Ρύπανση από καμινάδες τζακιών - σομπών

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67897 από spiross
"Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν"
Ισοκράτης...

Μεγάλη κουβέντα αυτή!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81099 από dimlyk
ειτε μας αρεσει ειτε οχι ..λιγο clopy paste :blush:

Σχετικά με την καύση των pellets

Η καύση της βιομάζας αποτελεί μία τεχνική για την παραγωγή θερμότητας και ηλεκτρισμού, έχει παρατηρηθεί όμως ότι προκαλεί την εκπομπή αερίων όπως οξειδίου του αζώτου, μονοξειδίου του άνθρακα και αιωρούμενων σωματιδίων. Οι εκπομπές διοξειδίου του αζώτου από τη χρήση των pellets παρουσιάζονται λόγω της μερικής οξείδωσης του αζώτου που περιέχεται στο καύσιμο.
Σε θερμοκρασίες άνω των 1.300 βαθμούς κελσίου το ατμοσφαιρικό άζωτο μπορεί να αντιδράσει με ρίζες οξυγόνου με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί οξείδιο του αζώτου. Επειδή όμως στους καυστήρες pellets οι θερμοκρασίες που σχηματίζονται είναι μικρότερες από 1300 βαθμούς κελσίου, το άζωτο δεν οξειδώνεται και επομένως δε δημιουργείται οξείδιο του αζώτου. Έτσι οι εκπομπές οξειδίου του αζώτου στις εγκαταστάσεις pellets διατηρούνται σε ελαφρώς υψηλότερα επίπεδα από εκείνες των εγκαταστάσεων φυσικού αερίου και πετρελαίου πάντα όμως στο πλαίσιο των επιτρεπτών ορίων.

Έχει βρεθεί πως η καύση των pellets σχετίζεται με υψηλά επίπεδα εκπομπών αιωρούμενων σωματιδίων κάτω από 2,5 mm, ποσότητα που αποτελεί ένα σημαντικό δείκτη ρύπανσης της ατμόσφαιρας. Τα αιωρούμενα σωματίδια είναι γνωστό πως συνδέονται με αρνητικά φαινόμενα στην ανθρώπινης υγεία και σχετίζονται με καρδιαγγειακές και αναπνευστικές παθήσεις, κυρίως σε άτομα με αναπνευστικά προβλήματα και άτομα της τρίτης ηλικίας. Σε περίπτωση που η καύση των pellets είναι πλήρης τότε η περιεκτικότητα των αιωρούμενων σωματιδίων έχει άμεση σχέση με τη ποσότητα σε τέφρα που έχει το κάθε pellet. Η υψηλή ποσότητα τέφρας έχει αποτέλεσμα την υψηλότερη συγκέντρωση αιωρούμενων σωματιδίων στην ατμόσφαιρα. Η στερεή βιομάζα μικρής περιεκτικότητας τέφρας είναι πιθανό πως μπορεί να έχει μικρές εκπομπές αιωρούμενων σωματιδίων αρκεί να χρησιμοποιείται ένας ποιοτικός καυστήρας.
Σε ότι αφορά με τις εκπομπές μονοξειδίου του άνθρακα, στην περίπτωση των πέλετς, είναι μεγαλύτερες από τις εκπομπές των εγκαταστάσεων φυσικού αερίου και πετρελαίου. Στην περίπτωση που η ποιότητα της καύσης είναι κακή παρουσιάζονται υψηλές εκπομπές μονοξειδίου του άνθρακα. Τα βασικά αίτια που έχουν αποτέλεσμα την αύξηση των εκπομπών μονοξειδίου του άνθρακα από τα πέλετ αποτελούνται από τη χαμηλή θερμοκρασία καύσης, την επάρκεια οξυγόνου, το μεγάλο χρονικό διάστημα που μένουν τα αέρια μέσα στη ζώνη καύσης, και τη περιορισμένη ανάμιξη του αέρα με το καύσιμο. Ο κατάλληλος σχεδιασμός και η βελτίωση της ποιότητας του καυστήρα είναι η απάντηση στη σημαντική μείωση των επιπέδων των εκπομπών μονοξειδίου του άνθρακα από την καύση των pellets.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85093 από georgepap31
Σχετικά με το θέμα, θέλω να αναφέρω το εξής:
Στη Θεσσαλονίκη ανατολικά, στην περιοχή ανάμεσα στο ΜΑΚΡΟ και την περιφερειακή, υπάρχει ένα άδειο οικόπεδο όπου κατασκηνώσαν κάποιοι σκουπιδοψάχτες εδώ και κανα χρόνο τουλάχιστο. Θυμάμαι όταν πρωτοείδα τα αντίσκηνά τους μου έκανε εντύπωση για το μέρος που βρήκαν και στήσανε και επίσης ότι γύρω ήταν μόνο αγριόχορτα. Τώρα, είναι γεμάτο κατάλοιπα της λείας τους απ τα σκουπίδια, τα οποία εκτός του ότι ρυπαίνουν τη γύρω περιοχή, τα καίνε κιόλας για να ζεσταθούν. Το αποτέλεσμα το έχω δεί και μυρίσει πολλές φορές και είναι έντονα αισθητό από το χώρο του εμπορικού κέντρου Μακεδονία που βρίσκεται δίπλα αλλά και σε όλη την Καλαμαριά-Κρήνη, αν φυσά "ευνοικά". Εαν δε οι συνθήκες είναι τέτοιες που εγκλωβίζουν την αιθαλομίχλη σε χαμηλά ύψη, το πράγμα είναι αφόρητο.
Τι αρμόζει στην περίπτωση?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85095 από LEONAS

georgepap31 έγραψε: Σχετικά με το θέμα, θέλω να αναφέρω το εξής:
Στη Θεσσαλονίκη ανατολικά, στην περιοχή ανάμεσα στο ΜΑΚΡΟ και την περιφερειακή, υπάρχει ένα άδειο οικόπεδο όπου κατασκηνώσαν κάποιοι σκουπιδοψάχτες εδώ και κανα χρόνο τουλάχιστο. Θυμάμαι όταν πρωτοείδα τα αντίσκηνά τους μου έκανε εντύπωση για το μέρος που βρήκαν και στήσανε και επίσης ότι γύρω ήταν μόνο αγριόχορτα. Τώρα, είναι γεμάτο κατάλοιπα της λείας τους απ τα σκουπίδια, τα οποία εκτός του ότι ρυπαίνουν τη γύρω περιοχή, τα καίνε κιόλας για να ζεσταθούν. Το αποτέλεσμα το έχω δεί και μυρίσει πολλές φορές και είναι έντονα αισθητό από το χώρο του εμπορικού κέντρου Μακεδονία που βρίσκεται δίπλα αλλά και σε όλη την Καλαμαριά-Κρήνη, αν φυσά "ευνοικά". Εαν δε οι συνθήκες είναι τέτοιες που εγκλωβίζουν την αιθαλομίχλη σε χαμηλά ύψη, το πράγμα είναι αφόρητο.
Τι αρμόζει στην περίπτωση?



Και εγω το ιδιο προβλημα εχω με εναν καραμπαμπα που εβαλε ενας
γειτονας και οταν τον αναβει νομιζω οτι ειμαι στον Μισισιπη με
τα ατμοπλοια. :lol:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85099 από DOOM_NX
1734 και 1735: Τηλέφωνα καταγγελιών για ρύπανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85101 από dimlyk
τυχερε λεονα,,,τσαμπα ταξιδι αναψυχης :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ