Προβλημα με αιθαλη απο λεβητα με πυρηνα

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149867 από manolis kokotsakis
Γεια σας,
εχω εναν πυρηνολεβητα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Ενας γειτονας ομως γκρινιαζει,νομιζω υπερβολικα,για την αιθαλη και τα σωματιδια που βγαινουν απο την καπνοδοχο. Καθαριζω το λεβητα καθημερινα ,δεν εχω καθαρισει ποτε την καμιναδα. Τι λυση προτεινετε ?

Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149872 από vag1234
Η λύση είναι μόνο ειδικό φίλτρο. Δυστυχώς η καύση πυρηνόξυλου σε κατοικημένη περιοχή παράγει καυσαέρια που η σύσταση τους είναι εκτός ορίων του νόμου. Οπότε αν σου κάνει κάποια καταγγελία θα έχεις πρόβλημα..
Οπότε το μόνο που μπορεί να γίνει ίσως είναι φίλτρο.
Καθάρισε και την καμινάδα αλλά δεν νομίζω ότι θα δεις δραματικά αποτελέσματα με την καύση πυρηνόξυλου..

Τώρα, αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε σχετικό θέμα ας μας δώσει μία γνώμη ακόμα.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149888 από manolis kokotsakis
Ευχαριστω για την απαντηση.
Τι ειδους φιλτρο ? Πηγα και ρωτησα σε ενα τεχνικο εδω στην Κρητη και μου προτεινε αλλαγη καυσιμης υλης (πελλετ) η να συκωσω την καμιναδα ψηλοτερα,δε μου ειπε για φιλτρο.
Τι ειδους φιλτρο ειναι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149892 από theo_chania
Πόσο το βρήσκεις το πυρηνόξυλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149967 από manolis kokotsakis
περυσι 90 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149980 από etsa67
φθηνό είναι αλλά άν έχεις αιθάλη καλό είναι να πάρεις και κανένα σακί πέλλετ και να το ανακατεύεις έτσι να μειωθεί και η κάπνα αλλά και το καθάρισμα.
Η αναλογία να είναι κάθε 1 πέλλετ πρός 2,5-3 κιλά πυρήνα.Ο πυρήνας είναι και λόγω μυρωδιάς αλλά και επεξεργασίας όχι και τόσο υγειηνός για όσους τον αναπνέουν σε καθημερινή βάση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ