Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151861 από Valo_R
Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter δημιουργήθηκε από Valo_R
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά. Είμαι νέος στο forum και διαβάζω αρκετά πολλά άρθρα σας απο τα οποία έχω εμπλουτίσει τις "μηχανολογικο-υδραυλικές" γνωσεις μου. :)
Σε δισωλήνιο με λέβητα ξύλου , 2 αυτονομίες και boiler ZNX και κοινό κυκλοφορητή , ποιά θέση κατα την γνώμη σας θα ήταν προτιμότερο να εγκατασταθεί ένας inverter κυκλοφορητής? (Στην προσαγωγή πρίν τους κλάδους ή στην κοινή επιστροφή?) Ρωτάω , διότι τώρα είναι εγκατεστημένος στην επιστροφή και με dp-v ρύθμιση ή Auto (Grundfos Alpha2 32-60) τα σώματα υποτροφοδοτούνται. Άλλαξα την ρύθμιση σε σταθερό μανομετρικό dp-c στα 3.2m
και τα σώματα και των 2 διαμερισμάτων τροφοδοτούνται ικανοποιητικά. Όταν κλείσει η μια ηλεκτροβάνα ο κυκλοφορητής δεν κόβει αρκετά στροφές( σχεδόν καθόλου) παρα μόνο όταν κλείσουν και 2 . Συγκεκριμένα με ζήτηση 2 διαμερισμάτων ο κυκλοφορητής στέλνει 2 περ. κυβικά /ώρα και κατανάλωση 18Watt. Οταν κλείσει ένα διαμέρισμα οποιδήποτε κι είναι αυτό , η κατανάλωση σε watt δεν πέφτει οπότε αντιλαμβάνομαι ούτε και οι στροφές του. Όταν κλείσουν και τα 2 διαμερίσματα , το νερό κυκλοφορεί στο boiler ΖΝΧ και ο κυκλοφορητής κόβει στροφές με κατανάλωση 15watt και παροχή περίπου 0,8cm3/h όπως υπολογίζω απο τα σχετικά διαγράμματα του κυκλοφορητή.
Μήπως έχει να κάνει με την πτώση πίεσης του λέβητα που είναι μικρή και δεν αντιλαμβάνεται την μείωση παροχής?

Περιμένω τις απόψεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151882 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
δεν εχει να κανει με την θεση του κυκλοφορητη και η αντισταση του λεβητα ειναι ιδια και στις 2 περιπτωσεις ....εχει να κανει με ρυθμισεις και σωστο σχεδιασμο και κατασκευη του δικτυου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151892 από Valo_R
Απαντήθηκε από Valo_R στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αντιλαμβάνομαι οτι οι ρυθμίσεις περιλαμβάνουν βαλβίδες εξισορρόπησης για προσθεση αντιστάσεων στο δίκτυο σωστά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151913 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
οχι εννουσα ρυθμιση του κυκλοφορητη ....θεωρω το δικτυο κατασκευασμενοο και δεν αξιζει το κοστος και ο κοπος αλλαγες εφοσον δεν εχεις προβλημα με τα σωματα ...απλα μπορεις να κανεις οτι δοκιμες θες αλλαζοντας μανομετρικο κλπ ...το δοχειο του ζνχ παιρνει νερο μονο οταν κλεισουν οι ηλεκτροβανεσ η χρησιμοποιειται συνεχως ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151930 από Valo_R
Απαντήθηκε από Valo_R στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
Το δοχείο του ΖΝΧ παίρνει συνεχώς νερό απο τον κοινό κυκλοφορητή της εγκατάστασης. Ο κυκλοφορητής εκκινεί όταν η θερμοκρασία του λέβητα φθάσει στους 50 βαθμούς. Έχω όλα τα υλικά και σύντομα θα βάλω ηλεκτροβάνα και 2 υδροστάτες για να απομονώσω την λειτουργία του αλλά χρόνο δεν έχω. Αφού γίνει αυτό , θα συνδέσω ένα σώμα σε εναν κοινόχρηστο χώρο για να κάνει bypass / αποθέρμανση ο λέβητας σε περίπτωση που και οι 3 ηλεκτροβάνες (ισόγειο - 1ος - Boiler ZNX) διακόψουν την ζήτηση.
Σκέφτηκα να πάρω τον Wilo Yonos Pico 32-6 ο οποίος γνώριζα οτι παρέχει τις λειτουργίες dp-c dp-v και manual επιλογή μανομετρικού και πήρα τελικά τον Grundfos Alpha λογω τoυ ΑutoAdapt αλλά δεν μου έκατσε... Άσε που σε ρύθμιση χαμηλότερου σταθερού μανομετρικού ο Alpha βάζει το 55% του μέγιστου ονομαστικού και στην περίπτωση μου είναι 3.2 m περίπου το οποίο θεωρώ για την εγκατάσταση μου αρκετό ειδικά όταν η ζήτηση αφορά μόνο το Boiler. To νερό περνά ανεξέλεγκτα και ήλπιζα το Autoadapt του Grundfos να το λύσει με την dp-v αλλά τίποτα..
Έβαλα τον Wilo σε παρόμοια εγκατάσταση συγγενή μου και διαπίστωσα οτι λειτουργεί ποιό στρωτά σε dp-c με τις ίδιες ρυθμίσεις. Εννοώ οτι κόβει στροφές και το καταλαβαίνω απο την κατανάλωση του.
Τι θα με συμβούλευες? Έχεις εμπειρία απο τους συγκεκριμένους κυκλοφορητές σε λειτουργία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151951 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση κυκλοφορητή inverter
γι αυτο ειπα οτι ειναι θεμα σχεδιασμου του δικτυου οταν το bypass στην περιπτωση σου το μποιλερ εχει χαμηλη αντισταση το νερο περναει απο κει σχεδον ανεξελεγκτα δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα και το κοστος του κυκλοφορητη που λες δεν αξιζει τον κοπο συνεχισε να τον δουλευεις σε σταθερο μανομετρικο κι αν κανεις το bypass φροντισε να βαλεις και μια ρυθμιστικη βαννα ωσρε να ελεγχεις την αντισταση του


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ