Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128203 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

vag1234 έγραψε: Χρήστο ποια η γνώμη σου για τον παρακάτω ηλιακό??


Μέρος του μηνύματος είναι κρυμμένο για τους επισκέπτες. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να το δείτε.



Τι να σου πω ρε Βαγγελη, δεν εχει και πολλα στοιχεια...ειναι ανοξειδωτος;;; εχει 10 χρονια εγγυηση το καζανι;;;
Ο συλλεκτης του παντως για 220 λιτρα ειναι πολυ μικρος 2,75 τμ...4 με 4,5 τμ θα ηταν καλα.
Γενικα δεν τρελαινομαι κιολας για τα συγκεκριμενα ηλιακα.
Προτιμω αυτα για αρκετους λογους :)
www.alphaclimagr.gr/p.Skyland-EIN-200Lt-...S-DOSEIS.867431.html



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128242 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Είναι ανοξείδωτος, έχει 10 χρόνια εγγύηση, τον έχω βάλει σπίτι μου.. Εντάξει είναι, ακόμα και τον χειμώνα ζεσταίνει πολύ καλά τα νερά με 2-3 ώρες μεσημεριανό ήλιο (11:00-14:00) και ας έχει 2,75 συλλέκτη τουλάχιστον για κεντρική Ελλάδα, νομίζω ότι είναι καλής ποιότητας..

Για τους skyland έχω πολύ καλή άποψη και εγώ, έβαλα έναν 120 lt στο σπίτι της μητέρας μου..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128257 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Γιατί άραγε δεν μπορώ να διαβάσω το νήμα αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128344 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Αυτός της μητέρας μου είναι ο ast (www-a-s-t.gr) εώ τον επέλεξα για καθαρά εμφανησιακούς λόγους, είναι σε ένα πολύ ςραίο κτίριο και δεν ήθελα να δείχνει άσχημα. Ο συγκεκριμένος έχει το δοχείο κάτω από τον καθρέπτη και βλέπεις μόνο τον καθρέπτη. Τελικά αποδείχτηκε ότι "σκοτώνει" από άποψη ταχύτητας-θερμοκρασίας.
Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιούν πολύ νερό οι γονείς μου.

Εγώ έχω ένα skyland 200 lt, με 4 m2 συλλέκτες. Δε λέω ότι δε ζεσταίνει, αλλά ΕΚΤΙΜΩ (προσωπική εκτίμηση) ότι δεν είναι τόσο πύραυλος όσο της μητέρας μου.


Φίλε Γιώργο,όσον αφορά την αποδοτικότητα του a.s.t. compact αυτά αναφέρουν και οι επίσημες μετρήσεις του φορέα πιστοποίησης Solar Keymark.Για αυτό άλλωστε μετά από πολύ ψάξιμο ήταν η μία από τις δύο επιλογές μου,όπως αναφέρω στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128346 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Όσον αφορά τα inox καζάνια στα οποία αναφέρθηκε και ο χρηστος8 παραπάνω,πρέπει όλοι να γνωρίζουμε πως η διάρκεια ζωής τους και η αντοχή τους στο χρόνο,εξαρτάται τόσο από το πάχος του inox όσο κυρίως και από την ποιότητα του.Υπάρχει η φθηνή ποιότητα inox 304,η οποία χρησιμοποιείται στην πλειοψηφία των κινέζικων ηλιακών θερμοσιφώνων κενού και σε κάποιους ελληνικούς επιλεκτικούς,η οποία έχει μικρή διάρκεια ζωής και η ακριβότερη ποιότητα inox 316L,η οποία χρησιμοποιείται από λιγότερους κατασκευαστές,όπως π.χ. ο Μαλτέζος,η Skyland και η A.s.t και η οποία έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και αντοχής,επιτρέποντας τους να δίνουν περισσότερα χρόνια εγγύησης στα καζάνια...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128607 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Τώρα φαίνεται οκ
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ