Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152002 από Valo_R
Απαντήθηκε από Valo_R στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Η αλήθεια είναι οτι πουθενά δεν βρήκα κάποιος να το έχει έτσι , το σκέφτηκα μόνος μου και θεώρησα οτι είναι σωστό σαν αρχή λειτουργίας. Δεν επιβαρύνεις τίποτα , ούτε χάνεις σε κάτι. Ίσα ίσα εκείνο που έχανες ήταν το θερμό νερό του ηλιακού το οποίο δεν χρησιμοποιούσες ποτέ.Ο ήλιος ακόμα και τις χειμωνιάτικες μέρες φέρνει σε μια καλή θερμοκρασία το νερό , οπότε να κι ένας τρόπος να το χρησιμοποιουμε. Επιπλέον , ενώ ο ηλιακός μου πάγωνε σχεδόν πάντα στην είσοδο του κρύου απο την αχρηστία , εχθές είχαμε -13 και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μην ξεχάσω οτι και το ανόδιο του ηλιακού βρίσκεται σε ''εγρήγορση'' και δεν γηράσκει απο το καθισιό..... Νά κι ένας τρόπος λοιπόν να χρησιμοποιήσουμε στο έπακρο τον ηλιακό μας θερμοσίφωνα αποδοτικά και οικονομικά όχι μόνο το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα , βγαίνοντας κερδισμένοι πολλαπλά!!

Φιλικά Βαλάντης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152199 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Καλημέρα Βαλάντη,
ήθελα εδώ και 5 μέρες να γράψω αλλά ήμουν ένας από τους πολλούς που είχαν πρόβλημα με τον κωδικό και δεν μπορούσα να μπω στο φόρουμ.
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις το εξής : έγραψες πως έδωσες την έξοδο του ζεστού νερού του ηλιακού σου στην είσοδο του κρύου στο μπόιλερ , με τάφ. Αντί δηλαδή να παίρνει απευθείας το κρύο του δικτύου, παίρνει το ζεστό του ηλιακού.
Όμως πως γίνεται η κίνηση (ροή) του ζεστού νερού του ηλιακού ως κρύο του δικτύου από την στιγμή που το νερό του δικτύου έχει μονίμως πίεση ενώ το ζεστό δεν έχει παρα μόνο εάν παίρνει πίεση από το δίκτυο ??
Το κρύο νερό του δικτύου μπαίνει στο μπόιλερ και από εκεί ζεσταίνεται και με την πίεση του μεταφέρεται στις παροχές.
Αν καταργήσουμε αυτή την πίεση πως θα κυκλοφορεί το νερό ??
Αν κάτι δεν κατάλαβα καλά παρακαλώ διόρθωσε με , εν ανάγκη εάν είναι εφικτό με ένα σχεδιάκι της σύνδεσης σου.
Ευχαριστώ, Νίκος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152207 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
παιρνει νερο πολης απο το δικτυο του ηλιακου δηλ η σειρα ειναι ...δικτυο.... μπιολερ ηλιακου ....μποιλερ λεβητα...καταναλωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ