Προβληματισμός με κατάσταση εξωτερικών μπουριών.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166702 από TheoJamaica
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για τρόπους καθαρισμού μπουριών έπεσε το μάτι μου σε περιπτώσεις ανάφλεξης μπουριών και καμινάδων λόγω ενός υλικού που λέγεται κρεόζωτο.

Χθες έλεγξα τα δικά μου και διαπίστωσα πως εξωτερικά έχουν πιάσει ένα στρώμα στο χρώμα της σκουριάς.Το υλικό σε άλλα σημεία είναι κολλώδες και σε άλλα πετρωμένο.Δεν είναι πολύ παχύ αλλά έχει καλύψει την μεγαλύτερη επιφάνεια.

Να σημειώσω πως τα έχω καθαρίσει με μεταλλική βούρτσα πριν την έναρξη της περιόδου και δεν έβγαλαν και πολύ στάχτη (2 με 3 κιλα).Όταν δουλεύει ο λέβητας (πέλλετ) στο μέγιστο η θερμοκρασία καυσαερίων κυμαίνεται από 140 έως 170 βαθμούς.Επισης τα μπουριά δεν καίνε πολύ ώστε να δικαιολογείται μια πιθανή ανάφλεξη.

Όπως καταλαβαίνετε έχω ψιλοπανικοβληθεί.Παραθετω δύο φωτογραφίες αν μπορούσατε να κάνετε μια εκτίμηση για το υλικό που φαίνεται σαν τρέχει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166704 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Μαρμελάδα δεν ειναι!!!!ισως υγροποίηση απο διαφορά θερμοκρασίας (δεν ξέρω αν ειναι μονωμενη η καμινάδα !!!!) η σκουριά!!!! Ι ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ας πούμε!!!! ας μιλήσουν και άλλοι :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166707 από stergiosbik
Πολυ ζουμι ρε παιδια!
Λογικα η καμιναδα ειναι αμονωτη και απο το καπελο πεφτουν φουλ ζουμια προς τα κατω.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166708 από Valo
Αδερφέ, να τα πάρουμε λίγο από την αρχή.
Η καμινάδα σου είναι σίγουρα αμονωτη, ελικοειδούς ραφής. Αυτό σημαίνει ότι κάτι παραπάνω σε εναπόθεση εσωτερικά θα έχει σε σύγκριση με την λεία αντίστοιχη. Πόσο καιρό την έχεις?? Με αυτό που βλέπω κρίνω πώς τα καυσαέρια σου κρυώνουν πρίν φθάσουν στο καπέλο και υγροποιουνται καθώς δεν είναι μονωμένη. Επίσης έχει διαβρωθεί εξωτερικά τόσο πολύ που σημαίνει πώς αρκετά χρόνια πριν το πέλλετ εκαιγες ξύλο και τα ζουμια πήγαιναν σύννεφο. Με το πέλλετ αποκλείεται να έχεις τέτοια κατάσταση.. σε πόσα έπεσα μέσα?? :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166717 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
VALO ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ!!!!!!!!!!!!για μελι απο πευκο μου κανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166719 από Valo
Κώστα πευκόμελο σίγουρα... Το ανθομελο είναι πιο ξανθό. Πάντως πέρα από την πλάκα, έχει πολύ κρεοζωτο εξωτερικά η καμινάδα και εξ ου και η διαβρωση. Εύχομαι να μην συμβαίνει το ίδιο και εσωτερικά.Αν πάρει φωτιά η καμινάδα που δύσκολα βέβαια καθώς οι θερμοκρασίες καυσαερίων είναι καλές, θα λιώσει σαν κερί κάτω από την εικόνα της Παναγίας... Βοηθεια μας.. :cheer:
Προτείνω αντικατάσταση καμινάδας με νέα μονωμένη λείας επιφάνειας, τάφ καθαρισμού και κάνει και την υπέρβαση με ένα βαρυτικό ταμπερ για σταθερό ελκυσμό βρέξει χιονίσει φυσήξει... καί δεν έχει να φοβάται τίποτα.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ