Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135488

• gyrismata
  • Το Άβαταρ του/της gyrismata
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 1
Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη από τους διαχειριστές για το διπλό post αλλά ψάχνω μια ώρα πως να σβήσω το παλιό και δεν τα κατάφερα...
Έτσι αποφάσισα να ανοίξω καινούριο θέμα μιας και το παλιό είναι σχετικά ξεχασμένο.
Αν υπάρχει παρ'όλα αυτά πρόβλημα παρακαλώ τους διαχειριστές να διαγράψουν αυτό το θέμα.
Στο θέμα τώρα...
Είμαι σε νησί στο οποίο το νερό ύδρευσης δεν είναι πόσιμο λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε άλατα...
Οπότε αναρωτιέμαι τι τύπο boiler σε ηλιακό να επιλέξω (inox ή glass ή χαλκό).
Επίσης υπάρχει χοντρό πρόβλημα και με την υγρασία...
Έτσι τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένας ηλιακός για τέτοιες συνθήκες;
Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135498

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1258
    • Κάρμα: 40
Προτιμησε inox με δυνατοτητα ευκολου καθαρισμου του boiler ... αν ειναι inox και εξωτερικα ακομα καλυτερα (για την υγρασια) κι επειδη ειδα οτι ρωτας και για μονωση ,,,αν μιλαμε για την ιδια ταρατσα φοντισε την βαση να την βαλεις πριν την μονωση ... η ακομα καλυτερα με καποιο κοστος να φιαχεις μια τσιμεντενια βαση πανω απ την μονωση για τον ηλιακο

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν από PRIMUS 45.
The following user(s) said Thank You: gyrismata

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135499

• gyrismata
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Στην δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις εννοείς να φτιάξω πρώτα την μόνωση και μετά την τσιμεντένια βάση για τον ηλιακό;
Έτσι όμως δεν θα καταπονηθεί η μόνωση;
Επίσης όσον αφορά το boiler, σε sites διαφόρων εταιριών διαφημίζονται ως κατάλληλοι για σκληρά νερά τα glass boiler.
Και για του λόγου το αληθές...

5. ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΟΧΕΙΟΥ ΣΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΝΕΡΑ
Ηλιακοί θερμοσίφωνες GLASS - Η εσωτερική προστασία του δοχείου επιτυγχάνεται με DURO SMALT ELASTIC. Αυτή η πρωτοποριακή μέθοδος προστασίας θεωρείται η πιο ενδεδειγμένη για τις αντοχές της σε πολύ σκληρά νερά και οι ελαστικές της ιδιότητες, της επιτρέπουν να ακολουθεί τις συστολές-διαστολές της δεξαμενής αποφεύγοντας έτσι τον κίνδυνο ρωγμών που δημιουργούνται στις περισσότερες δεξαμενές με διαφορετική προστασία επισμάλτωσης.
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν από gyrismata.

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135500

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ο καθενας λογικα προτεινει αυτο που πουλαει :)
δεν εχει ιδιαιτερη σημασια η επιλογη ανοοξειδωτο - η glass οσο το να διαλεξεις ενα καλο ηλιακο
και ακομα καλυτερα να πουλιεται οσο πιο κοντα σου γινεται ωστε ναχεις και καποια υποστηριξη μετα την αγορα .

Για την βαση του ηλιακου σε συνεννοηση με τον μονωτζη ,,,,απαραιτητα αν χρησιμοποιησεις ασφαλτοπανο με ψηφιδα και κανεις απο πανω του τσιμεντενια βαση θα πρεπει κατω απ την βαση να μπει καποιο διαχωριστικο πχ χοντρο ναυλον ωστε το μπετον να μην κολλησει με την ψηφιδα .

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135512

• avato-pantou
  • Το Άβαταρ του/της avato-pantou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Χαλαρα η Ζωη ειναι ωραια
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
    • Κάρμα: 0
Επειδή και εγω σε νησί μένω μην πετάξεις παραπανίσια λεφτά σε ηλιακό πάρε ενα καλο αλλα απο τους μέτριους.Το inox δεν κάνει για τα δικά μας τα νερά και να ξέρεις οτι δεν ισχύει η εγγύηση για το μποιλερ,πρακτικά μιλάω οχι θεωρητικά.Εκτός αν άλλαξε κατι και δεν το γνωρίζω.
Είμαι εγώ καλό παιδί...

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135514

• gyrismata
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Άρα υποννοείς ότι κάνει το glass ;
Τι εννοείς ότι δεν ισχύει η εγγύηση για το boiler ;
Εσένα δηλαδή πόσα χρόνια σου κράτησε ;
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν από gyrismata.

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135517

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
avato-pantou έγραψε:
Επειδή και εγω σε νησί μένω μην πετάξεις παραπανίσια λεφτά σε ηλιακό πάρε ενα καλο αλλα απο τους μέτριους.Το inox δεν κάνει για τα δικά μας τα νερά και να ξέρεις οτι δεν ισχύει η εγγύηση για το μποιλερ,πρακτικά μιλάω οχι θεωρητικά.Εκτός αν άλλαξε κατι και δεν το γνωρίζω.

Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι δεν κανει το ανοξειδωτο ... που ειναι το κατ εξοχην μεταλλο της θαλασσας ?
Αν και σαφως δεν ειναι το βασικο κριτηριο

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135520

• gyrismata
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dimlyk έγραψε:
avato-pantou έγραψε:

Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι δεν κανει το ανοξειδωτο ... που ειναι το κατ εξοχην μεταλλο της θαλασσας ?

Πάντως, και γω που πήγα να ρωτήσω σήμερα στο μοναδικό μαγαζί που εμπορεύεται ηλιακούς στο νησί, μου είπαν ότι οι μισοί που έβαλαν inox τους έχουν πετάξει στα 5 χρόνια και μου πρότειναν glass,πράγμα που δεν είχαν συμφέρον να το κάνουν από οικονομικής άποψης, μιας και οι inox είναι ακριβότεροι από τους glass.

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135532

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
συμφερον εχουν απ αυτο που βγαζουν περισσοτερα κι οχι κατ αναγκη απ το ακριβοτερο
εχεις θεσει δυο διαφορετικα θεματα ...αλλο το σκληρο νερο που επηρεαζει το μποιλερ κι αλλο η θαλασσινη υγρασια που επηρεαζει το εξωτερικο ...σαφως δεν εχει ιδιαιτερο νοημα ν βαλεις ανοξειδωτο μποιλερ και να σαπισει το απ εξω ... γι αυτο σου ειπα απο την αρχη βαλε οτι θες αρκει να ειναι ευκολο στο καθαρισμα ...ενα ακαθαρτο μποιλερ ριχνει παρα πολυ την αποδοση χωρις ναχει χαλασει ,,,παντως ριξε μια ματια τι εχουν τοποθετησει οι γυρω σου κι αν μπορειος παρε καμμια πληροφορια απο μερικους υδραυλικους
...το οτι κατι ειναι ανοξειδωτο δεν ειναι πανακεια υπαρχουν διαφορες και στην ποιοτητα και στην κατασκευη ,,,το ιδιο ισχυει και για το glass ...γι αυτο παρε συγκεκριμενες πληροφοριες απο αυτα που κυκλοφοραν στην περιοχη σου ... ελπιζω να μην ειναι και ο υδραυλικος ο μοναδικος στο νησι :)

Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν από dimlyk.

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135533

• gyrismata
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Σωστά το θέτεις το ζήτημα . Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι οι επιλογές που έχω πλέον για να πάρω από εδώ περιορίζονται σε μία μάρκα (την γνωστή Μ....... , οι οποίοι είναι και πανάκριβοι) οπότε είναι πιο ελκυστικός ο glass όντας φθηνότερος...Επίσης είμαι διατεθειμένος να τηρήσω κατά γράμμα τις οδηγίες του κατασκευαστή για συντήρηση οπότε θα ρισκάρω...
Δεν έχω καταλάβει όμως γιατί αναφέρεσαι συνεχώς στο ΄΄αρκει να ειναι ευκολο στο καθαρισμα ΄΄.Δεν είναι όλοι οι ηλιακοί το ίδιο στο καθάρισμα ;

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135534

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αν το καθαρισμα το κανει τεχνιτης ειναι ιδιοι ...αν το κανει ο χρησης υπαρχουν διαφορες στην ευκολια ... απ οτι λες ομως δεν εχεις επιλογη ,,,οποτε μην το σκεφτεσαι πολυ ,,,δεν ρισκαρεις :)

Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν από PRIMUS 45.

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #135535

• michalisgr
  • Το Άβαταρ του/της michalisgr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες53
    • Κάρμα: -2
Εχω και εγω την εξης ερωτηση.Εχω τοποθετηση ηλιακο εδω και καιρο.Πανω σε σκεπη...ο απο πανω οροφος που μενει αλλος μπορει χωρις να το παρω εγω πρεφα να τραβηξε και γραμμη για ζεστο νερο για παρτη του;;Η σωληνες ειναι εξωτερικα τραβηφμενες τουμποραμα.. Μπορει δηλαδη πανω στη σκεπη σε καποιο σημειο να το εχει ενωσει για παρτη του;;Δηλαδη παρανομα να μου κλεβει το ζεστο νερο;;Το μυριστηκα καπως σημερα... Οτι κατι παιζει.

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #135540

• avato-pantou
  • Το Άβαταρ του/της avato-pantou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Χαλαρα η Ζωη ειναι ωραια
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
    • Κάρμα: 0
gyrismata έγραψε:
dimlyk έγραψε:
avato-pantou έγραψε:

Πάντως, και γω που πήγα να ρωτήσω σήμερα στο μοναδικό μαγαζί που εμπορεύεται ηλιακούς στο νησί, μου είπαν ότι οι μισοί που έβαλαν inox τους έχουν πετάξει στα 5 χρόνια και μου πρότειναν glass,πράγμα που δεν είχαν συμφέρον να το κάνουν από οικονομικής άποψης, μιας και οι inox είναι ακριβότεροι από τους glass.

Δεν είπα οτι το inox δεν είναι καλό,είπα οτι δεν ειναι καλο για περιοχές που το νερό έχει μεγάλη περιεκτικοτιτα σε άλατα γιατί οξειδώνετε και ειδικά εάν το δουλεύεις και με ρεύμα εχει μεγάλη ηλεκτρόλυση.Οσο για το καθάρισμα δεν κατάλαβα τη θα καθαρίζει?Και πως,θα ανεβαίνει δηλαδή στην σκεπή θα βγαζη το μποιλερ θα το αδειάζει θα καθαρίζει κάνα κουβά αλάτι τον χρόνο και θα το ξαναβάζει στην θεσειτου?γιατι μονο απο την αντίσταση δεν γίνετε δουλεια.Φιλικα πάντα ετσι.
Είμαι εγώ καλό παιδί...
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.155 δευτερόλεπτα