Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129782 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

eightball2020 έγραψε: Αφαλάτωση μπορεί να γίνει η είναι δώρο-άδωρο, διότι εχω παλιο boiler και αργει πολυ να ζεστάνει οπότε μάλλον εχω πολλα άλατα.


?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129790 από filam
Απαντήθηκε από filam στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω αν έχετε υπόψη για τους Nobel. Είναι να αγοράσουμε νέο θερμοσίφωνα και για το εξοχικό και λέγαμε να βάλουμε ηλιακό. Κανα δυο εταιρείες μας πρότειναν τον Nobel Classic 200LT για φτηνό και καλό. Έχετε υπόψη ή καμια νέα πρόταση;
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by filam. Αιτία: lnk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #129791 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

eightball2020 έγραψε: Αφαλάτωση μπορεί να γίνει η είναι δώρο-άδωρο, διότι εχω παλιο boiler και αργει πολυ να ζεστάνει οπότε μάλλον εχω πολλα άλατα.


Φυσικά και μπορει να γινει, κανονικά πρέπει να ανοίγετε καθε 2-3 χρονια και να καθαρίζετε η αντίσταση και να ελέγχεται/αλλάζετε το ανοδιο μαγνησίου καθώς και η φλατζα. Επίσης ελενξε τα υγρα των συλλεκτων μηπως χρειάζονται συμπλήρωμα η και εξαέρωση. Επισης τον καθαρισμό μπορείς να τον κανεις και μονος σου, δεν ειναι δε και τοσο δυσκολο.Εγω εχω ενα μποιλερ λεβητοστάσιου, το άνοιξα και το καθάρισα μονος μου.

Δες εδω ενα video που βρήκα τυχαία


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129803 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Πολυ καλό,ευχαριστω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131060 από geodimis
Απαντήθηκε από geodimis στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Καλημέρα και απο εμένα. Καταρχάς θα ήθελα να συγχαρώ τους συμμετέχοντες για το υψηλό επίπεδο της συζήτησης και την προσπάθεια αποφυγής διαφημιστικών μηνυμάτων.

Σε προηγούμενα posts ρωτήθηκε άποψη σχετικά με τους χάλκινους SONNE το οποίο αν δεν κάνω λάθος δεν σχολιάστηκε καθόλου. Σε πρόγραμμα εξοικονομμώ έχω προσφορά για τον 160 glass της SONNE με τα εξής:
Θερμοδοχείο:Από ευρωπαϊκό χαλυβδοελάσμα πάχους 3mm με ειδική επίστρωση σμάλτου για πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής .
Μανδύας: Από ευρωπαϊκό χαλυβδοελάσμα πάχους 1,5mm.
Μόνωση: Διογκωμένη πολυουρεθάνη υψηλής πυκνότητας (44 kgr/m3) πάχους 60 mm.
Θερμική αγωγιμότητα μόνωσης:
0,0180 W/Mk.
Ράβδος ανοδικής προστασίας.
Εξωτερικό περίβλημα: σε τέσσερις τύπους ανάλογα με τις ανάγκες σας
(γκρι-inox-λευκό-κεραμιδί).
Πλευρικά καπάκια: Ειδικά σχεδιασμένα και διαμορφωμένα πρεσαριστά- κουμπωτά καπάκια, χωρίς βοηθητική συγκράτηση από πριτσίνια.
Ηλεκτρική αντίσταση: ισχύος ανάλογα με τους κανονισμούς της χώρας προορισμού με θερμοστάτη μονοπολικού έλεγχου και διπολικής προστασίας.
Υποδοχέας για το στέλεχος του θερμοστάτη.

Η προσφορά δεν μου αναφέρει τετραγωνικά συλλεκτών το οποίο είναι σαφώς σημαντική παράλειψη. Για τους συλλέκτες έχω μόνο τα εξής:
Πλαίσιο: προφίλ αλουμινίου, προχωρημένης σχεδίασης με εσωτερικούς γωνιακούς συνδέσμους αλουμινίου που εξασφαλίζουν την άριστη εφαρμογή του πλαισίου και τη στιβαρότητα της όλης κατασκευής.
Πλάτη συλλέκτη: Ευρωπαϊκό χαλυβδοέλασμα λευκό (ral 9002) που τοποθετείται χωρίς βοηθητική συγκράτηση από πριτσίνια, πλήρως στεγανοποιημένη.
Κρύσταλλο: ασφαλείας tempered υψηλής διαπερατότητας 4 mm με λάστιχο Ε.P.D.M για πλήρη στεγανοποίηση.
Μόνωση πλάτης: πετροβάμβακας (d =50kg /m3).
Πλευρική μόνωση: πετροβάμβακας (d =50kg /m3).
Απορροφητής: χάλκινη ενιαία επιφάνεια full plate 0,2 mm, επιλεκτικής βαφής με υψηλής τεχνολογίας laser.
Σωληνώσεις απορροφητή: χάλκινοι σωλήνες Ø 8 mm & Ø 22 mm.
Ειδικά σχεδιασμένο οβάλ λάστιχο, προσαρμοσμένο στους σωλήνες χαλκού σύνδεσης του συλλέκτη, για αποφυγή θερμογεφυρών από το φαινόμενο των διαστολών - συστολών.

Δεδομένου ότι το πρόγραμμα εγκρίθηκε και δίνει 1300Ε (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) καθώς και το ότι έχει ήδη κατατεθεί προκαταβολή 30% στο λογαριασμό του προμηθευτή, τι επιφάνεια συλλεκτών θα πρέπει να περιμένω/ζητήσω προκειμένου να μη με ρίξει ο εγκαταστάτης; Το θερμοδοχείο βάσει προσφοράς είναι χάλκινο ή υάλινο; Τέλος γνωρίζω ότι μπορεί να αλλάξε ο τύπος του ηλιακού ακόμα και τώρα που έχει κατατεθεί προκαταβολή καθώς μου γυάλισε ο skyland 160.

Για να υπολογιστεί το κόστος της εγκατάστασης μιλάμε για πρώτο όροφο σε 3όροφη πολυκατοικία στον Άλιμο με κατέβασμα σωληνών εξωτερικά με "δικτυωμένο πολυαιθυλένιο como pex, επενδεδυμένη με μόνωση πάχους 9mm της εταιρίας INTERPLAST" όπως αναφέρεται στην προσφορά.
Τέλος αυτή τη στιγμή το σπίτι κατοικείται από δύο άτομα χωρίς άμεση προοπτική για αύξηση!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131063 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Ο χαλκινος με τον glass δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.

Αν ηταν geodimis να βαλω αυτον τον ηλιακο θα εβαζα με 1000 τον χαλκινο...50 χρονια εγγυηση λεει οτι εχει.

Ο χαλκινος με τον επιλεκτικο συλλεκτη των 2,30τμ εχει 950 ευρω.

Εσυ ρωτας για τον απλο που δες ποσο εχει...fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Sonne-akti...x-2-30-m.926410.html

Αν εχει 5 χρονια εγγυηση το καζανι, προτιμησε τον χαλκινο.

Στα 160 λιτρα τα 2,30τμ ειναι σχετικα λιγα...προσωπικα με 3τμ θα τον προτιμουσα αν η οικογενεια ηταν 4μελη.

Το διευκρινησες ομως πως ειστε 2 ατομα οποτε ειστε ΟΚ.

Οσο για την προσφορα δεν ξερω ποσα παιρνουν οι συναδελφοι υδραυλικοι για μια αντιστοιχη τοποθετηση στην Αθηνα...ουτε και μπορω να ξερω τεχνικες λεπτομερειες γυρω απο την εργασια που θα απαιτηθει.

Παντως εφοσον ο απλος εχει 575 ευρω και τα υλικα σου κανα 150αρι max (συμφωνα με την περιγραφη σου) 1300 - 775 = 575 για μια τοποθετηση ηλιακου :woohoo:

Σαν πολλα νομιζω αν μιλαμε για τον glass...η τοποθετηση θα γινει σε ταρατσα η κεραμοσκεπη;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ