Εγκατάσταση Επιφανειακής Γεωθερμίας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #1168 από graxm
Εδώ και 2 χρόνια έχω εγκαταστήσεις στο σπίτι μου εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση επιφανειακής γεωθερμίας. Στην περιοχή μου (Κατερίνη Πιερίας δεν υπάρχει γεωθερμικό πεδίο.
Το σύστημα περιλαμβάνει 3 τμήματα:
1. Γεωεναλλάκτης - Έχουν εγκατασταθεί περίπου 2.000 μέτρα σωλήνα σε συνολική έκταση περίπου 700 τ.μ. στον χώρο του οικοπέδου μου και σε βάθος περίπου 2 μέτρων.
2. Αντλία θερμότητας
3. Ενδοδαπέδια θέρμανση και fan coils
Το σύστημα εκμεταλλέυεται την σταθερή θερμοκρασία του υπεδάφους προκειμένου να φέρει νερό στην αντλία θερμότητας. Στη συνέχεια η αντλία θερμότητας ανεβάζει την θερμοκρασία του νερού στους 40-45 βαθμούς προκειμένου να κυκλοφορήσει στο δίκτυο της ενδοδαπέδιας ή των fan coils. Αντίστοιχα, το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα δροσισμού μέσω της ενδοδαπέδιας ή ψύξης μέσω των fan coils.
Με τον τρόπο αυτώ θερμαίνεται και ψύχεται ένας χώρος της τάξης των 300 τ.μ. καταναλώνοντας μόνο ηλεκτρική ενέργεια.
Στην δική μου εγκατάσταση χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το μειωμένο τιμολόγιο της ΔΕΗ (νυχτερινό) και το κόστος λειτουργίας είναι κατά πολύ μικρότερο (κάτω του 60%) από αυτό που θα είχα αν χρησιμοποιούσα λέβητα πετρελαίου (δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου στην περιοχή).
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1171 από KERBEROS

graxm έγραψε: Εδώ και 2 χρόνια έχω εγκαταστήσεις στο σπίτι μου εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση επιφανειακής γεωθερμίας. Στην περιοχή μου (Κατερίνη Πιερίας δεν υπάρχει γεωθερμικό πεδίο.
Το σύστημα περιλαμβάνει 3 τμήματα:
1. Γεωεναλλάκτης - Έχουν εγκατασταθεί περίπου 2.000 μέτρα σωλήνα σε συνολική έκταση περίπου 700 τ.μ. στον χώρο του οικοπέδου μου και σε βάθος περίπου 2 μέτρων.
2. Αντλία θερμότητας
3. Ενδοδαπέδια θέρμανση και fan coils
Το σύστημα εκμεταλλέυεται την σταθερή θερμοκρασία του υπεδάφους προκειμένου να φέρει νερό στην αντλία θερμότητας. Στη συνέχεια η αντλία θερμότητας ανεβάζει την θερμοκρασία του νερού στους 40-45 βαθμούς προκειμένου να κυκλοφορήσει στο δίκτυο της ενδοδαπέδιας ή των fan coils. Αντίστοιχα, το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα δροσισμού μέσω της ενδοδαπέδιας ή ψύξης μέσω των fan coils.
Με τον τρόπο αυτώ θερμαίνεται και ψύχεται ένας χώρος της τάξης των 300 τ.μ. καταναλώνοντας μόνο ηλεκτρική ενέργεια.
Στην δική μου εγκατάσταση χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το μειωμένο τιμολόγιο της ΔΕΗ (νυχτερινό) και το κόστος λειτουργίας είναι κατά πολύ μικρότερο (κάτω του 60%) από αυτό που θα είχα αν χρησιμοποιούσα λέβητα πετρελαίου (δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου στην περιοχή).


Μπορείς να μας δώσεις και στοιχεία για το κόστος;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1303 από jnet
Επιπλεόν αν υπήρχαν φωτογραφίες από την εγκατάσταση, τον εναλλάκτη, την τοποθέτηση των υπογείων σωληνώσεων κλπ θα βοηθούσε. ;)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1308 από N1k0s
η διάρκεια της εγκατάστασης , πχ άμα κρατάει 20 μέρες , τότε είναι πιο βολικό να γίνεται καλοκαίρι ... επίσης γεωθερμία σε περιοχές με ζεστό έδαφος , από 60 βαθμούς και πάνω , χρειάζεται μικρότερη έκταση ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7240 από Christos
Τίποτα νεότερο από αυτό το θέμα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7267 από graxm
Ζητώ συγγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση στην απάντηση.

Το κόστος της εγκατάστασης ήταν περίπου 12.000 € και περιλαμβάνει την αντλία θερμότητας, την εγκατάσταση του γεωεναλλάκτη, τα χωματουρικά και τις εγκαταστάσεις εντός του μηχανοστασίου με τους κυκλοφορητές κλπ.
Δεν περιλαμβάνεται το κόστος κατασκευής της ενδοδαπέδιας θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ