Tοποθετηση καυστηρα προπανιου σε ξυλολεβητα burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146036 από burnit40
:unsure: καλησπερα.φετος κατοπιν αρκετης σκεψης αποφασισα να βαλω στον burnit 40 kw καυστηρα αεριου-υγραεριου.ετσι αγορασα εναν γερμανικο τον ABIC 19-45KW καυστηρα τον οποιο θα συνδεσω με προπανιο.ο λογος ειναι οτι πλεον δεν εχω βοηθεια για ανεβασμα ξυλου στον 2 οροφο της μονοκατοικιας μου.ακουσα αρκετα οτι αν δεν βγαλω το αδρανειας θα καιει περισοτερο απο πετρελαιο,σκεφτομαι να μην πειραξω το αδρανειας μηπως μετανιωσω αργοτερα.η γνωμη σας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146039 από dimlyk
οτι το δοχειο δεν εχει νοημα με καυστηρα αεριου και θα καταναλωνεις πιο πολυ ειναι γεγονος...οπως ειναι γεγονος οτι ανεξαρτητα δοχειου θα στοιχιζει περισσοτερο το αεριο αν ειναι σε μπουκαλες απ οτι το πετρελαιο ...αν ειναι να μετανοιωσεις ομως προχωρα οπως εισαι και στην πορεια αποφασιζεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146045 από etsa67
Συμφωνώ και εγώ με τον Δημήτρη. Δεν θα σε βοηθήσει το δοχείο αλλά άν θέλεις να το δοκιμάσεις κάνε ένα by pass , για να το απομονώνεις και να το συνδέσεις όταν το ξαναγυρίσεις σε ξύλα.
Στον burnit τοποθέτησε κόφτρες σε όλες τις θυρίδες και ρύθμισε τον ρυθμιστή πάνω στον καυστήρα στο 50% της φλόγας ανάλογα και το κρύο πάντα ,για να παίρνεις και τη λανθάνουσα θερμότητα συμπύκνωσης ώστε να ανεβάσεις τον β. απόδοσης.
Λογικά, άν τα σώματά σου επαρκούν ρύθμισε και τη θερμοκρασία του νερού του λέβητα στο 52-53 για να έχεις πρόσθετη οικονομία.
Πρέπει να κάψεις για 90 ημέρες περίπου 10-12 μπουκάλες προπανίου 23 κιλών με κόστος 35 ευρώ x 12=400-450 ευρώ κατά μέσο όρο. Πολύ καλά νομίζω.
Δε ξέρω τί τιμή έχει το Gas χύμα, ξέρεις Δημήτρη?
Η μπουκάλα 23 κιλών είναιμ περίπου 35 ευρώ.
Προσοχή. Βάλε μειωτή υψηλής 1 μπάρ και αμέσως μειωτή 30 mbar και έλεγχο με σαπουνάδα για διαρροές.
Και καλή επιτυχία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146049 από burnit40
ευχαριστω παιδια.κοφτρες εχω ειδη βαλει κ ως ξυλο που τον χρησιμοποιω.κ στον μηνα 400 ευρω να καιω ειμαι οκ.τωρα καιω 250 ευρω τον μηνα σε ξυλα κ εχω τεντωσει στο κουβαλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146057 από dimlyk
καλα εκανες και το ανεφερες σταθη
αν και εχουμε κανει καποιες συζητησεις εδω στο παρελθον το μυαλο μου ποτε δεν παει στο χυμα :)
ποπαυ :) φοβαμαι οτι θα καις αρκετα περισσοτερα απ αυτα που λογαριαζεις αφου ηδη εκανες ομως την αλλαγη θα δοκιμασεις ... αν εχεις χωρο για δεξαμενη (περιπου 7χ8 μ )ομως δεν χανεις κατι να ρωτησεις σε καποια εταιρια εκει που εισαι για προμηθεια χυμα αεριου ,,,,την δεξαμενη στην προμηθευουν τσαμπα με την υποχρεωση να ψωνιζεις μονο απ αυτους και το κοστος σου θα ειναι τουλαχιστον 30% κατω κι ισως πολυ περισσοτερο απ οτι με τις μπουκαΛΕς (τιμη περιπου 0,55 ανα λιτ η 1 ευρω ανα κιλο )
και σιγουρα πολυ πιο ασφαλες '''κκαι ασχετα απ ολα τα παραπανω προσοχη με τις μπουκαλες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146067 από etsa67
Το χύμα Δημήτρη , ρώτησα εχθές κοστίζει με φπα 55 λεπτά το λίτρο και εξαρτάται που στο φέρνουν και πότε.
Άν συγκρίνεις θερμιδικές αξίες με πετρέλαιο και πέλλετ θα εκπλαγείς.
1 κιλό υγραέριο LPG έχει ισχύ=11,8 kw αλλά πρόσεχε με ειδικό βάρος περίπου , όπως ο Δημήτρης αναφέρει πολύ
σωστά, 0,54 κιλά στο λίτρο. Οπότε πληρώνεις 6,8 kw σε κάθε λίτρο.
Με μπουκάλες θα πληρώσεις περισσότερο και πρέπει να τις τοποθετήσεις εσωτερικά για να θερμαίνεται το υγρό ώστε να αντλείται σε συνεχόμενη ροή ικανοποιητικά.
Με τους υπολογισμούς που έχω κάνει , όπως και ο Δημήτρης , σε συμφέρει καλύτερα πέλλετ άν έχεις ανεβατόριο. Με καυστήρα αερίου δεν είναι τόσο απλό να υπολογίσείς ακριβώς τα kw της φλόγας , υπολογίζεται
στο περίπου με μιλιβαρόμετρο και κάνοντας ρυθμίσεις.
Άρα ότι σου ανάφερα στο πόστ για δώδεκα 23 άρες φιάλες, θα χρειαστείς περισσότερες. Εξαρτάται πού μένεις , μονώσεις , και ισχύς σωμάτων.
1 κιλό πέλλετ =5,3 kw =024 ευρώ
1 λίτρο lpg=6,7 kw =0,54 ευρώ το χύμα
1 λίτρο πετρελαίου=8,5 kw 098 ευρώ,
To πέλλετ είναι πολύ πιο οικονομικό και η φλόγα ταιριάζει καλύτερα στον burnit αλλά έχει και γυμναστική περισσότερη.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ