Αερόθερμο καμινάδας

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1169 από N1k0s
Αερόθερμο καμινάδας δημιουργήθηκε από N1k0s
Το βάζω σε αυτή την κατηγορία , διότι σε πρώτη φάση είναι κάτι ευρύτερο από τις μορφές ενέργειας , καθώς καπνοδόχοι χρησιμοποιούνται σχεδόν σε ότι καίγεται , από πετρέλαιο εως και ξύλο ...
και σε δεύτερη φάση διότι κάνοντας σωστή διαχείρηση θερμικής ενέργειας που βρίσκεται στην καπνοδόχο πχ θερμοκρασίες καυσαερίων από 130 εως 200 βαθμούς , μπορείτε να επιτύχετε οικονομία στη καύση του καυσίμου ...

Ας δούμε λίγο την λειτουργία του , ουσιαστικά είναι ένα ντεπόζιτο σε διάφορα σχήματα και μορφές όπου ο αέρας που μπαίνει από χαμηλά , συνήθως εσωτερικός , αλλά μπορεί να είναι και εξωτερικός υπό προυποθέσεις πχ να ζεσταίνει τους -10 σε 50-60 βαθμούς , έρχεται σε επαφή με την καμινάδα και απορροφά έτσι ενέργεια ώστε να ζεσταθεί αυτός ο αέρας. Επειδή όμως από μόνος του ο αέρας δεν έχει την αναγκαία ταχύτητα ώστε να διοχετευτεί στα κανάλια , μπαίνει ένα βεντυλατέρ ... Ετσι δεν χρειάζεται να έχουμε κάποια ειδική κατασκευή λέβητα ή σόμπα ή τζάκι που έχει ενσωματόσει την δυνατότητα των καναλιών , που έρχεται ίσως με την τρομακτική διαφορά των 1000 ευρώ σε κάτι σόμπες που είδα , από την άλλη αν η διαφορά είναι μικρή πχ 100 ευρώ , αξίζει να πάρεις το μοντέλο με τα κανάλια ... η όποια μπιχτή σε εμπόρους και κατασκευαστές αξίζει να σημειωθεί ...

Ελπίζω να σας έδωσα μία πρώτη ιδέα , για το τι μπορείτε να κάνετε συμπληρωματικά για περισσότερη οικονομία στο καύσιμο που χρησιμοποιείτε ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36317 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Αερόθερμο καμινάδας
καλησπερα Νικο πως μπορω να βελτιωσω την αποδοση,εχω φτασει μεχρι εδω και λεω να καλυψω το αεροθερμο με πετροβαμβα κυκλικα και εφαπτομενα μαζι και την φουσκα και τελος να βαλω και στα τοιχοματα... αερα παιρνω μεσα απο το σπιτι, εχω βαλει το βεντιλατερ βαρελακι στο πισω μερος και κατω απο την εστια στην γωνια δεν εφαπτει πουθενα αλλα εκανα δοκιμη, εχω το θερμοστατη στο αυτοματο και στη σκαλα 4 με 5 φτανει θερμοκρασια 80 ανοιγει αυτοματα φυσαει και αρχιζει να πεφτει η θερμοκρασια...!!! πως μπορω να κανω κατι δηλ για να κραταω σταθερη τη θερμοκρασια ευχαριστω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47902 από grpal
Απαντήθηκε από grpal στο θέμα Αερόθερμο καμινάδας
Καλησπέρα σε όλους, μολις γραφτηκα στο φορουμ .. Ειδα την πατεντα με τον εναλλακτη της καμιναδας και σκεφτομαι να τον βαλω. Θα ηθελα απο καποιον που το εχει χρησιμοποιησει να μου πει μερικα πραγματα για να μου λυθουν μερικες αποριες. Εγω εχω ενα απλο μαντεμενιο τζακι με πορτα (εχω και βεντιλατερ που τραβαει απο τον αεροθαλαμο πανω απο τη φουσκα αλλα ... τριχες βγαζει).
Το αερόθερμο καμιναδας :
- ανοξείδωτο ή γαλβανιζέ ?
- τιμές ?
- τι θερμοκρασία αέρα βγάζει και με τί παροχή ?
- αξίζει ή τσαμπα θα παει η γυψοσανιδα?

Εσυ chriz οταν λες οτι "εχω το θερμοστατη στο αυτοματο και στη σκαλα 4 με 5 φτανει θερμοκρασια 80 ανοιγει αυτοματα φυσαει και αρχιζει να πεφτει η θερμοκρασια..." πόσο πέφτει ? στους 40 ? Αν βαλεις το βεντιλατέρ στο φουλ (ποση παροχη εχει στο φουλ) ... πόσο πέφτει η θερμοκρασία ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66794 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Αερόθερμο καμινάδας
καλησπερα Νικο χρονια πολλα καλη χρονια με υγεια, λοιπον εχω τελειωσει την εγκατασταση απο τοτε που ειχα αναρτησει τις φωτο λοιπον ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος ολο το σπιτι το ζεστενω με το τζακι πλεον, οταν ελεγα οτι επεφτε η θερμοκρασια ειναι γιατι δεν ειχα μονωση στο τοιχο και τη φουσκα με ολη τη καμιναδα μεχρι πανω δηλαδη τα αγκαλιασα με μονωτικο υλικο. δεν περιμενα τετοια αποδοση το κοστος ολων των υλικων ειναι περιπου στα 350euro αερουερμο καμιναδας ανοξειδωτος 1μ 3 περσιδες ηλεκτρικος θερμοστατης και μωνοση με πετροβαμβακα μοτερ βαρελακι 580κυβικα αερα αθορυβο μπροστα σε αλλα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66802 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Αερόθερμο καμινάδας
Πολύ ωραία , απλά προσοχή , μετά απο μία βδομάδα αν μπορείς , ρίξε μια ματιά στη καμινάδα για υγροποιήσεις

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66812 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Αερόθερμο καμινάδας
δεν χρεισιμοποιω καθολου ξυλα μονο μπρικετες 230ευρος ειναι καθαρα στεγνα χωρις να γινοντε μαυρα τα τζαμια καθολου χωρο και υψηλη αποδοση κατα αλλα ολα τελια στην περσιδα εκτονωσης προσθεσα και ενα βεντιλατερακι 220v στο θερμοστατη για να βγαζει τον εγκλοβισμενο αερα και δουλευει με τις σε ολες τις σκαλες κανονικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ