Προβληματισμός με κατάσταση εξωτερικών μπουριών.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166720 από giokaspart
Η ίδια καμινάδα νομίζω ότι έχεις αναφέρει πως τραβάει καυσαέρια από πετρέλαιο και πέλλετ.
Η πίσσα (κρεόζωτο) δημιουργείται εσωτερικά και έχει συνήθως μαύρο χρώμα. Ο σχηματισμός της ευνοείται από καύσεις κυρίως ρητινούχων υλικών (ξύλα πεύκου, έλατου κλπ) αλλά και άλλων υλικών (καυσόξυλα) με αυξημένη περιεχόμενη υγρασία.
Απ΄ ότι βλέπω στην ίδια φωτογραφία αριστερά, υπάρχει μια σωλήνα όπου μάλλον κατεβαίνουν όμβρια από σκεπή ή νερά από βεράντα και η οποία είναι μάλλον βαμμένη με χρώμα ίδιας περίπου απόχρωσης με το ρέον υλικό της της καμινάδας.
Μήπως η καμινάδα ήταν σε κάποιο τμήμα της και αυτή βαμμένη με το ίδιο χρώμα ή έρχεται σε επαφή με άλλα βαμμένα με αυτό το χρώμα στοιχεία (τοίχο, καπέλο, κεραμίδια κλπ) και από τη θερμοκρασία έχει ρευστοποιηθεί το χρώμα και τρέχει γιατί ούτε για σκουριά μοιάζει, ούτε για πίσσα.
Πάντως και η άποψη η δική μου είναι ότι οι καμινάδες πρέπει να είναι λείες εσωτερικά και σε κάθε περίπτωση εξωτερικά μονωμένες για πολλούς και ευνόητους λόγους.
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166723 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Συμβουλεψου κάποιον που ασχολείται με καμινάδες .ΘΑ ΠΑΡΘΣ ΦΩΤΙΑ ΑΝ ΚΑΙΣ ΚΑΙ ΞΥΛΑ!!!!!!προσωπικά θα την πετούσα και θα έβαζα διπλή μονωμένη ινοχ ΛΕΙΑ (ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΑΝ ΚΑΙΣ ΠΕΛΛΕΤ) ΚΑΙ ΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΛΚΥΣΜΟ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΤΗΦΟΡΟ!!!! ;) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΛΕΒΗΤΑ ΤΟΥΜΠΟ ===ΑΠΟΔΟΣΗ(ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166726 από Valo
Γιώργο σίγουρα παίζει το σενάριο που λές , αλλά αυτό το χρώμα το έχω δεί και σε άλλες καμινάδες που καίνε πελλετ ειδικά απο κωνοφόρα. Η θερμοκρασία καυσαερίων 170 είναι καλή αλλά αν το καυσαέριο έχει να διανύσει μια απόσταση πχ 7-8 μέτρων μέχρι την έξοδο σε καμινάδα αμόνωτη που τρώει ξύλο απο το κρύο , τότε φθάνουν στο σημείο δρόσου πολύ πρίν φθάσουν στο καπέλο , αμόνωτο και αυτό , και όταν φθάσουν είναι κρύα -βαριά και υγροποιούνται και στάζουν σε όλο το μήκος του καπναγωγού. Δεν νομίζω να παίζει κάτι άλλο αλλά κάτσε να δούμε τι έχει να μας πεί ο φίλος σχετικά με αυτά που τον ρώτησα. ;)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166731 από TheoJamaica
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Valo πριν το πέλλετ έκαιγα πετρέλαιο.Πελλετ καίω από πέρυσι.Στο ξεκίνημα της φετινής περιόδου πάντως τα μπουριά δεν ήταν έτσι.Ηταν σχετικά καθαρά.Και ναι συνήθως καίω πέλλετ έλατο.

Giokasppart ισχύει ότι έκαιγα πετρέλαιο πιο πριν.Για το χρώμα που λες η τα μπουριά σε κανένα σημείο δεν βρίσκουν στον τοίχο αλλά θα το ξανατσεκαρω.

Όταν λέτε μονωμένη καμινάδα.Ενοειται το πάνω μέρος των μπουριών η καμινάδα λέγεται ολος ο κορμός μέχρι το καπέλο??

Να προσθέσω πως στο τέλος κάνει ένα σπάσιμο επειδή η σκεπή έχει λούκι και σηκώνεται άλλους 50 ποντους.Απο το σημείο του σπασίματος μέχρι το καπέλο τα μπουριά είναι καθαρά.

Θα δώσω κι φωτό όταν σχολιάσω.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166732 από TheoJamaica
Κωστα ξύλα δεν καίω.Μονο πέλλετ.Την βγάζω καθαρή λες μέχρι το καλοκαίρι??Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει μία.Οι θερμοκρασίες πάντως δεν είναι υψηλές.

Έχω τρομοκρατηθεί το μυαλό μου είναι συνέχεια εκεί.Και η φάση είναι ότι αν πάρει φωτιά θα κάνουν πρώτα τα διπλανά διαμέρισματα γιατί το λεβητοστάσιο είναι από κάτω.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by TheoJamaica.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166734 από Nasikas
Τούτο που βλέπω, - δεν το έχω ξαναδεί - και υποθέτω ότι μόνον χημικός μπορεί να το λύσει.
Εξ αιτίας βέβαια του ελαφρώς κόκκινου χρώματος. (κοκκινο το βλέπω- όχι σκουριά . Εκτός αν φταίει η φωτογραφία)
Εχω δει τέτοιες καταστάσεις στα χωριά, αλλά τα ζουμιά έχουν ανοικτό μαύρο χρώμα.

Να φταίει η ερυθρελάτη, το βρίσκω χλωμό.
Η οξυά είναι πιο κόκκινη απο την ελάτη. Και έχουμε κάψει χιλιάδες τόνους οξυά στο σπίτι μου

Ανεβείτε αν μπορείτε στην σκεπή, να δείτε απο που ακριβώς ξεκινά - σε τι κατάσταση είναι το καπέλο.

Στην θέση σου θα έστελνα τις φωτογραφίες σε Πανεπιστήμιο.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ