώ πολύ πιο υγιεινούς από το κλιματιστικό και με πολύ πιο ωραία δροσιά. Έχω δει ποιοτικούς τέτοιους ανεμιστήρες και ζαλίστηκα και με το design και με την απόδοση.
Έχω και μια υποτυπώδη μόνωση (απλά φελιζόλ) στην κεραμοσκεπή μου, καθώς ο λατρευτός μου εργολάβος δεν είχε βάλει απολύτως τίποτα. Ο πάνω λοιπόν όροφος έχει και την περισσότερη ζέστη. Ψάχνομαι λοιπόν για φτηνές λύσεις, αν υπάρχουν.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12465 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κλιματισμός - Δροσισμός
Μεγάλο θέμα, που προβλέπεται να μας απασχολήσει αυτό το καλοκαίρι.

Ήδη από αύριο ξεκινώ την μεταφορά-αλλαγή θέσης των παμπάλαιων κλιματιστικών μου.

Δύσκολο να σκεφτώ την αγορά νέων......άρα συνεχίζουμε την πορεία μας με ενεργοβόρες συσκευές :(

Το θέμα των ανεμιστήρων οροφής με είχε απασχολήσει αρκετές φορές στο παρελθόν, ποτέ όμως δεν τόλμησα να "αράξω" κάτω από μια αεροπορική έλικα. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12488 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

KERBEROS έγραψε: Επειδή οι εποχές διαδέχονται η μία την άλλη, σιγά σιγά θα μας απασχολεί περισσότερο η ζέστη παρά το κρύο.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με τον κλιματισμό και δροσισμό κτιρίων.

Προσωπική μου εμπειρία:
Επειδή το μισό περίπου πίσω μέρος του σπιτιού μου είναι κάτω από το έδαφος, λόγω κεκλιμένου εδάφους, γενικά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με τη ζέστη.
Έχω μόνο ένα μεγάλο 24άρι κλιματιστικό αγνώστου ταυτότητος για τους καύσωνες, ενά στα περισσότερα δωμάτια έχω κυριολεκτικά σωθεί από ανεμιστήρες οροφής, κι αυτοί των 30 ευρώ ο ένας. Τους θεωρώ πολύ πιο υγιεινούς από το κλιματιστικό και με πολύ πιο ωραία δροσιά. Έχω δει ποιοτικούς τέτοιους ανεμιστήρες και ζαλίστηκα και με το design και με την απόδοση.
Έχω και μια υποτυπώδη μόνωση (απλά φελιζόλ) στην κεραμοσκεπή μου, καθώς ο λατρευτός μου εργολάβος δεν είχε βάλει απολύτως τίποτα. Ο πάνω λοιπόν όροφος έχει και την περισσότερη ζέστη. Ψάχνομαι λοιπόν για φτηνές λύσεις, αν υπάρχουν.


Βεντάλιες???? :woohoo: :woohoo:
Αντιλαμβάνομαι πως είσαι 2όροφος (?)
Μιάς που το υπόγειο έχει πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία, ένας ανεμιστήρας οροφής, σε ανεστραμένη λειτουργία (να ρουφάει) θα ανεβάσει δροσιά από κάτω...
Είναι πολύ απλή λύση, αλλά έχει ουσία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12489 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Απ: Κλιματισμός - Δροσισμός
Τριόροφος είμαι και η ζέστη στον πάνω όροφο δεν ξεκουνιέται με τίποτα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12493 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κλιματισμός - Δροσισμός

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Μιάς που το υπόγειο έχει πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία, ένας ανεμιστήρας οροφής, σε ανεστραμένη λειτουργία (να ρουφάει) θα ανεβάσει δροσιά από κάτω...
Είναι πολύ απλή λύση, αλλά έχει ουσία.


Τώρα με τσάκισες με αυτήν την ιδέα ............ :woohoo: και όμως είναι εφικτή λύση. :kiss:

Όλα τα υπόγεια είναι έχουν μπόλικη δροσιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ