παρασκευη μπρικετας στο σπιτι

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165514 από lovepellet
καλησπερα σε ολους. σκεφτομαι οτι πολλα κλαδεματα απο ελιες αμπελια και αλλα πανε χαμενα. οποτε σκεφτομαι αν επαιρνα ενα κλαδομετασχημτιστη τα τεμαχιζα και αφηνα να ξεραθει καλα το πριονιδι θα μπορουσα να κανω μπρικετες σπιτι ? υπαρχει μηχανη με ικανοποιητικη αποδοση και κοστος? για πελλετ δε νομιζω να κανει καθως εχει μεγαλυτερες απαιτησεις για να καει σωστα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165521 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα παρασκευη μπρικετας στο σπιτι
Δεν νομίζω να σε συμφέρει φίλε.

Ναι μεν η πρώτη ύλη είναι δωρεάν αλλά έχει πολύ όγκο και μηδαμινό βάρος . Επίσης ο κλαδοτεμαχιστης θα είναι με diesel? 1,40€ πουληθηκες....

Θα έχεις και πολλά εργατικά.

Δεν νομίζω να σε συμφέρει.

Εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου και τα κάνεις όλα μόνος σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165568 από lovepellet
Απαντήθηκε από lovepellet στο θέμα παρασκευη μπρικετας στο σπιτι
Ετσι και αλλιως μονος μου τα καιω στο χτημα οποτε τα εργατικα ειναι το τελευταιο. Φυσικα με προβληματιζει το κοστος του τεμαχιστη που ειτε θα ειναι βενζινης μικρος ειτε αναρτωμενος στο τρακτερ,βεβαια θα ειναι επενδυση σε βαυος χρονου.Τωρα ειδα ενα βιντεο που φτιαχνει καποιος πελλετ απο κλαδεματα αλλα δε ξερω κατα ποσο καιγονται σε σομπα πελλετ γιατι το πελλετ εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες και τα κλαδεματα δεν ειναι η καλυτερη πρωτη υλη. Αν υπαρχει μπρικετομηχανη για μικρη παραγωγη πισρευω συμφερει αν βγαζω πχ 2 τονους μπρικετα το χρονο για ιδιοχρηση. Απλα το ψαχνω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165578 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα παρασκευη μπρικετας στο σπιτι


υπαρχουν απειρα βιντεο και οδηγοι στο ιντερνετ ριξε ψαξιμο ...πιο ευκολες ειναι οι υγρες μπριγκετες αλλα χρειαζεσαι και κα-οιο συγκολητικο πχ χαρτοπολτο ...
μετα το ψαξιμο αν δεν εχεις απογοητευθει ακομα ...βρες καποιον με κλαδοτεμαχιστη να σου κανει μερικα πριονιδια και με καμμια πατεντα για πρεσα κανε δοκιμες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165584 από lovepellet
Απαντήθηκε από lovepellet στο θέμα παρασκευη μπρικετας στο σπιτι
αυτες με το χαρτοπολτο τις βλεπω και κουραζομαι μου φαινονται εξαιρετικα χρονοβορες για το αποτελεσμα τους , θα ηθελα μπρικετομηχανη καθαρα υπολειμματων αλλα δεν εχω βρει κατι . οσες βλεπω ειναι αρκετα μεγαλες για οικιακη χρηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165591 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα παρασκευη μπρικετας στο σπιτι
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=topic&limitstart=30
ριξε μια ματια ...για 2 τονους δεν νομιζω να αξιζουν τα εξοδα ...και τα οικιακα μηχανακια μαλλον ειναι πεταμενα λεφτα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ