Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128103 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Καλος ειναι...αν ειδικα το καζανι εχει 10ετη εγγυηση (οπως τα ανοξειδωτα) μην το φοβασαι.

Προσωπικα θεωρω τα 3 τμ συλλεκτων οριακα για 200 λιτρα...οι συλλεκτες του ειναι ποιοτικα πολυ καλοι...με γυαλι σεκιουριτι (αθραυστο σε χαλαζι).
4 τμ σε 200αρη ηλιακο ειναι η δικη μου επιλογη.

Το ζητουμενο ομως οχι για αυτον τον ηλιακο, γενικα μιλαω...ειναι τα καζανια τους τα λιτρα που υποτιθεται οτι ειναι;;; :whistle:

Εδω και τρια χρονια περιπου, καθε ηλιακο που βαζω για πρωτη φορα γεμιζω και αδειαζω το καζανι ωστε να μετρησω ποσα λιτρα ειναι και αν κλεβουν.

Πολλα ηλιακα τα επιλεγουν οι πελατες μου κι εγω απλως τα τοποθετω...παντου υπαρχουν προσφορες εξαιρετικα υποπτες για μενα.

Δυστυχως, ξαναλεω δεν αναφερομαι στην συγκεκριμενη μαρκα, καποιες εταιριες για να γινουν ανταγωνιστικες στην τιμη, κλεβουν στα λιτρα των καζανιων...μεγαλωνουν τα παχη της πολυουρεθανης και τα εξωτερικα καλλυματα δειχνουν το καζανι τερας...αμ δε.
Ετσι εξηγειτε και γιατι ορισμενοι προτεινουν αισθητα μικροτερους συλλεκτες απο καποιους αλλους.

Εχω βρει τοποθετωντας 5 εταιριες που τα καζανια τους ηταν καρακλεμενα...105 λιτρα 160αρης ηλιακος...τι να πεις.

Επειδη ειναι δημοσιο φορουμ και διαβαζει ο οποιοσδηποτε εμπορος δεν θελω να επεκταθω.

Μονο κατι τελευταιο...ηλιακους που προσπαθουν να σας πουλησουν με εξαιρετικα μικρο συλλεκτη 1,5τμ μακρια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, GeoTa, STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128116 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Χρήστο, εσύ που τοποθετείς συχνά, μάλλον ξέρεις πιο καλά.

Έχω βάλει της μητέρας μου 150 lt, δε λέω μάρκα να μη φωνάζετε, με 2τμ συλλέκτη, και πραγματικά σκοτώνει.

Δεν τον μέτρησα σε lt, μην πω ψέματα. Αλλά σε απόδοση μου φαίνεται πιο αποτελεσματικός από τον δικό μου, που είναι(?) 200 lt με 4τμ συλλέκτη.

Αν θέλετε, σας λέω ανοικτά τις 2 μάρκες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128143 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Χρήστο, εσύ που τοποθετείς συχνά, μάλλον ξέρεις πιο καλά.

Έχω βάλει της μητέρας μου 150 lt, δε λέω μάρκα να μη φωνάζετε, με 2τμ συλλέκτη, και πραγματικά σκοτώνει.

Δεν τον μέτρησα σε lt, μην πω ψέματα. Αλλά σε απόδοση μου φαίνεται πιο αποτελεσματικός από τον δικό μου, που είναι(?) 200 lt με 4τμ συλλέκτη.

Αν θέλετε, σας λέω ανοικτά τις 2 μάρκες.


Και δεν τις λες,να ξερουμε και εμεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128144 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αυτός της μητέρας μου είναι ο ast (www-a-s-t.gr) εώ τον επέλεξα για καθαρά εμφανησιακούς λόγους, είναι σε ένα πολύ ςραίο κτίριο και δεν ήθελα να δείχνει άσχημα. Ο συγκεκριμένος έχει το δοχείο κάτω από τον καθρέπτη και βλέπεις μόνο τον καθρέπτη. Τελικά αποδείχτηκε ότι "σκοτώνει" από άποψη ταχύτητας-θερμοκρασίας.
Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιούν πολύ νερό οι γονείς μου.

Εγώ έχω ένα skyland 200 lt, με 4 m2 συλλέκτες. Δε λέω ότι δε ζεσταίνει, αλλά ΕΚΤΙΜΩ (προσωπική εκτίμηση) ότι δεν είναι τόσο πύραυλος όσο της μητέρας μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128147 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Χρήστο ποια η γνώμη σου για τον παρακάτω ηλιακό??


Μέρος του μηνύματος είναι κρυμμένο για τους επισκέπτες. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να το δείτε.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128170 από γιαννης-δραμα
Και εγω πληρωσα για 160L αλλα δεν ξερω αν ειναι 160 :whistle:

Προφανως ειχαν μεινει πολλα ταμπελακια απo τα παλιοτερα τον 150l και ειπαν να μην πανε χαμενα :blink:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ