Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135540 από avato-pantou

gyrismata έγραψε:

dimlyk έγραψε:

avato-pantou έγραψε: Επειδή και εγω σε νησί μένω μην πετάξεις παραπανίσια λεφτά σε ηλιακό πάρε ενα καλο αλλα απο τους μέτριους.Το inox δεν κάνει για τα δικά μας τα νερά και να ξέρεις οτι δεν ισχύει η εγγύηση για το μποιλερ,πρακτικά μιλάω οχι θεωρητικά.Εκτός αν άλλαξε κατι και δεν το γνωρίζω.


Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι δεν κανει το ανοξειδωτο ... που ειναι το κατ εξοχην μεταλλο της θαλασσας ?
Αν και σαφως δεν ειναι το βασικο κριτηριο


Πάντως, και γω που πήγα να ρωτήσω σήμερα στο μοναδικό μαγαζί που εμπορεύεται ηλιακούς στο νησί, μου είπαν ότι οι μισοί που έβαλαν inox τους έχουν πετάξει στα 5 χρόνια και μου πρότειναν glass,πράγμα που δεν είχαν συμφέρον να το κάνουν από οικονομικής άποψης, μιας και οι inox είναι ακριβότεροι από τους glass.



Δεν είπα οτι το inox δεν είναι καλό,είπα οτι δεν ειναι καλο για περιοχές που το νερό έχει μεγάλη περιεκτικοτιτα σε άλατα γιατί οξειδώνετε και ειδικά εάν το δουλεύεις και με ρεύμα εχει μεγάλη ηλεκτρόλυση.Οσο για το καθάρισμα δεν κατάλαβα τη θα καθαρίζει?Και πως,θα ανεβαίνει δηλαδή στην σκεπή θα βγαζη το μποιλερ θα το αδειάζει θα καθαρίζει κάνα κουβά αλάτι τον χρόνο και θα το ξαναβάζει στην θεσειτου?γιατι μονο απο την αντίσταση δεν γίνετε δουλεια.Φιλικα πάντα ετσι.

Είμαι εγώ καλό παιδί...
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ