Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151958 από Valo_R
Απαντήθηκε από Valo_R στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Οκ θα το κάνω όπως λες , ευχαριστώ για την βοήθεια. Κάτι τελευταίο όσο αφορά το boiler και θέλω την άποψή σου. Τώρα που είναι χειμώνας και δεν χρησιμοποιούμε και πολύ τα ηλιακά μας, σκέφτηκα και συνέδεσα στην είσοδο κρύου του μπόιλερ την έξοδο ζεστών του ηλιακού θερμοσίφωνα. Έβαλα μαστό με ταφ και έδωσα παράλληλα με το δίκτυο ύδρευσης παροχή στο μποιλερ, δηλαδή σε σειρά τα 2 μποιλερ.Βέβαια έχω βάνες οπου είναι κλειστή η μια απο τις 2 (του δικτύου ύδρευσης) για να αποφύγω ανάμειξη.
Αποτέλεσμα : Τις ημέρες με έστω λίγο ήλιο το νερό του ηλιακού (160 λίτρα) φθάνει περίπου τους 35-40 βαθμούς το οποίο σε άλλη περίπτωση ήταν ανεκμετάλλευτο. Τώρα εισέρχεται ως προθερμασμένο στο boiler του λεβητοστασίου (120 λιτρα) και πραγματικά το ζεστό διαρκεί πολύ περισσότερο απο πρίν.Στα θερμόμετρα που έχω εντός της οικίας για ενδείξεις θερμοκρασίας , το μπόιλερ έχει σταθερά ζεστό νερό περί τους 65c και πέφτει πολύ αργά σε σχέση με πριν. Επίσης το νερό στον ηλιακό δεν μένει πλέον στάσιμο - το ανόδιο λειτουργεί - και πλέον δεν μου έχει παγώσει εδώ και μια εβδομάδα στους -7c . Για τις ενναλαγές ΖΝΧ (ηλιακού - boiler) έχω βάλει μια τρίοδη ηλεκτροβάνα την οποία ελέγχω μέσα απο το σπίτι με μεταγωγικό διακόπτη. Έκανα καλά ή όχι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151967 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
δεν πολυκαταλαβα πως κυκλοφορει το νερο απ το ενα μποιλε,ρ στο αλλο :) γιατι αν ειναι απλα με το ανοιγμα της βρυσης τοτε στην ουσια αυξησες την χωρητικοτητα του μποιλερ οποτε λογικο να διαρκει περισσοτερο απο την αλλη ομως πιθανοτατα εχεις αυξησει και την καταναλωση καυσιμου στελνοντας ζεστο νερο στον ηλιακο που εχει αρκετες απωλειες
οποτε το αν εκανες καλα εξαρταται απο τις θερμοκρασιες των 2 μποιλερ...δηλ απο την ηλιοφανεια
μπορεις να θεωρησεις οτι εκμεταλαυεσαι το ζεστο νερο του ηλιακου μονο αν αυτο ειναι πιο ζεστο απ το μποιλερ του λεβητοστασιου αλλιως παει αναποδα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151968 από Valo_R
Απαντήθηκε από Valo_R στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Εχεις δίκιο για την χωρητικότητα των δοχείων αλλα νομίζω οτι έκανα διαφορετικό πράγμα. Πήρα την σωλήνα που φέρνει τα ζεστά του ηλιακού , έβαλα ενα ταφ ,και την μια ακρη την έδωσα στην είσοδο του κρύου του μποιλερ και την άλλη στην μια είσοδο της τρίοδης ηλεκτροβάνας.Στην αλλη είσοδο της ηλεκτροβανας συνδεσα τα ζεστα απο το μποιλερ.Η εξοδος της η/β παει στις βρύσες. Όταν η ηλεκτροβάνα είναι γυρισμένη στο μποιλερ , αυτο παιρνει κρυο νερο απο τον ηλιακο 35-40 βαθμων που σε διαφορετικη περιπτωση θα έπερνε απο το δικτυο νερό πχ 5-10 βαθμών. Οταν η ηλεκτροβανα ειναι γυρισμενη στον ηλιακο παιρνω τα ζεστα του ηλιακου απευθειας χωρις να περασουν μεσα απο το μποιλερ. Αυτο βεβαια θα γινεται το καλοκαιρι οπου το μποιλερ δεν θα εχει ζεστο νερο καθως δεν θα εργαζεται ο λεβητας.
Στην ουσια εκμεταλλευομαι το πιο θερμο νερό που υπαρχει μεσα στον ηλιακο και το δινω σαν παροχη στο μποιλερ που οπως ειπα σε αλλη περιπτωση θα εδινα παροχη απο το δικτυο υδρευσης με χαμηλοτερη θερμοκρασια , με αποτελεσμα γρηγοροτερη αποφορτιση του ζεστου νερου με την υπαρχουσα διαστρωματωση.

Αν δεν κατάλαβες μπορω να κανω ένα σχεδιακι σχετικα με την συνδεσμολογια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151976 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Αυτό ακριβώς που έκανες Valo θέλω εδώ και καιρό να κάνω με τον δικό μου ηλιακό και μπόιλερ, αλλά με την χρήση απλών βανών.
Ο ενδοιασμός μου έγκειτο στο γεγονός κατά πόσο το καλοκαίρι που θα καίει το νερό του ηλιακού περνώντας και μέσα από το μπόιλερ (για να αυξήσω την ποσότητα του ζεστού νερού ) θα μετριάζεται η θερμοκρασία του νερού.
Δηλ. εάν έχω 70 βαθμούς στα 160 λίτρα του ηλιακού, τα οποία δεν θα μου φτάσουν για μπάνιο 6 ατόμων, πόσο περίπου να φτάσουν οι βαθμοί όταν θα περάσει το νερό του ηλιακού και μέσα από το μπόιλερ των 200 λίτρων ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151978 από Valo_R
Απαντήθηκε από Valo_R στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Φιλε Biopel,

Τα ζεστά νερά σου απο τον ηλιακό το καλοκαίρι δεν θα περνάνε καν μέσα απο το μποιλερ , μην σε απασχολεί αυτό. Εάν έχεις τρίοδη χειροκίνητη για παράδειγμα θα δώσεις απο την μια είσοδο τα ζεστά του μποιλερ και απο την άλλη τα ζεστά του ηλιακού σωστα? Ωραία .. Απλά εκεί που θα συνδέσεις τα ζεστά του ηλιακού , δώσε με ένα ταφ για παράδειγμα και είσοδο στα κρύα του μποιλερ. Δηλαδή αντί να δώσεις είσοδο κρύου απευθείας απο το δίκτυο. Τώρα, με το που θα γυρνάς την τρίοδη στον ηλιακό , θα παίρνεις αυπευθείας το ζεστό του ηλιακού στις καταναλώσεις σου.Με το που θα γυρνάς την τρίοδη στο μποιλερ , θα παίρνεις τα ζεστά του μποιλερ με την μόνη διαφορά οτι το μποιλερ θα παίρνει πλεόν κρύο νερό .... απο τα ζεστά του ηλιακού.
Η αλήθεια είναι οτι μόλις το υλοποίησα έτσι , το ζεστό νερό στο μποιλερ αργεί να κρυώσει ή δεν κρυώνει σχεδόν καθόλου γιατι απλά εισέρχετε προθερμασμένο ζεστο νερό αθμούςπο τον ηλιακό αντί για κρυο. Οσο να πεις, επειδή έχω και αισθητήρια και στα 2 μποιλερ και με δοκιμές που έκανα , έξω σήμερα έχει -5 και το νερό του ηλιακού ήταν στους 37 βαθμούς. Αυτο το νερό που σε άλλη περίπτωση δεν θα χρησιμοποιούνταν ποτέ τώρα εισέρχεται στο ήδη καυτό μποιλερ και δεν ρίχνει την θερμοκρασία του. Συγκεκριμένα , εχθές , κατανάλωσα για 40 λεπτά το ζεστό το οποίο υπο άλλες συνθήκες έχανε θερμότητα περίπου 25 βαθμούς απο τους 60 που έιχε αρχικά. Έχασε ξέρεις πόσο? 11 βαθμούς.
Το μποιλερ λεβητοστασίου είναι 120 λιτρα και του ηλιακού 160.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.. :)

Φιλικά
Βαλάντης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151988 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
οκ καταλαβα ...στο μυαλο μου δημιουργηθηκε η εικονα οτι προσθετεις τα μποιλερ ...ετσι οπως το λες ειναι σωστο ....
Biopel,
το ιδιο λαθος στην σκεψη μου εκανα κι εγω,,,δεν προσθετεις χωρητικοτητες ετσι ουτε αλλαζεις την θερμοκρασια του νερου του μποιλερ που θες στην αρχη θα παρεις το παγωμενο νερο μεχρι ν αρχισει το ανακατεμα ...για να προσθεσεις χωρητικοτητες πρεπει να συνδεθουν παραλληλα μ ενα ανεξαρτητο κυκλωμα ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ