Αυτόματος πλήρωσης προβλημα ;

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154345 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Αυτόματος πλήρωσης προβλημα ;

dimitris11 έγραψε: Εγώ έχω αφαιρέσει το δοχειο διαστολές της σόμπας,διότι η εγκατάσταση έχει άλλο.
Το δοχειο όταν το αφαίρεσα ήταν γεμάτο νερό οπότε ήδη δεν λειτουργουσε.
Το κύκλωμα σου έχει αέρα γι'αυτο ακούγεται έτσι ο κυκλοφορητής.Βγάλε το πλαστικό καπάκι που έχει το εξαεριστικο πάνω στη σόμπα και δοκιμαστο (αστό χωρίς το καπάκι).


Δημήτρη θα δοκιμάσω να δω αν δεν δουλεύει το εξαεριστικό και για αυτό έχει αέρα, όπως είπες. Θα πρέπει να βγάλει νερό αν δεν έχει πρόβλημα ?

Άσχετα από αυτό, θυμάσαι όμως αν το δοχείο διαστολής ζεσταινόταν ή ήταν κρύο κατά τη λειτουργία του? Πως διαπίστωσες ότι τελικά ΔΕΝ δουλεύει και το αντικατέστησες ? Πάντως νομίζω ότι σχετικά γρήγορα χάλασε έτσι δεν είναι γιατί δεν φαντάζομαι να την έχεις την σόμπα πάνω από 3-4 χρόνια !

sdancer75
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154346 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Αυτόματος πλήρωσης προβλημα ;
Περίπου ένα χρόνο ήταν στη σόμπα,τώρα που πάτησα την βαλβίδα του δεν έχει ίχνος αέρα μέσα. Πιθανόν να είναι ελαττωματικό,δεν το ξαναφουσκωσα.
Επειδή έχω αδειάσει πολλές φόρες το νερό των καλοριφέρ αυτό που διαπίστωσα είναι οτι θέλει λίγο χρόνο για να επανέλθει το κύκλωμα. Το εξαεριστικο της σόμπας την πρώτη ήμερα ακουγόταν αρκετές φορές. Ο κυκλοφορητής σταματούσε αυτό τον περίεργο θόρυβο τουλάχιστον 24 ώρες μετά την λειτουργιά του.
Η πίεση για 20 μέρες περίπου ήταν στο 1,5- 1,6 τώρα έφτασε μετά από μηνά στο 2,0-2,1 (έτσι ήταν όλη τη χρονιά πέρυσι).Αν ανέβει κι άλλο θα προβληματιστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154347 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Αυτόματος πλήρωσης προβλημα ;
Δημήτρη και σε όλους τους φίλους νομίζω ότι το προβλημα λύθηκε. Θα το παρακολουθήσω 2-3 μέρες και ενημερώνω ξανά. Ο εξαεριστηρας μέσα στη σόμπα ήταν φουλ στον αερα. Μάλλον κόλλησε η και μπορεί να χάλασε διοτι όταν τον πίεσα με το κατσαβιδι έβγαλε τόσο πολυ αερα απότομα που σχεδόν τρόμαξα και τραβήχτηκα προς τα πίσω. Απο εκείνο το σημείο και μετα δούλεψε κανονικά με μέγιστη πίεση στα 1.6 bar και με αρχική στο 1 bar. Όπως είπα θα δω και τις επόμενες μέρες ώστε να είμαι 100% σίγουρος. Ευχαριστώ σε όλους για το χρόνο τους.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154370 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Αυτόματος πλήρωσης προβλημα ;
Τελικά το προβλημα λύθηκε. Ο εγκλωβισμένος αέρας στο εξαεστηρακι της σομπας δημιουργούσε όλα τα προβλήματα. Ευχαριστώ!

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ